تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

دکتر اشکان خواجو / ناهنجاری های مادرزادی / جراحی کرانیوسینوستوز چیست؟

0 / 5. 0

۷ دقیقه
کرانیوسینوستوز

جراحی کرانیوسینوستوز چیست؟

آنچه می خوانید...

جمجمه انسان ها دارای استخوان های متعددی است که در بدو تولد و در سال های ابتدایی زندگی انسان ها این استخوان ها جدا از هم هستند. اما استخوان های جدا از هم به مرور به هم متصل شده و فاصله بین آن ها از بین می رود. در مواردی برخی از کودکان زودتر از موعد استخوان های جمجمه شان به هم نزدیک می شوند و بین آن ها اتصال برقرار می شود. اما مشکل اینجاست که استخوان ها به شکل زودرس و غیر قرینه متصل می گردند. به این عارضه کرانیوسینوستوز گفته می شود که مشکل توسط متخصص مغز با جراحی کرانیوسینوستوز قابل حل است.

پس به طور کلی کرانیوسینوستوز به وضعیتی گفته می شود که فرد در روند رشدی و اتصال استخوان های مختلف جمجمه با مشکلی روبرو شود.

کرانیوسینوستوز چرا ایجاد می شود؟

از مهم ترین دلایلی که سبب می شود کودکان با عارضه کرانیوسینوستوز روبرو شوند وجود نقایص مادرزادی و مشکلات ژنتیکی است. به همین دلیل ژنتیک مهم ترین عامل ایجاد کرانیوسینوستوز است.

برخی از افراد تصور می کنند که مراقبت های دوران بارداری و سایر اقدامات مراقبتی از سلامت جنین می تواند از بروز این عارضه جلوگیری کند اما متاسفانه هیچ کدام از این اقدامات نمی تواند منجر به پیشگیری از بروز کرانیوسینوستوز باشد زیرا که ژنتیک حرف اول و آخر را می زند.

کرانیوسینوستوز چگونه تشخیص داده می شود؟

به جهت این که عارضه کرانیوسینوستوز با ظهورات بالینی مشهود همراه است متخصصین می توانند با معاینات ظاهری نیز بروز این عارضه را در افراد تشخیص دهند.

از سوی دیگر در جلسات ابتدایی برای تشخیص های دقیق سوابق پزشکی و بیماری هایی که فرد در گذشته با آن ها روبرو بوده است نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

روش های تشخیصی دقیق تر و مطمئن تری وجود دارد که موجب می شود روند تشخیص از دقت بالایی برخوردار باشد. از جمله این روش ها:

 • سی تی اسکن یا تومور گرافی
 • رادیوگرافی: این اقدام در بخش جمجمه سر نوزاد انجام می شود تا محل قرار گیری و فرم جمجه نوزادان مورد بررسی قرار گیرد.

روش های فوق به بررسی و ارزیابی دقیق تر استخوان های جمجمه و نیز میزان مشکلاتی که افراد با آن درگیری هستند کمک شایانی می کند.

کرانیوسینوستوز چگونه درمان می شود؟

جراحی تنها روش برای درمان کرانیوسینوستوز محسوب می شود. به همین دلیل در مواردی که روند تشخیصی و ارزیابی وضعیت افراد مورد بررسی قرار گرفت در صورتی که بیمار شرایط لازم را داشته باشد برنامه ریزی برای جراحی کرانیوسینوستوز انجام خواهد شد.

کرانیوسینوستوز

در برخی از موارد سر کودکان در وضعیت غیر طبیعی قرار دارد به همین دلیل برای این کودکان جراحی انجام نخواهد شد. روشی که برای این دسته از کودکان کاربرد دارد ارتوز جمجمه است. در این روش از سر کودک قالب گیری می کنند و کلاه محافظتی برای وی استفاده می شود. کاربرد این کلاه محافظتی، حفاظت از مغز کودک در روند رشد طبیعی آن است. به همین دلیل به مرور شاهد بهبودی فرم کلی جمجمه کودک خواهیم بود.

استفاده از کلاه محافظتی به عنوان روشی موقت و درمان اولیه محسوب می شود تا زمانی که کودک در شرایط مناسبی برای انجام جراحی قرار گیرد. به همین دلیل در اغلب موارد در نهایت کودکان تحت عمل جراحی کرانیوسیوستوز قرار می گیرند.

جراحی کرانیوسینوستوز

جراحی کرانیوسینوستوز از جمله جراحی هایی است که هم کاربرد زیبایی دارد و هم کاربرد درمانی. زیرا که هم فرم کلی سر بهبود پیدا می کند و هم این که احتمال بروز آسیب به مغز و فشار به جمجمه از بین می رود.  

در روند جراحی کرانیوسینوستوز متخصصین مغز اعصاب دخیل هستند و اقدامات درمانی تحت نظر این دسته از متخصصین انجام خواهد شد.

مهم ترین عواملی که در روند جراحی کرانیوسینوستوز مورد توجه متخصصین قرار می گیرد و سبب می شود برنامه ریزی در روند درمانی با دقت بالایی انجام شود موارد زیر هستند:

 • سن نوزاد
 • سلامت عمومی کودک
 • شدید یا خفیف بودن عارضه کرانیوسینوستوز در کودک
 • نوع کرانیوسینوستوز: کرانیوسینوستوز دارای انواعی است که سبب می شود پزشکان متخصص در ابتدا نوع آن را مشخص کنند و سپس در روند درمانی بر حسب نوع کرانیوسینوستوز درمان را انجام دهند.

عوارض عدم درمان کرانیوسینوستوز

در صورتی که این عارضه در کودکان مورد اهمال کاری قرار گیرد و روند درمانی انجام نشود شاهد بروز عارضه های منفی و پیامد های خطرناکی خواهیم بود. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کند شدن روند رشد اندام های مختلف
 • فرم گیری نامناسب سر و صورت
 • بی حالی و احساس کم انرژی بودن
 • بروز اختلالات در بینایی
 • عدم توانایی در حرکت دادن چشم
 • بروز انواع اختلالات در عملکردهای شناختی
 • آسیب به بخش های مختلف بافت مغزی
 • ایجاد عقب ماندگی های ذهنی در افراد
 • تجربه حملات تشنجی

مزایای جراحی کرانیوسینوستوز

مهم ترین نتایج مثبتی که در اثر انجام جراحی کرانیوسینوستوز حاصل می شود موارد زیر هستند:

 • کاهش فشار وارده به جمجمه
 • پیشگیری از آسیب به مغز و جلوگیری از بروز عارضه های منفی در روند فعالیت های شناختی
 • پیشگیری از بروز عارضه های احتمالی و خطرناک در اثر درمان نکردن کرانیوسینوستوز: همانطور که در بخش  قبلی اشاره کردیم عدم درمان و اهمال کاری در زمینه پیگیری این عارضه می تواند با پیامد های منفی قابل توجهی همراه باشد. در نتیجه انجام جراحی علاوه بر این که مشکلاتی ایجاد شده را برطرف می کند از وخیم تر شدن وضعیت بیماران نیز جلوگیری خواهد کرد.
کرانیوسینوستوز

جراحی کرانیوسینوسیتوز چقدر طول می کشد؟

این جراحی در حدود سه الی چهار ساعت به طول می انجامد زیرا که از حساسیت بالایی برخوردار است و متخصصین در این مدت زمان انواع اقدامات جراحی را با دقت بالایی انجام می دهند.

دوره نقاهت بعد از جراحی کرانیوسینوسیتوز

بعد از این که افراد تحت این عمل جراحی قرار گیرند به مدت یک هفته باید در بیمارستان بستری باشند. افراد در طول دوران بستری دائماً مورد بررسی های تخصصی و عکسبرداری های مختلف در ناحیه جمجه قرار می گیرند تا از بروز خطرات احتمالی پیشگیری شود.

خاتمه

همانطور که در بخش های مختلف این مقاله بدان اشاره کردیم روند درمانی کرانیوسیتوسنوز باید هرچه سریع تر نزد متخصصین مجرب انجام شود. درمان به موقع و سریع منجر به کاهش احتمال بروز عارضه ها و پیامد های منفی خواهد شد. در نتیجه شرایط کودکان وخیم تر نخواهد شد و کار درمان برای متخصصین دشوار و پیچیده نمی گردد.

سوالات متداول:

دکتر اشکان خواجو

جراح مغز و اعصاب
دارای بوردتخصصی جراحی مغز و اعصاب

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر
استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی وابسته به دانشگاه آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.