تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

مراقبت های بعد از عمل فیوژن

در مواردی که بیمار یکی از علائم کمر درد مزمن ، بی حسی یا مورمور شدن دست ها و پاها و یا انحراف شدید ستون فقرات را داشته باشد ممکن است  بنا به تشخیص پزشک عمل فیوژن ستون فقرات برای بیمار در نظر گرفته شود. یکی از جراحی های مهم و حساس در حوزه ی جراحی های ستون فقرات، عمل جراحی فیوژن ستون فقرات می باشد که در آن جراح دو یا چند مهره را به طور دائم در ستون فقرات متصل می کند . در عمل فیوژن ستون فقرات معمولا استخوان اضافی یا ماده ای استخوان مانند در فضای بین دو مهره ی ستون فقرات قرار داده می شود. به دلیل حساسیت و سختی عمل ، مراقبت های بعد از عمل فیوژن می تواند در روند بهبودی بیمار بسیار کمک کننده باشد.

کجی ستون فقرات

مراقبت های بعد از عمل فیوژن 

دوره ی نقاهت بعد از عمل ، می تواند بخش مهمی از جراحی فیوژن ستون فقرات باشد که بی شک با رعایت درست دستورات پزشک و مراقبت های بعد از عمل فیوژن روند بهبودی بیمار را سرعت می بخشد. دراین نوع جراحی ممکن است به مدت چند ماه تا یک سال احساس سفتی و خشکی در ناحیه کمر خود داشته باشید که به دلیل جوش خوردن مهره ها می باشد و بعد از مدتی این احساس کمتر می شود و بیمار می تواند فعالیت های پرتحرک تر را از سر بگیرد. مدت زمان بهبودی بیمار تحت شرایط بالینی بیمار می باشد و عوامل زیادی را شامل می شود از جمله درجه سختی جراحی ، شرایط پزشکی بیمار و هم چنین رعایت دقیق دستور المعمل های پزشکی پس از جراحی می باشد.

درد پس از جراحی فیوژن

میزان درد هر بیمار با توجه به شرایط فیزیکی و وسعت جراحی متفاوت می باشد و در تمام بیماران یکسان نیست. در مراقبت های بعد از عمل فیوژن برای تسکین درد بیمار مسکن تجویز می شود که باید طبق دستور پزشک مصرف شود. بهتر است بیمار از مصرف خودسرانه ی داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب مانند آسپرین، ایبوپروفن، ادویل، مورتین، نوپرین، ناپروکسین و الیو خودداری کند چرا که این داروها عمل فیوژن را پس زده و باعث عدم رشد استخوان جدید می شود.

عمل فیوژن

محدودیت های پس از جراحی فیوژن ستون فقرات

  • منع مصرف هر گونه خوراکی و آشامیدنی بین 8 تا 12 ساعت بعد از عمل
  • عدم رانندگی تا دو هفته به دلیل مصرف داروهای مسکن و اوپیوپیدی
  • عدم بلند کردن وسایل بیش از دو ونیم کیلوگرم تا دو هفته بعد از جراحی
  • اجتناب از فعالیت های سنگین
  • استعمال دخانیات و یا مصرف فرآورده های حاوی نیکوتین ممنوع است و از رشد استخوان جلوگیری می کند و باعث پس زدن عمل فیوژن ستون فقرات می شود.

استحمام پس از جراحی فیوژن ستون فقرات

فاصله ی بین دو لبه ی زخم بین 48 تا 72 ساعت پس از عمل پر می شود ولی با این حال توصیه می شود هفت تا 10 روز پس از عمل، زخم در معرض آب و مواد شوینده قرار نگیرد و بعد از گذشت حدود دو هفته از عمل فیوژن ستون فقرات و ویزیت توسط پزشک جراحتان در صورتیکه زخم بهبود یافته باشد مجاز به استحمام می باشید.

بستن کمربند پس از جراحی فیوژن ستون فقرات

از جمله مواردی که در مراقبت های بعد از عمل فیوژن باید جدی گرفته شود بستن کمربند طبی مناسب است که پزشک حدود 5 روز پس از جراحی برای شما تجویز می کند. استفاده از کمربند طبی در روند بهبود زخم ، بهبود سلامت ستون فقرات و کاهش کمر درد موثر می باشد. بستن کمربند طبی به مدت 2 تا 6 ماه پس از عمل توصیه می شود.

ورزش پس از جراحی فیوژن ستون فقرات

پس از بهبودی و پشت سر گذاشتن دوران نقاهت جراحی، بیمار برای بازگشت توانایی عضلانی خود لازم است بعد از 6 هفته بعد از جراحی ورزش هایی با کمک فیزیوتراپیست انجام دهد. این ورزش ها نباید سنگین باشند و یا باعث ایجاد درد در شما شوند. هم چنین از پریدن و شیرجه زدن در آب پرهیز کنید. انجام ورزش هایی که در آنها کشش عضلات انجام می شود و باعث می شود دامنه ی حرکتی زیادی داشته باشید در مراقبت های بعد از عمل فیوژن توصیه می شود.

dr-2

دکتر اشکان خاجو

دارای بورد فوق تخصصی جراحی مغز و اعصاب مدیر گروه بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان امیرالمومنین ( وابسته به دانشگاه آزاد) استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی ( وابسته به دانشگاه آزاد) پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر 6 سال سابقه کاری در بیمارستان خاتم االنبیا و انجام بیش از 5000 عمل جراحی موفق ستون فقرات 1396-1391

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *