تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

دکتر اشکان خواجو / جراحی دیسک / علائم دیسک کمر در پاها

0 / 5. 0

۵ دقیقه

علائم دیسک کمر در پاها

آنچه می خوانید...

علائم دیسک کمر در پاها چیست؟ چگونه تشخیص دهیم پا درد نشانه دیسک کمر است؟

دیسک کمر یک بیماری شایع در میانسالی است. سن 30 تا 40 سالگی از شایعترین سن ها برای ابتلا به دیسک کمر است. درد کمر در ابتدا با دارو قابل کنترل و تاحدودی قابل درمان است اما در برخی مراحل دیگه پاسخی به درمان طبی نمی دهد. دیسک‌ها بین مهره‌ها قرار می‌گیرند و مانند ضربه‌گیر از سایش دو مهره روی یکدیگر جلوگیری می‌کنند. جنس دیسک از غضروف است. در کمر یک انسان 5 مهره قرار دارد که در بین آنها 5 دیسک وجود دارد.

علائم دیسک کمر در پاها

در این مقاله می خواهیم علائم دیسک کمر در پاها و سایر علائم دیسک کمر را توضیح دهیم.

علائم دیسک کمر

دیسک کمر به صورت کلی با علائمی همراه است که از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درد در کمر
  • درد در اندام های تحتانی در به آن عموما در سیاتیکی میگویند
  • اختلالات حرکتی
  • سندرم دم اسب
  • علائم عصبی و حسی

شایع ترین علائم دیسک کمر

همه علائمی که در بالا ذکر کردیم می تواند نشانه دیسک کمر باشد اما شایعترین آنها همان درد های سیاتیکی است. این نوع درد ها از داخل کمر به پشت باسن و سپس پشت ران تیر می کشد سپس از آنجا به پشت ساق پا می رود. باید توجه کنید که تفاوت دیسک کمر و آرتروز کمر چیست و این دو در را با هم اشتباه نگیرید.


زمانی که فرد دیسک کمر خفیف داشته باشد بیمار تا مدتی درد را حس کرده سپس از بین می رود. در برخی موارد بیمار فقط درد کمر دارد و در برخی موارد درد در اندام های تحتانی بدون اینکه کمر درد داشته باشد.

پس همانطور که گفتیم از شایع ترین علائم دیسک کمر، درد کمر و در سیاتیک است. درد سیاتیک دردی است که در مسیر عصب سیاتیک بوجود می آید یعنی از کمر، به باسن ، پشت ران و پشت و یا خارج ساق پا احساس می شود. معمولاً،علت درد سیاتیک یک طرفه است ، اما می تواند دو طرفه نیز باشد. درد می تواند به صورت ناگهانی ایجاد شده یا به تدریج و با گذشت زمان افزایش پیدا کند .

علائم دیسک کمر در پاها

دیسک کمر در برخی موارد پاها را تحت تاثیر قرار می دهد. مثلا دیسک کمر می تواند موجب بی حسی در پاها شود. همچنین دیسک کمر می تواند موجب اختلال در حرکت پا شود.

اختلال در حرکت یعنی پای انسان را ضعیف کند و به این ترتیب که هر ریشه عصبی دو قسمت دارد یکی قسمت حسی و دیگری قسمت حرکتی ، اگر فشار به قسمت حسی بیاید باعث اختلال در حس پای انسان می شود و اگر فشار بر روی قسمت حرکتی باشد باعث ضعف عضلانی می شود. زمانی که بیمار با ضعف عضلانی مواجه می شود، حس بیمار نیز کم می شود که به آن اختلال در حس حرکت اندام های تحتانی که در اصطلاح پزشکی پا نامیده می شود. این موضوع می تواند نشانه فشار زیادی بر روی ریشه عصبی باشد و در برخی موارد ممکن است بیمار به عمل جراحی دیسک کمر نیاز داشته باشد.

تماس با دکتر اشکان خواجو

علائم دیسک کمر در پاها چه زمانی ظاهر می شود؟

علائم اولیه دیسک کمر بسیار خفیف است به طوری که فرد متوجه درد نمی شود. البته این موضوع به سن فرد نیز بستگی دارد. سلامت عمومی بدن بیمار نیز در در این موضوع دخیل است.

علائم دیسک کمر در افراد زمانی ظاهر می شود که عصب های حسی و حرکتی کمر تحت تاثیر دیسک های آسیب دیده قرار بگیرد و فشرده شوند. پس مشاهده علائم مربوط به دیسک کمر با مرحله ان ارتباط مستقیم دارد. هسته دیسک های بین مهره ای به یکباره بیرون نمیریزد یا از محل اصلی خود جدا نمی شود. بلکه بروز چنین اتفاقی در پنج مرحله اتفاق می افتد. در ادامه این 5 مرحله را شرح داده ایم:

1- فشار و ضربه مکرر به دیسک ها وارد می شود تا زمانی که دیسک ها ضعیف می شود و در مسیر فرسودگی قرار می گیرند و به مرور انعطاف پذیری خود را از دست می دهند.


2- در این مرحله با کمترین ضربه یا فشاری که وارد می شود دیسک دچار برجستگی و بر آمدگی می شود. فرد در این دوره کمردرد جزیی تجربه خواهد کرد.


3- زمانی که یک ضربه یا آسیب به برآمدی وارد شود وارد مرحله سوم می شوید. در این لحظه دیسک دچار ترک خوردگی می شود. در این صورت بیمار علاوه بر کمردرد ممکن است مبتلا به سوزش هایی در ناحیه کمر نیز شود. همان طور که می دانید هر دیسک از یک غشای بیرونی که نقش محافظت کننده از لایه درونی ویک هسته دیسک را برعهده دارد، تشکیل شده است. در این حالت دیسک را برجسته کم یا Bulging disc میگویند.


4- زمانی که دیسک ها ترک می خورند از به موقع درمان نشوند، با کمترین ضربه وارده، هسته ژله ای دیسک از محل ترک خوردگی برجسته میشود و بر محل نخاع و اعصاب نخاعی فشار وارد می کند. از همین رو بیمار دچار کمردرد، سوزش و علائمی در پا می شود. پس زمانی که درد به پاها می رسد یعنی دیسک کمی پیشرفته شده است. در این مرحله لازم است اقدامات درمانی صورت گیرد. این حالت را دیسک Protruded پروترود میگویند.


5- هسته دیسک در این مرحله کاملا بیرون می زند . این حالت را دیسک اکسترود Extruded می گویند.

دکتر اشکان خواجو

جراح مغز و اعصاب
دارای بوردتخصصی جراحی مغز و اعصاب

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر
استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی وابسته به دانشگاه آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.