تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

دکتر اشکان خواجو / جراحی دیسک / مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر

0 / 5. 0

۵ دقیقه
مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر

مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر

آنچه می خوانید...

از مهم ترین و تأثیرگذار ترین موارد در درمان دیسک کمر آسیب دیده، رعایت نکات و اقدامات مراقبتی در دوران بعد از جراحی دیسک کمر می باشد. این موارد به بهبود هر چه سریع تر شما کمک میکند. در این مطلب قصد داریم تمامی این موارد را به شما گوشزد کنید تا دوره نقاهت آسان تری را داشته باشید پس تا انتها همراه ما باشید.

پس از عمل دیسک کمر، اکثر بیماران می توانند همان روز یا طی چند روز اول بعد از جراحی به خانه بروند. قبل از آن که بیماران به خانه بروند، ممکن است فیزیوتراپیست ها و کاردرمانگران با بیماران کار می کنند و تکنیک های مناسب برای بلند شدن و بیرون آمدن از تخت و به تنهایی راه رفتن را به آنها آموزش می دهند. همچنین به بیماران توصیه می شود که از خم شدن کمر، بلند کردن وزنه (بیش از 2.5 کیلو) و چرخش در قسمت کمر در دوره ی اولیه ی پس از عمل (2-4 هفته اول) خودداری کنند تا از بروز آسیب های کششی یا آسیب های مکرر دیسک برای بیماران جلوگیری شود.

بیماران باید سعی کنند در چند هفته ی اول پس از عمل، بیشتر از 45 الی 60 دقیقه در یک وضعیت ثابت باقی نمانند. پس از نشستن به مدت 45 الی 60 دقیقه، بیماران باید بلند شوند و کمی حرکات کششی ملایم انجام دهند یا راه بروند، سپس در صورت تمایل دوباره بنشینند.

مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر

استفاده از کمربند طبی

عموماً به بیماران توصیه نمی شود که پس از جراحی از بریس یا کمربندهای طبی استفاده کنند. گاهی اوقات ممکن است یک گن پزشکی کوچک و نرم کمری برای بیماران تجویز شود که در صورت لزوم می توانند در مراحل اولیه ی بعد از عمل، کمر خود را با آن پشتیبانی و محافظت کنند.

مراقبت از زخم جراحی

می توان ناحیه زخم را در معرض هوا قرار داد، نیازی به پانسمان نیست. چسب های جراحی کوچک که روی بخیه ها چسبانده می شوند باید در جای خود باقی بمانند. محل زخم برش های جراحی باید تمیز و خشک نگه داشته شوند.

استحمام پس از جراحی دیسک کمر

بیماران می توانند بلافاصله بعد از جراحی دوش بگیرند، اما باید ناحیه برش را با یک بانداژ و نوار کوچک بپوشانند و سعی کنند از برخورد مستقیم آب با ناحیه جراحی جلوگیری کنند. بعد از دوش، بیماران باید بانداژ را برداشته و ناحیه جراحی را خشک کنند. چسب های جراحی کوچک که روی بخیه ها چسبانده می شوند باید در جای خود باقی بمانند. بیماران نباید تا زمان بهبود کامل زخم، که معمولاً حدود 2 هفته پس از جراحی است، در حمام برای مدت طولانی در تماس با آب باقی بمانند و یا از وان استفاده کنند.

رانندگی کردن

بیماران می توانند زمانی که میزان درد آنها به سطح خفیف کاهش یافت (که معمولاً بین 2 تا 10 روز پس از جراحی زمان می برد)، رانندگی کردن را از سر بگیرند. بیماران هنگام مصرف داروهای مسکن و ضد درد (به ویژه مسکن های حاوی مواد مخدر) نباید رانندگی کنند. هنگام رانندگی برای اولین بار پس از عمل جراحی، بیماران باید برای شروع یک رانندگی کوتاه مدت انجام دهند و یک نفر را همراه خود داشته باشند تا در صورت بروز هر گونه درد و نیاز به کمک برای بازگشت به خانه به آنها کمک کنند. در صورتی که بیماران پس از اولین رانندگی کوتاه مدت خود احساس درد و ناراحتی نکردند،  می توانند در دفعات بعدی مسافت های طولانی تری را به تنهایی رانندگی کنند.

بازگشت به کار و ورزش

بسته به دوران نقاهت و زمان لازم بیماران برای تسکین درد جراحی، بیماران می توانند 1 تا 2 هفته پس از عمل فعالیت های کاری سبک خود را از سر بگیرند. اگر درد بیمار پس از جراحی کاهش یافته و توان و قدرت او پس از جلسات فیزیوتراپی کمر تا حد مناسبی بازیابی شده باشد، بیماران ممکن است تا 4 الی 6 هفته پس از عمل بتوانند فعالیت های کاری سنگین خود را نیز از سر بگیرند.

مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر

برنامه های ورزشی پس از جراحی دیسک کمر

  • اصلاح وضعیت

پس از جراحی دیسک کمر باید سعی کنید که حالت های بدن خود را به هنگام نشستن، ایستادن، خوابیدن و کار کردن کردن اصلاح کنید. این امر کمر شما را در وضعیتی مطلوب حفظ می کند و از ماهیچه ها و دیسک شما در دوران پس از جراحی به خوبی محافظت می کند.

  • پیاده روی

پیاده روی یکی از بهترین ورزش هایی است که می توانید بعد از جراحی دیسک کمر انجام دهید. زیرا پیاده روی به بهبود گردش خون در بدن شما کمک می کند. بهبود گردش خون خود به دریافت مقدار اکسیژن بیشتر و جذب بهتر مواد مغذی در توسط ماهیچه ها و بافت های ستون فقرات و بهبودی سریع تر بیمار کمک می کند.

  • پرس سینه‌ ی مایل

روی یک سطح مناسب دراز کشیده کف دست های خود را زیر شانه هایتان روی زمین بگذارید، قسمت های لگن و کمر خود را روی زمین رها کنید و از بازوهای خود برای بلند کردن بالا تنه ی خود استفاده کنید (بدون اینکه کمر و لگن شما از سطح زمین جدا شوند) باید فشار کم و ملایمی را در قسمت کمر خود احساس کنید. به مدت 2 ثانیه در این حالت باقی بمانید و سپس به آرامی به حالت اول خود باز گردید.

برای اطلاع از حرکات تمرینی اصلاحی و تقویتی بیشتر با پزشک خود مشورت کرده و راهنمایی های لازم را در این زمینه از وی دریافت کنید. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

دکتر اشکان خواجو

جراح مغز و اعصاب
دارای بوردتخصصی جراحی مغز و اعصاب

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر
استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی وابسته به دانشگاه آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.