تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

جراحی فیوژن ستون فقرات چگونه انجام می شود؟

جراحی فیوژن ستون فقرات به جراحی گفته می شود که طی آن دو یا چند مهره از ستون فقرات به یکدیگر متصل می شوند و در جای خود تثبیت می شوند. افرادی که کمرشان درد زیادی دارد و یا تغییر شکل داده است، می توانند از این عمل جراحی استفاده کنند. زیرا این عمل درد افراد را کاهش می دهد و باعث تثبیت استخوان های کمر می شود.

جراحی فیوژن ستون فقرات

جراحی فیوژن ستون فقرات چرا انجام می شود؟

جراحی فیوژن ستون فقرات یکی از حساس ترین و پیچیده ترین عمل های جراحی است که پزشکان برای درمان مشکلات افراد انجام می دهند. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود پزشک این عمل جراحی را برای افراد تجویز کند.

اگر افراد در اثر حادثه دچار مشکلات و آسیب های کمری و ستون فقرات شوند، پزشک تشخیص می دهد که لازم است این عمل جراحی برای آن ها انجام شود.

برخی از افراد درد های غیر قابل تحملی را در قسمت کمر و ستون فقرات خود تحمل می کنند که با هیچ روشی این درد ها کاهش پیدا نمی کند. در این صورت لازم است که عمل جراحی فیوژن ستون فقرات انجام شود تا به وسیله ی آن درد افراد کاهش پیدا کند.

علاوه بر آن جراحی فیوژن ستون فقرات برای افرادی توصیه می شود که از بیماری های مختلف کمی رنج می برند و از مهم ترین این بیماری ها می توان به بیماری تنگی کانال نخاعی، عفونت ستون فقرات، شکستگی استخوان ستون فقرات، دژنراتیو دیسک، تومور، انحراف ستون فقرات و … اشاره کرد. برای درمان هر کدام از این بیماری ها می توان از عمل جراحی فیوژن ستون فقرات استفاده کرد.

قبل از تصمیم قطعی پزشک برای انجام این عمل جراحی، تصویر برداری ها و آزمایش های مختلفی از بیمار گرفته می شود تا مشکلی برای بیمار به وجود نیاید. پزشک با مشاهده ی جواب آزمایش ها و تصویربرداری ها از قسمت های مختلف کمر و ستون فقرات، می تواند به طور دقیق بهترین تصمیم را برای بیمار بگیرد.

روند بهبودی بعد از عمل به چه صورت است؟

روند بهبودی عمل جراحی فیوژن ستون فقرات کمی طولانی است و باید شما در این مورد صبور باشید. در مورد روند بهبودی این جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بعد از انجام این عمل درمانی باید حدود 4 تا 7 روز در بیمارستان بمانید و از جای خود حرکت نکنید تا بدن شما بتواند توانایی راه رفتن و قدم زدن را به دست آورد.
 • بعد از انجام عمل و برای بهبودی کامل لوله هایی به شما متصل می شود. یکی از این لوله ها، لوله ی کاتتر اپیدورال می باشد که به وسیله ی آن می توان دارو های ضد درد را به صورت مستقیم به قسمت کمر فرستاد. یک لوله ی دیگر نیز وجود دارد که به آن کاتتر می گویند. این لوله نیز وظیفه دارد که ادرار را از بدن شما خارج کند تا شما از جای خود تکان نخورید و استراحت کنید.
 • در روند بهبودی بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات، شما با درمانگر ها و فیزیوتراپ های مختلفی کار خواهید کرد که با کمک آن ها می توانید از تخت خود بلند شوید و راه بروید و یا اینکه روی صندلی بنشینید. تمام این موارد در روند بهبودی شما بسیار موثر می باشد.
 • در روز های آخر و قبل از ترخیص شدن باید حتما تصویر برداری های لازم را انجام دهید تا پزشک نتایج عمل جراحی فیوژن ستون فقرات را به خوبی مشاهده کند و بتواند نظر قطعی در مورد نتیجه ی عمل و روند بهبودی شما بدهد.
 • ده روز بعد از عمل جراحی فیوژن ستون فقرات باید با مشورت پزشک بخیه های خود را بکشید و بعد از کشیدن بخیه نیز کار شما با پزشک تمام نمی شود و باید در زمان های مشخص به پزشک مراجعه کنید تا او به خوبی شما را معاینه کند. تا دو سال بعد از عمل همچنان شما باید با پزشک خود در ارتباط باشید تا مشکلی برای کمر شما به وجود نیاید.

عوارض احتمالی جراحی فیوژن ستون فقرات

انجام هر عمل جراحی ممکن است عوارض مختصری را به همراه داشته باشد که بهتر است با آن ها آشنا باشید. جراحی فیوژن ستون فقرات نیز ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد از مهم ترین این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • یکی از مهم ترین عوارض در مورد جراحی فیوژن ستون فقرات، ایجاد درد و عفونت در ناحیه ی کمر می باشد که در صورت انجام مراقبت های بعد از عمل، می توان این موارد را به شدت کاهش داد.
 • یکی دیگر از عوارض رایج در مورد این عمل جراحی، لخته شدن خون و خونریزی در ناحیه ی جراحی می باشد که در صورت مشاهده ی این مورد باید حتما آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • برای انجام این عمل جراحی باید از بیهوشی استفاده شود که در این مورد نیز ممکن است خطراتی افراد را تهدید کند.
 • از نادر ترین عوارض مربوط به این عمل جراحی می توان به از دست دادن قدرت حرکت، عود کردن کمر درد، پس زدن بافت کمر، تب بیش از حد، قرمزی و تورم بیش از حد، درد و لرز غیر معمول و … اشاره کرد.

مراقبت های بعد از عمل جراحی فیوژن ستون فقرات

این عمل جراحی بسیار حساس و پیچیده است و شما باید مراقبت های خاصی را بعد از انجام آن اجرایی کنید تا نتیجه ی بهتری از آن بگیرید و روند بهبودی شما سرعت بگیرد. از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • در روز های ابتدایی بعد از عمل جراحی در بیمارستان هستید و زیر نظر پزشک و پرستار باید نکات مختلف سلامتی را رعایت کنید.
 • بعد از ترخیص از بیمارستان باید زمانی را برای راه رفتن و قدم زدن بگذارید تا در صورت ثابت ماندن بدن مشکلی برای شما به وجود نیاید. خون رسانی در بدن به وسیله ی راه رفتن بهتر انجام می شود.
 • تا دو هفته بعد از عمل نباید رانندگی کنید.
 • از دویدن و انجام فعالیت های شدید تا چند وقت بعد از عمل پرهیز کنید.
 • برقراری رابطه ی جنسی را تا بهبودی کامل کنار بگذارید.

برای کاهش خطرات و عوارض این جراحی بهترین جراح ستون فقرات را پیدا کنید تا بتوانید نتیجه ای مطلوب کسب کنید. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

dr-2

دکتر اشکان خاجو

دارای بورد فوق تخصصی جراحی مغز و اعصاب مدیر گروه بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان امیرالمومنین ( وابسته به دانشگاه آزاد) استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی ( وابسته به دانشگاه آزاد) پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر 6 سال سابقه کاری در بیمارستان خاتم االنبیا و انجام بیش از 5000 عمل جراحی موفق ستون فقرات 1396-1391

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *