تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

0 / 5. 0

۶ دقیقه
سندروم دم اسبی

سندروم دم اسبی

آنچه می خوانید...

تقریبا تمامی انسان ها یک بار در طول عمر خود کمردرد را تجربه نموده اند. اما افراد زیادی وجود دارند که در طول زندگی خود بارها این درد را تجربه کرده اند. در بسیاری از مواقع کمردرد با اصلاح حالت فرم بدن در حالت های مختلف، استفاده از دارو، استفاده از کمربندهای طبی و … قابل درمان است. اما در برخی از مواقع درد به قدری شدید است که فرد قادر به تحمل آن نیست و با هیچ روش غیر تهاجمی درمان نشده است. سندروم دم اسبی یکی از دلایل کمردرد های مزمن است که شاید خیلی نام آن برای شما آشنا نباشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با سندروم دم اسبی و راه های درمان آن، بیشتر آشنا کنیم.

سندروم دم اسبی چیست؟

زمانی که رشته های عصبی دم اسبی دچار فشردگی شوند، در عملکرد حسی و حرکتی برخی از اندام های تحتانی اختلال ایجاد می شود. که اصطلاحا به آن سندروم دم اسبی گفته می شود. به افرادی که به این سندروم دچار می باشند، در بیمارستان ها تحت عنوان بیماران اورژانسی رسیدگی می شود. زیرا عدم رسیدگی به موقع این بیماری می تواند منجر به بی اختیاری ادرار و در مواقع اورژانسی فلج دائمی فرد شود. شاید برای شما این سوال ایجاد شود که رشته های عصبی دم اسبی در کجا قرار دارند؟

باید بدانید که در قسمت فوقانی ستون فقرات دقیقا جایی که قسمت کمر پایان می یابد، مجموعه ای از رشته های عصبی وجود دارند که در مسیر کانال نخاعی گسترده شده اند، ظاهر این رشته های عصبی شبیه به دم اسب است، به همین دلیل آن ها را رشته های عصبی دم اسبی نامیده اند. این عصب ها ارتباط میان اندام های تحتانی و لگن را مدیریت می نمایند، به همین دلیل فشردگی آن ها می تواند منجر به اختلال در عملکرد اندام های تحتانی شود.

دلایل بروز سندروم دم اسبی

بروز سندروم دم اسبی هیچ گونه ارتباطی با جنسیت و یا نژاد افراد ندارد. با این وجود احتمال بروز آن در کودکان و نوجوانان بسیار کمتر از بزرگسالان است. سندروم دم اسبی می تواند به دلایل مختلفی بروز پیدا کند، که شناخت این دلایل در اقدام به موقع برای درمان این سندروم بسیار موثر است. از مهم ترین و شایع ترین دلایل بروز این عارضه می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • مشکلات و عارضه های نخاعی مانند تومور
 • آسیب دیدگی بخش انتهایی کمر به دلیل تصادف، سقوط از ارتفاع و …
 • فشار و یا عدم توجه به مهره های کمر هنگام تولد
 • تزریق نامناسب بی حسی نخاعی
 • بروز خونریزی های نخاعی
 • تنگی مجرای نخاعی
 • بروز عفونت و التهابات نخاعی

علائم و نشانه های سندروم دم اسبی

علائم و نشانه های ناشی از سندروم دم اسبی معمولا در ابتدا خفیف بوده و به مرور زمان در صورتی که اقدامات درمانی انجام نشوند، شدت پیدا می کنند. به همین دلیل توجه به علائم این بیماری و اقدام به موقع برای تشخیص و درمان آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از طرفی میزان علائم ناشی از سندروم دم اسبی کاملا وابسته به میزان کشیدگی و فشردگی رشته های عصبی دم اسبی دارد. به طور کلی افرادی که به این بیماری دچار می باشند، معمولا با علائم زیر مواجه می شوند.

 • کمردرد شدید را تجربه خواهند نمود.
 • رفلکس در اندام ها از بین می رود.
 • در عملکرد جنسی آن ها اختلال ایجاد می شود.
 • در ناحیه زینی احساس درد و بی حسی خواهند داشت.
 • در عملکرد مثانه اختلال ایجاد می شود.
 • فرد دچار بی اختیاری روده ای می شود.
 • احساس ضعف حرکتی، درد و یا بی حسی یک یا هر دو پا
 • در ناحیه زینی متوجه درد و حرارت نمی شود و آن ها را احساس نمی کند.
 • ایجاد اختلالات حسی در ناحیه راست روده و مثانه

البته با توجه به بررسی های انجام شده، افرادی که دارای سوابق پزشکی زیر می باشند، بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به سندروم دم اسبی می باشند.

 • افرادی که سابقه سرطان داشته اند.
 • کسانی که به تازگی عفونت های شدیدی را درمان نموده اند.
 • افرادی که در ناحیه ستون فقرات و کمر خود عمل جراحی انجام داده اند.
 • کسانی که در مدت زمان اخیر در ناحیه کمر آن ها آسیب دیدگی شدید ایجاد شده است.

راه های درمان سندروم دم اسبی

برای درمان قطعی و موفقیت آمیز سندروم دم اسبی در ابتدا نیاز است تا این بیماری به موقع تشخیص داده شود. بنابراین در صورت بروز هر کدام از علائم ذکر شده بهتر است برای بررسی های دقیق تر به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید. معمولا پزشک برای تشخیص دقیق تر این بیماری از روش های تصویر برداری ام آر آی و نخاع نگاری ( میلوگرام) استفاده می نماید. در صورتی که پس از انجام آزمایشات ذکر شده پزشک از بیماری شما مطمئن شود، برای درمان آن اقدام می نماید.

معمولا موثرترین روش درمان سندروم دم اسبی جراحی فوری است. با توجه به این موضوع که این بیماری ممکن است منجر به فلج دائمی فرد و یا اختلالات جدی در عملکرد حرکتی و حسی او شود، بهتر است بلافاصله پس از تشخیص برای جراحی اقدام شود. در این صورت احتمال موفقیت جراحی و درمان بیماری بسیار بالا است. البته در صورتی که جراحی به صورت فوری نیز انجام نشود، نتایج جراحی تا میزان زیادی موفقیت آمیز است. این جراحی باید توسط جراح و متخصص مغز و اعصاب انجام شود. به همین دلیل در انتخاب جراح دقت بالا داشته باشید. معمولا بیماران پس از 48 ساعت بعد از عمل می توانند روند بهبودی را در عملکرد حسی و حرکتی خود متوجه شوند. توجه داشته باشید که این بیماری می تواند عوارض جبران ناپذیری مانند فلج دائمی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل به هیچ عنوان نباید این جراحی را به تاخیر انداخت. همانطور که گفته شد نتایج جراحی پس از 48 ساعت قابل مشاهده است.

با این وجود ممکن است عملکرد مثانه و اندام های تحتانی در طول یک سال به حالت طبیعی خود بازگردند. بنابراین استفاده از داروهای تجویز شده و توصیه های پزشکی پس از جراحی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در برخی از مواقع ممکن است نیاز به استفاده متناوب از سوند برای بهبود عملکرد روده و مثانه نیز توصیه شود.

برای انجام جراحی باید به خوبی تحقیق کنید و بهترین جراح مغز و اعصاب را پیدا کنید تا عوارض و خطرات جراحی را به حداقل برسانید. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید.شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

دکتر اشکان خواجو

جراح مغز و اعصاب
دارای بوردتخصصی جراحی مغز و اعصاب

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر
استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی وابسته به دانشگاه آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.