تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

دکتر اشکان خواجو / جراحی دیسک / مراقبت های بعد جراحی دیسک گردن

0 / 5. 0

۶ دقیقه
مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

مراقبت های بعد جراحی دیسک گردن

آنچه می خوانید...

گردن یکی از حساس ترین و پیچیده ترین قسمت­های بدن می باشد که باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید. در صورتی که شما مدت زمانی است که درد گردن دارید و با روش های متداول نتوانسته اید آن را درمان کنید، پزشک به شما روش جراحی را پیشنهاد می کند. برای گرفتن نتیجه مثبت از جراحی باید مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن را به خوبی انجام دهید.

عمل دیسک گردن از جمله عمل های جراحی به شمار می رود که با اتمام جراحی، کار پزشک به طور کامل پایان نمی پذیرد و باید تا زمان بهبودی کامل بیمار، پزشک با او در ارتباط باشد. زیرا نتیجه ی عمل جراحی به مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن بسیار وابسته می باشد. به همین سبب در این مطلب شما را با مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن آشنا می کنیم تا بتوانید دوران نقاهت را به خوبی به پایان برسانید.

مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

معرفی مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

برای بیان مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن باید به جنبه های مختلف آن اشاره کرد. در این قسمت تمام جنبه های آن را برای شما بیان می کنیم.

مراقبت از بخیه ها بعد از انجام جراحی دیسک گردن

برای انجام انواع مختلف جراحی های دیسک گردن نیاز است که برش هایی روی بدن و گردن افراد انجام شود. یکی از مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن، مراقبت از برش هایی است که بعد از پایان جراحی، بخیه زده می شوند. این بخیه ها به صورتی جذبی هستند و بعد از بهبودی از بین می روند.

زمانی که بخیه ها هنوز روی گردن فرد وجود دارد، بیمار باید مراقب آن ها باشد و سعی کند فشاری به آن ها وارد نشود. علاوه بر آن باید به صورت منظم پانسمان های محل بخیه را تعویض کرد تا عفونت و باکتری در آنجا رشد نکند. در زمان حمام رفتن نیز باید دقت کرد که آب به میزان زیادی به محل بخیه نخورد.

فیزیوتراپی بعد از انجام جراحی دیسک گردن

برای بهبودی کامل و سریع، لازم است که بیمار تمرینات ورزشی منظمی را زیر نظر فیزیوتراپ انجام دهد. یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن ، ارتباط با یک فیزیوتراپ می باشد تا شما را در انجام کار ها کمک کند. بعد از انجام جراحی لازم است که شما نحوه ی بلند شدن از رختخواب و انجام فعالیت های روزمره را آموزش ببینید تا مشکلی برای گردن شما به وجود نیاید.

فیزیوتراپ با معاینه ی شما می تواند نظر قطعی برای انجام تمرینات ورزشی و فیزیوتراپی را بدهد. تعداد جلسه ها و نحوه ی انجام آن ها به نظر فیزیوتراپ و وضعیت بیمار بستگی دارد که باید به طور دقیق تعیین شود.

استفاده از دارو های تجویز شده

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن، استفاده از دارو های تجویز شده توسط پزشک می باشد. بعد از انجام عمل دیسک گردن، شما ممکن است در روز های اول درد داشته باشید که این امر کاملا طبیعی است و نباید نگران شوید. برای کنترل کردن این درد ها باید از دارو های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.

علاوه بر آن برای بهبودی سریع تر باید حتما دارو های تجویز شده را در در زمان دقیق خود مصرف کرد. با توجه به وضعیت بیمار و عمل جراحی که روی گردن او انجام شده است، دارو های مختلفی برای او تجویز می شود که حتما باید آن ها را مصرف کند تا روند بهبودی به خوبی برای او طی شود.

فعالیت های بعد از عمل دیسک گردن

مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن شامل فعالیت هایی است که شما مجاز به انجام آن نیستید و باید در انجام برخی از فعالیت ها بسیار مراقب باشید.

تا چند هفته بعد از انجام عمل دیسک گردن باید بیشترین مراقبت را از خود داشته باشید و به هیچ عنوان حرکت های ناگهانی و شدیدی را روی گردن انجام ندهید. از دیگر مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن در هفته های اول می توان به بلند نکردن اجسام سنگین، بالا نبردن گردن، مسواک زدن با احتیاط و …. اشاره کرد.

علاوه بر موارد بالا شما بعد از گذشت چند ماه نیز باید مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن را انجام دهید. به طور مثال ورزش های سنگین را همچنان باید کنار بگذارید و با ورزش های آرام و سبک شروع کنید.

رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی دیسک گردن

برای انجام درست مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن، باید به رژیم غذایی خود دقت داشته باشید و با مشاوره گرفتن از پزشک رژیم غذایی خود را کنترل کنید. با توجه به عمل جراحی که داشته اید نیاز است که تا یک روز بعد از انجام عمل دیسک گردن مایعات فراوان استفاده کنید و تنها مجاز به استفاده از آن ها هستید.

تغذیه بعد از جراحی دیسک گردن

بعد از یک روز می توانید غذا های سبک و آبکی را استفاده کنید. غذاهایی که بلعیدن آن ها آسان باشد. بهترین رژیم غذایی برای بعد از جراحی دیسک گردن، استفاده از میوه، سبزیجات و … می باشد تا عمل خون سازی به خوبی در بدن شما انجام شود.

بهبودی بیمار بعد از انجام جراحی دیسک گردن

به طور کلی می توان بیان کرد که روند بهبودی در بیمارانی که عمل دیسک گردن را انجام داده اند، حدود 3 تا 6 ماه طول می کشد. این زمان با توجه به نوع جراحی و میزان مشکل بیمار می تواند متغیر باشد. البته در این مورد انجام درست مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن نیز به شدت تاثیرگذار می باشد.

در واقع اگر بتوانید مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن را به خوبی انجام دهید و تمام نکات مراقبتی را به خوبی رعایت کنید، می توانید روند بهبودی خود را سریع تر کنید و نتیجه ی بهتری از عمل جراحی خود بگیرید. 

انجام فیزیوتراپی نیز می تواند روند بهبودی را به خوبی سرعت ببخشد. به طور کلی پزشک بعد از گذشت 6 تا 12 هفته می تواند برای بیمار تمرینات فیزیوتراپی را تجویز کند. این تمرینات نیز می تواند حدود 12 هفته ادامه پیدا کند.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب بیان کنید.

دکتر اشکان خواجو

جراح مغز و اعصاب
دارای بوردتخصصی جراحی مغز و اعصاب

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر
استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی وابسته به دانشگاه آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.