تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

دکتر اشکان خواجو / ستون فقرات / جراحی لغزندگی مهره های کمر چگونه است؟

3 / 5. 1

۵ دقیقه
جراحی لغزندگی مهره های کمر

جراحی لغزندگی مهره های کمر چگونه است؟

آنچه می خوانید...

در مقاله ای که در پیش رو دارید در صدد هستیم که بسیاری از مهم ترین پرسش هایی که در خصوص لغزندگی مهره های کمر پرسیده می شود را در بخش های مختلف و تحت عنوان موضوعات مختلف پاسخ دهیم. در صورتی که در خصوص جراحی لغزندگی مهره های کمر پرسشی برای شما مطرح است توصیه می کنیم که این مقاله را از دست ندهید.

جراحی لغزندگی مهره های کمر

لغزندگی مهره های کمر

مهره های کمر با توجه به ساختار چینش شان به نوعی هستند که هیچ لغزندگی و عدم ثبات در آن ها دیده نمی شود. اما این وضعیت صرفاً برای شرایط عادی است. در مواردی که افراد در اثر علل مختلف با انواع مشکلات در این ناحیه مواجه شوند مهره های کمر دچار لغزندگی می گردد.

لغزندگی مهره کمر به شرایطی اشاره دارد که در طی آن یک مهره کمر از محل اصلی خود خارج شده و در ردیف اصلی مهره ها نیست. به همین دلیل دچار لغزندگی می شود.

زمانی که یک مهره کمری از محل اصلی خود حرکت می کند موجب بروز درد و فشار به مهره های کناری می شود. بهترین و اثر بخش ترین روش درمانی در جهت بهبود وضعیت مهره لغزنده انجام جراحی است.

علائم و نشانه های لغزندگی مهره های کمر

مهم ترین علائمی که مبتلایان به این عارضه تجربه می کنند موارد زیر هستند:

 • احساس فشار و درد شدید در نواحی کمری: فشار وارده ناشی از لغزش مهره به سمت مهرهای زیرین خود است. در نتیجه با افزایش فشار شاهد بروز دردهای بسیار شدید خواهیم بود.
 • احساس درد در نواحی پاها: درد ها از ناحیه کمر به بخش های تحتانی منتشر شده و منجر به بروز درد در پاها نیز می شود. از مهم ترین عارضه هایی که در پاها مشاهده می شود احساس ضعف زیاد و عدم توان حرکت و راه رفتن در مدت زمان طولانی است. به همین دلیل بسیاری از افراد زمانی که می خواهند مسافت های طولانی را طی کنند، باید در مسیر چند نوبت بایستند و استراحت کنند تا درد و فشار در ناحیه پاهایشان کاهش پیدا کنند و بتوانند ادامه دهند.
 • در مدت زمان طولانی و با گسترش دردها افراد حتی توان راه رفتن را از دست می دهد. زیرا که در هنگام راه رفتن فشاری که به ناحیه کمر وارد می شود بسیار است و مهره لغزنده موجب بروز دردهای شدید و از بین رفتن توانایی حرکت در مبتلایان خواهد شد.
لغزندگی مهره های کمر

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به لغزندگی مهره های کمر هستند؟

برخی از افراد نسبت به سایرین در معرض خطرهای بیشتری هستند و همچنین در اغلب موارد در افراد دارای شرایط زیر این دردها رخ می دهد:

 • زنانی که در سنین بالای 50 سال قرار دارند.
 • زنانی که در سنین یائسگی قرار دارند.
 • زنانی که وزن شان زیاد است.

طبیعی است که زنان با افزایش سن و ورود به سن یائسگی ساختار استخوانی شان تضعیف می شود. در نتیجه با کاهش استقامت استخوان ها، بدن در برابر وزن زیاد تحمل سابق را دارد. در نتیجه زمینه برای بسیاری از آسیب های استخوانی فراهم می شود. از جمله لغزندگی مهره های کمر. در این موارد باید مراقبت های بیشتری در جهت پیشگیری و در صورت بروز این عوارض درمان بهنگام انجام داد.

عوامل زمینه ساز بروز دردهای ناشی از لغزندگی مهره های کمر

پژوهش ها نشان می دهد که لغزندگی مهره های کمر با عوامل زیر رابطه تنگاتنگی دارد. از جمله:

 • افزایش سن
 • پوکی استحوان
 • تغییرات هورمونی گسترده
 • یائسه شدن زنان
 • افزایش وزن

انجام جراحی لغزندگی مهره های کمر برای چه کسانی ضروری است؟

در مواردی که افراد مبتلا به لغزندگی های مهره های کمر شرایط زیر را داشته باشند باید تحت عمل جراحی قرار گیرند:

 • شدت زیاد دردها در نواحی پاها: برخی از افراد به قدری درد پاهایشان شدید است که مانعی جدی در مسیر فعالیت های عادی آنان شده است.
 • شدت زیاد لغزندگی مهره ها: برای تشخیص لغزندگی مهره های کمر از روش تصویری برداری کمک می گیرند. در صورتی که شدت این لغزندگی در افراد شدید تشخیص داده شود و سرعت پیشروی آن زیاد باشد افراد ضرورتاً باید تحت جراحی باشند تا روند پیشروی این عارضه کندتر پیش رود.
درمان لغزندگی مهره های کمر

مراحل انجام جراحی لغزندگی مهره های کمر

عمده اقداماتی که در روند جراحی لغزندگی مهره های کمر انجام می شود موارد زیر هستند:

 • ایجاد ثبات در میان مهره ها: با استفاده از ابزارآلات مخصوص که میله ها و پیچ های تیتانیومی هستند می توان این ساختار را پایدار ساخت. تمامی روند در طی یک جراحی حساس انجام خواهد شد.
 • انجام پیوند استخوانی به منظور ایجاد پایداری در نحوه قرار گیری مهره های کمر
 • کاهش فشار وارده به ریشه های عصبی مهره های کمر به منظور کاهش درد در نواحی کمری و پاها

هزینه جراحی لغزندگی مهره های کمر

هزینه ای که برای این روند جراحی درمانی دریافت می شود در نزد متخصصین مختلف متفاوت است. البته باید دید که افراد از بیمه های تامین اجتماعی و یا تکمیلی برخوردارند یا خیر. بیمه ها تا حدودی هزینه های مربوط به این جراحی را متقبل می شوند و از فشار مالی بر افراد می کاهند.

به همین دلیل افراد با هر سطح از توان مالی می توانند جهت درمان برای انجام این جراحی اقدام کنند و از مزایای آن بهره مند شوند. 

خاتمه

در این مقاله مهم ترین موضوعاتی که در زمینه جراحی لغزندگی مهره های کمر وجود دارد را آورده ایم. توصیه می شود در صورتی که دردهای شدیدی را در ناحیه کمر و پاها تجربه می کنید در اسرع وقت با مراجعه به بهترین متخصصین در این زمینه ها اقدامات تشخیص و درمانی را در کوتاه ترین زمان انجام دهید.

بسیاری از متخصصین با توانایی های علمی و عملی بسیار می توانند بهترین برنامه ریزی را در جهت درمان و جراحی لغزندگی مهره های کمر داشته باشند تا بتوانید بدون درد و بدون عارضه به فعالیت های روزانه و شغلی تان بپردازید. انتخاب بهترین جراح مغز و اعصاب میتواند در نتیجه جراحی شما بسیار تاثیرگذار باشد.

دکتر اشکان خواجو

جراح مغز و اعصاب
دارای بوردتخصصی جراحی مغز و اعصاب

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر
استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی وابسته به دانشگاه آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.