تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

رابطه جنسی بعد از عمل دیسک کمر

آیا درباره زمان ارتباط جنسی بعد از عمل دیسک کمر آگاهی دارید؟ در بیشتر موارد ابتلا به کمردرد در برقراری رابطه جنسی رضایت بخش، تاثیر منفی می گذارد. کمردرد می تواند باعث کاهش میل جنسی و لذت فرد از برقراری رابطه جنسی شود. با انجام عمل جراحی و درمان دیسک کمر توجه به این نکته الزامی است که زمان ارتباط جنسی بعد از عمل دیسک کمر چه وقت است؟

بیماران مبتلا به اختلال عملکرد عصبی یا بی حسی در لگن، احساس تحریک و لذت کمتری از رابطه جنسی خود دارند. علاوه بر این ممکن است اختلال در نعوظ و میل جنسی  ایجاد شود. در مواردی که کمردرد وخیم تر است و با  نزدیکی کردن درد شدیدی ایجاد می شود، دیگر  فرد بیمار تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارد. بنابراین موجب ایجاد افسردگی می شود.

 زمانی که درد دیسک کمر دارید،  انجام رابطه جنسی در مراحل شدت درد، باید قطع شود. جهت برقراری رابطه جنسی عجله نداشته باشید. جهت یک رابطه زناشویی سالم، استفاده از ماساژ ملایم، استفاده از کرم ضد درد که موجب شل شدن ماهیچه ها شده و درد را کاهش می دهد مفید است. همچنین حمام کردن می تواند با کم کردن میزان درد،  به شما کمک کند. بیشتر پزشکان بر این اعتقاد هستند که برقراری رابطه جنسی بعد از انجام عمل دیسک کمر، مشکلی ایجاد نمی کند و ایمن می باشد.

رابطه جنسی بعد از عمل دیسک کمر

زمان ارتباط جنسی بعد از عمل دیسک کمر

کسانی که با روش های سنتی تحت درمان دیسک کمر، قرار گرفته اند، باید توجه کنند که  زمان ارتباط جنسی بعد از عمل دیسک کمر، بعد از سپری شدن 6 الی 12 هفته  می باشد. در این روش جراحی یک برش بزرگ بر روی خط میانی بدن داده می شود و بیماران درد شدیدی را حس می کنند، در این جراحی برش پوستی و عضلانی صورت گرفته و استخوان ها به میزان کمی تراشیده می شوند.  پس برای بهبود زمانی را لازم دارند.

در روش جراحی آندوسکوپی کمر و روش لیزر،  یک برش کوچک تقریبا به اندازه ناخن به کمک دوربین با کیفیت، بر روی پوست ایجاد می شود. با انجام این روش درمانی به اسکلت، عضلات و پوست، آسیب چندانی وارد نمی شود. بعد از انجام این عمل جراحی، بیمار بعد از گذشت  چند هفته بهبود می یابد. سایز برش ایجاد شده در این روش جراحی،  بسیار کوچک بوده و احتمال باز شدن و پارگی محل عمل، بسیار کم می باشد.

 با پیشرفت علم و انجام عمل های کم تهاجمی در ناحیه کمر که به روش آندوسکوپیک انجام می شود،  زمان ارتباط جنسی بعد از این عمل ، حدود 2 هفته می باشد. در این بیماران  با کاهش یافتن درد کمر، میل به برقراری رابطه جنسی افزایش می یابد.

زمان ارتباط جنسی بعد از عمل دیسک کمر در جراحی های زیر بیشتر می باشد:

 1. انجام جراحی های تهاجمی تر
 2. انجام جراحی هایی که در آن  ابزارهای خاصی یا ایمپلنت در ستون فقرات گذاشته می شود.

وضعیت مناسب در زمان ارتباط جنسی بعد از عمل دیسک کمر

 1. فرد بیمار باید در برقراری رابطه جنسی،  روشی آرام و ایمن را انجام دهد و نقشی غیر فعال ایفا کند. بیماران باید از چرخیدن، بلند کردن و خم شدن در زمان فعالیت جنسی اجتناب کنند. همچنین اگر احساس درد در هنگام رابطه جنسی به وجود آمد، فعالیت جنسی را قطع کنند.
 2. می توانید برای جلوگیری از بروز درد در ناحیه کمر از یک بالش کوچک در زیر قسمت پایین کمر و استفاده از چند بالش کوچک دیگر در زیر زانوها  جهت کاهش فشار بر روی پاها و لگن،  کمک بگیرید.  قرار گرفتن در چنین وضعیتی از بروز درد کمر، در حین انجام رابطه جنسی  جلوگیری می کند.
 3. استفاده از یک داروی مسکن قبل از برقراری رابطه جنسی می تواند کمک خوبی باشد. همسر بیمار باید وزن خود را بر روی بیمار نیندازد.
 4. پوزیشن رو در رو، ایستاده، خوابیده به پهلو و یا خم شدن روی صندلی،  بهترین پوزیشن برای آغاز رابطه جنسی بعد از عمل دیسک کمر می باشد.
 5. در زمان برقراری رابطه جنسی توجه داشته باشید که  کمر به سمت عقب کشیده نشود.   این حالت موجب لیزخوردگی،  ساییده شدن مهره ها و بروز کمردرد خواهد شد. بعد از عمل کمر باید در زمان فعالیت جنسی ثابت بماند.
 6. مردان مبتلا به دیسک کمر بیشتر مایل هستند تا همسرشان نقش فعال تری در  ایجاد رابطه زناشویی داشته باشند  تا فشار بر روی کمرشان کمتر شود.
 7. کاهش استرس و داشتن آرامش به درمان کمردرد کمک می کند. داشتن نگرانی و استرس در زمان نزدیکی بعد از عمل جراحی،  باعث ایجاد درد در کمر و اختلال در برقراری رابطه جنسی می شود. اگر نمی توانید استرس خود را کنترل کنید،  تلاش کنید در حین رابطه جنسی به انجام رابطه فکر کنید و تمرکز داشته باشید و از رابطه جنسی لذت ببرید.
 8. انجام یک رابطه جنسی منظم باعث کاهش استرس می شود، در نتیجه به بهبودی بیماری کمک می کند.
 9.  در اولین جلسه ویزیت بعد از عمل،  زمان ارتباط جنسی بعد از عمل دیسک کمر باید با نظر پزشک و جراح مغز و اعصاب تعیین شود زیرا  تعیین این زمان با توجه به شدت بیماری و تکنیک جراحی در هر فرد با  فرد دیگر متفاوت می باشد. جهت مطرح کردن این موضوع احساس شرمندگی نداشته باشید که این امر یک امر کاملا طبیعی می باشد. رابطه جنسی بخشی از داشتن یک زندگی سالم است.
 10. برخی از مردان بعد از انجام عمل جراحی در برقراری رابطه زناشویی مشکل دارند، این مشکلات به دلیل آسیب به ریشه های عصبی می باشد. زمانی که همسر بیمار، اطلاعی از وجود این مشکل نداشته باشد، رفتار بیمار را بی علاقگی نسبت به خود و ایجاد رابطه جنسی می داند و باعث ناراحتی او می شود، در نتیجه زندگی آنها دچار مشکلات زیادی خواهد شد. این بیماران باید ناراحتی خود را با همسر خود  در میان بگذارند تا سوء تفاهم برطرف شود. خانم ها با این مشکل کنار آمده و به همسر خود کمک می کنند تا زمان ارتباط جنسی بعد از عمل دیسک کمر  فراهم شود.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را رد زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

dr-2

دکتر اشکان خاجو

دارای بورد فوق تخصصی جراحی مغز و اعصاب مدیر گروه بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان امیرالمومنین ( وابسته به دانشگاه آزاد) استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی ( وابسته به دانشگاه آزاد) پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر 6 سال سابقه کاری در بیمارستان خاتم االنبیا و انجام بیش از 5000 عمل جراحی موفق ستون فقرات 1396-1391

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *