تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

علت گودی کمر چیست و چگونه درمان می شود؟

گودی های پشت یا کمر، فرورفتگی هایی در قسمت پایین کمر شما هستند. فرورفتگی ها روی مفصل جایی که لگن و ستون فقرات به هم می رسند، درست بالای باسن شما هستند.

آنها توسط یک رباط ایجاد می شوند که ستون فقرات فوقانی شما یعنی لبه بیرونی استخوان ایلیاک و پوست شما را متصل می کند.

آیا داشتن گودی کمر ژنتیکی است؟

به این گودی های پشت، گودی ناهید نیز می گویند. این یک نام غیر رسمی است، اما عموماً توسط جامعه پزشکی پذیرفته شده است. این نام از زهره، الهه زیبایی رومی گرفته شده است، زیرا گودی پشت اغلب با زیبایی در زنان مرتبط است.

شما نمی توانید آنها را از طریق ورزش ایجاد کنید، زیرا هیچ عضله ای در آن ناحیه وجود ندارد که بتوان آن را تقویت کرد. با این حال، کاهش وزن می‌تواند باعث برجسته ‌تر شدن گودی ‌های پشت شود.

گودی کمر

گودی ها به طور کلی ژنتیکی هستند، اما هیچ دلیل مشخصی برای این وجود ندارد. تحقیقات کمی در مورد این موضوع انجام شده است، بنابراین دانشمندان مطمئن نیستند که چه ژن هایی ممکن است با گودی ها مرتبط باشد.

با این حال، شواهد موجود نشان می دهد که گودی ها ممکن است یک ویژگی ژنتیکی غالب باشند.

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب قوز کمر

گودی پشت در مقابل گودی خاجی

گودی پشت و گودی خاجی شباهت هایی دارند، اما چندین تفاوت مهم نیز وجود دارد.

افرادی که گودی کمر دارند در هر طرف کمرشان گودی دارد، در حالی که افرادی که گودی خاجی دارند معمولا فقط یک گودی دارند که بالای قسمت باسن است.

هر دو نوع گودی معمولا در بدو تولد وجود دارند.

هر دو نوع گودی نیز معمولاً بی ضرر هستند. اما در حالی که گودی کمر صرفا جنبه زیبایی دارد، گودی خاجی گاهی با شرایط پزشکی خاصی همراه است، از جمله:

Spina bifida occulta که شکل بسیار خفیفی از اسپینا بیفیدا یا نوعی ناهنجاری ستون فقرات است. در spina bifida occulta، ستون فقرات به طور کامل بسته نمی شود، اما نخاع همچنان در کانال نخاعی باقی می ماند. معمولا هیچ علامتی ایجاد نمی کند.

Spina bifida occulta
Tethered cord syndrome ،

سندرم طناب متصل Tethered cord syndrome ، زمانی که بافت نخاع را به کانال نخاعی متصل می کند. این مانع از آویزان شدن آزادانه نخاع می شود و حرکات طناب نخاعی را محدود می کند. این سندرم می تواند باعث ضعف و بی حسی پا و همچنین بی اختیاری مثانه یا روده شود.

اگر یکی از موارد زیر در هنگام تولد در نزدیکی گودی خاجی وجود داشته باشد، خطر ابتلا به یکی از این مشکلات ستون فقرات افزایش می یابد:

دسته مو (دسته ی مو که ریشه های پیوسته دارند یا نزدیک هم روییده اند)

تغییر رنگ پوست

کبودی

معمولاً برای اسپینا بیفیدا اکولتا یا سندرم طناب متصل، درمان لازم نیست. با این حال، اگر نوزادی با گودی خاجی و سایر عوامل خطر به دنیا بیاید، پزشک احتمالا MRI یا سونوگرافی انجام می دهد تا ببیند آیا مشکلات نخاعی وجود دارد یا خیر.

بسیاری از افسانه ها در مورد گودی کمر حول فایده آنها برای زندگی جنسی شما متمرکز است.

به عنوان مثال، برخی افراد می گویند زنانی که گودی پشت دارند راحت تر به ارگاسم می رسند زیرا نشانه گردش خون خوب در ناحیه لگن هستند.

حتی برخی ادعا می‌کنند که افراد – به‌ویژه خانم‌ها – فقط با فشار دادن به گودی‌ ها می‌توانند به ارگاسم برسند.

با این حال، هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد این ادعاها درست است. گودی پشت در اثر رباط هایی ایجاد می شود که استخوان را به پوست می چسبانند. آنها هیچ ارتباطی با گردش خون در منطقه ندارند.

یکی از ادعاهایی که توسط برخی شواهد تأیید می شود این است که مردان گودی کمر را در زنان جذاب می دانند.

این ممکن است یک اولویت تکاملی مرتبط با مزایای مرتبط با بارداری باشد، مانند ثبات لگن و توانایی تحمل وزن.

چگونه می توان گودی کمر را افزایش داد؟

همانطور که گفتیم، در میان چیزهای دیگر، یک تمرین خوب می تواند گودی کمر را افزایش دهد. قبل از هر چیز، رعایت یک رژیم غذایی متعادل برای کنترل وزن و حذف چربی های اضافی ضروری است.

آنهایی که در پشت کمر خود دارای چربی اضافی هستند که در واقع می توانند گودی ها را بپوشانند. می توانند یک ورزش هوازی خوب را به طور منظم، دو یا سه بار در هفته انجام دهند. علاوه بر این، برای تمرین عضلات پشت، تمریناتی را انجام دهید که باسن و پشت را تقویت می کند.

نتیجه گیری:

گودی کمر یا فرورفتگی در قسمت پایین کمر یک ویژگی ظاهری نسبتاً رایج است.

آنها توسط رباط های کوتاهی ایجاد می شوند که لگن شما را به پوست شما متصل می کنند، اما هیچ پیامد پزشکی و اختلال در وضعیت جسمانی ندارند. نه تنها بی ضرر هستند، بلکه حتی می توان آنها را نشانه زیبایی به خصوص در خانم ها دانست!

پس نباید نگران گودی کمر باشید زیرا خیلی از بانوان با ورزش و رژیم غذایی به دنبال ایجاد آن هستند.

dr-2

دکتر اشکان خاجو

دارای بورد فوق تخصصی جراحی مغز و اعصاب مدیر گروه بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان امیرالمومنین ( وابسته به دانشگاه آزاد) استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی ( وابسته به دانشگاه آزاد) پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر 6 سال سابقه کاری در بیمارستان خاتم االنبیا و انجام بیش از 5000 عمل جراحی موفق ستون فقرات 1396-1391

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *