تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

دکتر اشکان خواجو / تومورهای مغزی / گلیوبلاستوما چیست و چگونه درمان میشود؟

0 / 5. 0

۵ دقیقه
گلیوبلاستوما

گلیوبلاستوما چیست و چگونه درمان میشود؟

آنچه می خوانید...

یکی از رایج ترین تومورهای بدخیم که آن را سرطان مغزی نیز می نامند، گلیوبلاستوما است. که معمولا در افراد بالغ بروز پیدا می کند. این تومور کاملا تهاجمی می باشد به همین دلیل، به سرعت رشد نموده و سایر نقاط مغز را نیز درگیر می نماید. در حال حاضر درمان قطعی برای این سرطان وجود ندارد. با این وجود برخی از روش های درمانی وجود دارند که می توانند روند تخریب این بیماری را کاهش دهند و به تسکین علائم آن کمک نمایند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با هر آنچه باید در رابطه با گلیوبلاستوما بدانید، بیشتر آشنا کنیم.

بیماری گلیوبلاستوما چیست؟

همانطور که گفته شد بیماری گلیوبلاستوما وجود تومور مغزی و یا نخاعی است که سرعت رشد بسیار بالایی دارد. از طرفی این تومور مغزی از همان مراحل ابتدایی بروز بدخیم می باشد. با توجه به بررسی های انجام شده روی این بیماری، معمولا تومور به نقاط خارج از مغز مانند ستون فقرات و سیستم اعصاب مرکزی منتقل نمی شود. اما می تواند به سرعت در داخل مغز رشد نموده و تمامی نقاط مغز را درگیر نماید. متاسفانه بیماری گلیوبلاستوما به قدری پیچیده است که دانشمندان بسیار زیادی در سراسر دنیا روی شناخت این بیماری تمرکز نموده اند. بیماری گلیوبلاستوما در سلول های ستاره ای شکل مغز (آستروسیت) رشد می کند و معمولا در مخ افراد تشکیل می شود. از آنجایی که مخ بزرگ ترین قسمت مغز می باشد، این تومور می تواند از طریق مسیر خونرسانی، تغذیه خود را برای رشد به دست آورد. بنابراین به راحتی می تواند بافت های طبیعی مغز را از بین ببرد.

گلیوبلاستوما

علائم بیماری گلیوبلاستوما

این نوع از سرطان معمولا بیماری شایع ای نیست و حدود 20 درصد از سرطان های مغزی را تشکیل می دهد. بنابراین درصد ابتلا به این نوع از سرطان بسیار کم است. با این وجود هرچه سن فرد افزایش پیدا کند، احتمال ابتلا او به این بیماری افزایش پیدا می کند. به طور کلی گلیوبلاستوما از خطرناک ترین و پیچیده ترین سرطان های مغزی می باشد که در صورت بروز کوچک ترین علائم این بیماری، بهتر است هرچه سریع تر برای بررسی های بیشتر اقدام شود. از شایع ترین علائم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • سردردهای مکرر و مداوم
  • استفراغ و حالت تهوع
  • اختلال در تکلم
  • دوبینی و یا تاری دید
  • اختلال در تفکر
  • تغییرات شخصیتی و خلق و خو
  • تشنج

بیماری گلیوبلاستوما در چه افرادی شایع تر است؟

نمی توان برای ابتلا به این بیماری سن دقیقی را مشخص نمود. اما معمولا سن 64 سالگی میانگین سنی تشخیص این بیماری می باشد. از طرفی هرچه سن افراد افزایش پیدا کند، احتمال ابتلا آن ها به این سرطان مغزی نیز افزایش می یابد. البته میانگین سنی ابتلا به گلیوبلاستوما جهش یافته 48 سال می باشد. از طرفی احتمال بروز این بیماری در سنین پایین بسیار نادر است. همچنین احتمال ابتلا آقایان کمی بیشتر از بانوان می باشد. از سوالات رایج در رابطه با بیماری گلیوبلاستوما احتمال ژنتیکی بودن این بیماری است. که در جواب باید گفت این بیماری همانطور که اشاره شد در سنین بالا بروز پیدا می کند. بنابراین درصد ژنتیکی بودن آن بسیار اندک است. زیرا تا به امروز مطالعاتی در رابطه با ارتباط عوامل ژنتیکی و سرطان گلیوبلاستوما پیدا نشده است. با این وجود افرادی که دچار سابقه حساسیت می باشند، احتمال ابتلا بیشتری به این بیماری دارند.

بیماری گلیوبلاستوما

روش های درمان گلیوبلاستوما

متاسفانه روش قطعی برای درمان و برطرف نمودن این تومور وجود ندارد. اما روش های درمانی مختلفی وجود دارند که می توانند در پیشگیری از رشد تومور و همچنین کاهش علائم آن موثر باشند. یکی از رایج ترین روش های درمان این بیماری انجام جراحی است. که به واسطه آن جراح تمام تلاش خود را انجام می دهد تا بیشترین بخش تومور را خارج نماید. البته در صورتی که تومور در قسمت های حساس و پرخطر مغز قرار گرفته باشد، امکان انجام جراحی نیست و معمولا پزشک ریسک جراحی را نمی پذیرد. در این صورت باید از سایر روش های درمانی این سرطان مغزی استفاده نمود. پرتودرمانی نیز از دیگر روش های درمان این بیماری است که هدف آن کاهش سرعت رشد سلول های سرطانی باقی مانده پس از جراحی می باشد. از دیگر روش های درمانی نیز شیمی درمانی است که معمولا در درمان تمامی سرطان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش برای بهبود و درمان گلیوبلاستوما از داروی تموزولامید استفاده می گردد. البته از داروهای لوموستین و کارموستین نیز در شیمی درمانی این سرطان استفاده می شود. در صورت عدم جوابدهی شیمی درمانی، معمولا داروی بواسیزوماب تجویز می گردد.

از دیگر روش های درمانی این سرطان درمان با میدان الکتریکی می باشد که هدف از این درمان حفظ نمودن سلول های سالم مغز و از بین بردن سلول های سرطانی می باشد. الکترودهای مورد استفاده در این درمان به طور مستقیم روی پوست سر بیمار قرار می گیرد. معمولا این روش درمانی به صورت همزمان با سایر روش های درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. از طرفی این روش بیشتر به افرادی پیشنهاد داده می شود که بیماری آن ها مجدد بازگشته است. در روش ویفری یا گلیا دل نیز از دیسک های تخریب پذیر و کاشتنی استفاده می گردد. این دیسک ها داروهای شیمی درمانی را به سلول های سرطانی باقی مانده می رساند. در روش درمانی استفاده از ذرات نانو نیز داروهای شیمی درمانی داخل تومور مغزی فرستاده می شود. استفاده نمودن از روش های درمانی ذکر شده موجب بهبود علائم این سرطان می شود. اما در برخی از افراد ممکن است درمان بیماری موجب عقب نشینی سرطان شود. که این موضوع به معنای برطرف شدن آن نیست. بنابراین احتمال بازگشت مجدد بیماری بسیار زیاد است.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید با مراجعه به بهترین جراح مغز و اعصاب بیماری خود را بررسی کرده و بهترین راه حل درمانی در اختیارتان قرار بگیرد.

دکتر اشکان خواجو

جراح مغز و اعصاب
دارای بوردتخصصی جراحی مغز و اعصاب

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر
استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی وابسته به دانشگاه آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.