تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

دکتر اشکان خواجو / ستون فقرات / جزئیات جراحی ستون فقرات

5 / 5. 2

۲۲ دقیقه
جراحی ستون فقرات

جزئیات جراحی ستون فقرات

آنچه می خوانید...

ستون فقرات محور مرکزی بدن است و دقیقا در خط وسط و پشت بدن قرار دارد. درد کمر و گردن یکی از رایج ترین مشکلاتی است که در ناحیه ستون فقرات برای افراد به وجود می آید. این درد دلایل مختلفی دارد و میتواند نشانه بیماری های خاصی در نخاع باشد. معمولا بیمارانی که با مشکل ستون فقرات به پزشک مراجعه میکنند، سوالات زیادی را در ذهن دارند برای مثال آیا میشود مشکل مربوطه را بدون جراحی برطرف کرد؟ کدام روش جراحی بهتر است؟ و آیا هر دردی سرطان است؟ ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص جراحی ستون فقرات با شما صحبت کنیم و شما را با انواع مشکلات ستون فقرات و جراحی آن آشنا کنیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

بررسی آناتومی ستون فقرات

قبل از آن که به سراغ مشکلات ستون فقرات برویم بهتر است شما را با آناتومی ستون فقرات آشنا کنیم. بدن انسان با وجود ستون فقرات است که شکل و ظاهر می گیرد در واقع باید بگوییم که بدون ستون فقرات ما حتی نمی توانیم بایستیم یا بنشینیم، پس به خم و راست شدن و همچنین حرکت دادن بدن بسیار کمک می کند.

محافظت نخاع از وظایف اصلی ستون فقرات می باشد، اگر بخواهیم در مورد نخاع توضیح کوتاهی به شما دهیم باید بگوییم نخاع ستونی از رشته های عصبی می باشد که باعث متصل شدن مغز به دیگر قسمت های بدن می شود، در نتیجه تمامی حرکات شما کنترل شده انجام می شود.

آناتومی ستون فقرات بدن

ستون فقرات تشکیل شده از 33 استخوان، شامل استخوان خارجی و دنبالچه می باشد. همچنین شامل سه قسمتِ مهره های گردنی، مهره های قفسه سینه، مهره های کمر می باشد، ستون فقرات سالم در یک فرد حالت s دارد.

مهره های گردنی کمی به سمت داخل، مهره های قفسه سینه اندکی به سمت خارج و در آخر مهره های کمری به سمت داخل کمی انحنا دارند. وجود این انحنا می تواند به یکنواخت شدن توزیع وزن بدن بسیار کمک کند همچنین باعث می شود که ستون فقرات تحمل فشار را داشته باشد.

مهره گردنی:

7 مهره ی اول در ستون فقرات یعنی C1-C7 می باشد، که از جمجمه آغاز و تا بالای مهره های قفسه سینه می رسد. ستون فقرات این بخش نیز همانند مهره های گردنی از انحنایی مقعر برخوردار هستند.

مهره های گردنی نسبت به بخش های دیگر ستون فقرات از گستره حرکتی بیشتری برخوردار هستند، چرا می گوییم از گستره حرکتی بالایی برخوردار است به این دلیل که برخلاف سایر قسمت های ستون فقرات، سر و گردن را می توانیم در زوایای مختلفی حرکت دهیم. روزنه مخصوص عبور شریان، در هر مهره از مهره های گردنی وجود دارد که وظیفه اصلی آن خونرسانی به مغز می باشد.

مهره های قفسه سینه:

مهره های قفسه سینه ما بین مهره های گردنی و مهره های کمری قرار گرفته است که شامل 12 مهره یعنی از T1-T12 می باشد. ستون فقرات قفسه سینه از انحنای محدب برخوردار می باشد.

مهره های قفسه سینه در مقایسه با مهرهای کمری و گردنی از گستره ی حرکتی کمتری برخوردار هستند، همچنین مجرای ستون فقرات در این بخش کوچک تر می باشد، چرا که مهره ها از پشت به دنده ها متصل هستند و در این بخش دیسک های بین دنده ای نازک تر می باشند.

مهره های کمری:

مهره های کمری از 5 مهره برخوردار می باشند و جزء آخرین دسته از مهره های متحرک ستون فقرات محسوب می شوند، ولی بعضی مواقع افراد در این ناحیه با 6 مهره متولد می شوند.

بخش انتهایی ستون فقرات به بخش خارجی معروف است. این بخش متشکل از دسته‌ای اختصاصی از مهره‌ها می باشد که ستون فقرات را به لگن متصل می‌کنند، مهره های این قسمت از ستون فقرات بزرگتر می باشند چرا که رشته های عصبی در این بخش از ستون فقرات از فضای بیشتری برخوردار هستند، همچنین مجرای ستون فقرات در این بخش نسبت به گردنی و قفسه سینه عریض تر می باشد.

شاید این اتفاق نیز برای شمام پیش آمده باشد که دردی را در ناحیه ستون فقرات تجربه کرده باشید. این درد اکثرا مربوط به ناحیه کمری می باشد چرا که مهرهای کمری نقطه ی اتصال ستون فقرات به لگن می باشند دقیقا همان منطقه ای که بر اثر وزن زیاد به آن فشار وارد می شود، مثلا زمانی که فرد می خواهد جسم سنگینی را بلند کند.

اجزای ستون فقرات

ستون فقرات از اجزای مختلفی تشکیل شده است همچنین به گونه ای طراحی شده تا بتواند از طناب نخاعی محافظت کند و از وزن بدن انسان پشتیبانی کند، انجام حرکات بالا تنه را هم برای فرد ممکن سازد.

مهرهادیسک های بین مهره ایمفاصل فاستفورامن های عصبیطناب نخاعی و شاخه های عصبیسیستم عصبیعضلات ستون فقرات

ستون فقرات دچار چه آسیب هایی میشود؟

نخاع به عنوان یک رابط در خط وسط کمر است به صورتی که ارتباط را بین مغز و بدن برقرار میکند. نخاع معمولا به دو صورت دچار آسیب میشود که در زیر به بررسی هر کدام میپردازیم:

آسیب کامل ستون فقرات

آسیب کامل نخاع:

در این نوع آسیب هیچ فرمانی از مغز به بدن نمیرسد از این رو آن عضو دیگر نمیتواند هیچ حرکت و فعالیتی داشته باشد.

آسیب ناقص ستون فقرات

آسیب ناقص نخاع:

در این نوع آسیب ممکن است بعضی از پیام ها از مغز به بدن برسند و بعضی نرسند و فرد نتواند بعضی کار ها را انجام دهد.

معمولا این آسیب های ستون فقرات به دلایلی همچون انجام  ورزش های نادرست و تصادف ، خشونت و دعوا به وجود می آید. اکثر افرادی که دچار آسیب در ناحیه ستون فقرات هستند با درد در ناحیه گردن، کمر یا پشت، ضعف عضلات و عدم تعادل به پزشک مراجعه میکنند. پزشک پس از معاینه و انجام آزمایشاتی روند درمان را برای بیمار مشخص میکند و تشخیص میدهد که آیا نیاز به جراحی هست یا خیر؟!

معرفی بیماری های ستون فقرات

تعدادی بیماری های هستند که ستون فقرات را به شدت درگیر می کند و حتی گاهی زندگی روزانه فرد را مختل میکند. از مهمترین این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

دیسک کمر:

مهره های کمر به وسیله صفحات انعطاف پذیری به نام دیسک از یکدیگر جدا میشوند. هر فردی دارای 4 دیسک کمر است. زمانی که این دیسک ها به دلایل مختلفی همچون کهولت سن و فشار زیاد دچار آسیب شوند فرد دچار کمردرد میشود. دیسک کمر ممکن است دچار فتق و یا بیرون زدگی شود. معمولا فتق دیسک در قسمت پایین ستون فقرات یعنی L4-5 و L5-S1 اتفاق می افتد. معمولا کسانی که دچار این مشکل میشوند با درد پشت بدن و پا به پزشک مراجعه میکند.

عدم توجه به دیسک کمر و درمان نکردن آن میتواند مشکلات بیمار را جدی تر و وضعیت او را بدتر کند . در نتیجه پزشک به جای انجام یک عمل کوچک باید جراحی وسیع تری را انجام دهد.

علائم دیسک کمر چیست؟

 • ضعف عضلانی
 • کرختی یا گزگز کردن پا ها
 • تغییر در عملکرد روده و مثانه
 • فلج از کمر به پایین

دیسک گردن:

گردن هم نیز مانند کمر دچار بیرون زدگی و یا فتق دیسک گردن میشود. معمولا دیسک گردن هنگامی رخ میدهد که ماده ژله ای که در مرکز دیسک قرار دارد از دیواره سخت خارجی بیرون بزند. دیسک گردن معمولا به دلیل فشار زیاد و یا بلند کردن جسم سنگین به وجود می آید. در مراحل اولیه درمان، پزشک سعی میکند بدون جراحی و با کمک دارو و فیزیوتراپی و همچنین درمان های دستی وضعیت بیمار را بهبود ببخشد اما اگر این درمان ها درد را بهتر نکرد چاره ای جز جراحی دیسک گردن باقی نمیماند.

دیسک گردن چه علائمی دارد؟

 • انتشار درد از بازو تا دست یا انگشتان
 • کرختی یا گزگز شانه، بازو و دست
 • ضعف دست یا بازو

دیسک گردن

بشنویم صحبت های آقای دکتر اشکان خواجو در مورد دیسک گردن:

دکتر اشکان خواجو

شکستگی گردن و کمر:

ممکن است اتفاقات نا خوشایندی مانند تصادف، دعوا ، پرت شدن از قسمتی باعث شکستگی گردن و یا کمر شما شود و به ستون فقراتتان آسیب وارد کند. از آن جایی که مهره های کمر و گردن بسیار پر کاربرد هستند و وزن بدن را تحمل میکنند باید فورا تحت درمان قرار بگیرند. بیمار در چنین شرایطی باید فورا به بیمارستان منتقل شود و از ناحیه مورد نظر عکسبرداری انجام شود.

شکستگی گردن و کمر چه علائمی دارد؟

 • درد شدید
 • ورم و کبودی احتمالی
 • کاهش حس در بازو ها یا پا ها
 • حساسیت به لمس
 • ضعف عضلانی یا فلج شدن بازو ها یا پا ها
شکستگی کمر و گردن

سیرنگومیلی:

این مشکل همان کیستی است که داخل نخاع ایجاد میشود. این کیست با گذشت زمان بزرگ تر میشود و باعث فشار و آسیب به سایر نقاط میشود.

اسکولیوز:

شاید این اصطلاح کمتر به گوشتان خورده باشد. ستون فقرات انسان ها دارای یک انحنای طبیعی است که باعث میشود شانه ها گرد و کمر به سمت داخل فرو رفته باشد. گاهی دیده میشود فرد در طرفین ستون فقرات دارای انحنا است و همین مساله باعث شده نتواند صاف بایستد و یا صاف بنشیند. این مشکل اسکولیوز (Scoliosis) نام دارد و در عکس های رادیوگرافی کاملا مشخص است.

انواع اسکولیوز کدامند؟

اسکولیوز مادرزادی (Congenital Scoliosis)

اسکولیوز زودرس (Early-Onset Scoliosis)

اسکولیوز ایدیوپاتیک جوانی 

اسکولیوز دژنراتیو (Degenerative Scoliosis)

اسکولیوز عصبی–عضلانی (Neuromuscular Scoliosis)

کیفوز شوئرمن (Scheuermann’s Kyphosis)

اسکولیوز سندرمیک (Syndromic Scoliosis)

اسکولیوز چه علائمی دارد؟

 • عدم هم‌ترازی در شانه‌ها
 • برجستگی بیشتر یکی از کتف‌ها نسبت به دیگری
 • عدم هم‌ترازی در کمر
 • بالاتر بودن یکی از مفاصل هیپ نسبت به دیگری

اسکولیوز

سندروم دم اسبی:

این سندرم زمانی اتفاق می افتد که ریشه های عصبی دم اسبی فشرده ‏شود و باعث اختلال در عملکرد حسی و حرکتی در اندام های تحتانی و مثانه شوند. کسانی که مبتلا به این سندرم هستند معمولا به عنوان یک مورد اورژانسی در بیمارستان پذیرفته می شوند. 

لغزندگی مهره های کمر:

ستون فقرات در حالت عادی باید بسیار پایدار و با ثبات باشد. گاهی به دلایل تغییرات هورمونی این پایداری از بین میرود و یک مهره به جلو حرکت کرده و باعث وارد شدن فشار به اعصاب میشود. این فشار در نهایت منجر به کمر درد خواهد شد.

لغزندگی مهره های کمر چه علائمی دارد؟

 • درد پایین کمر، به خصوص بعد از ورزش
 • بیشتر شدن گودی کمر
 • درد و یا ضعف در یک یا هر دو ران یا پا
 • عدم توانایی بیمار برای کنترل عملکرد روده و مثانه
 • گرفتگی و انقباض عضلات همسترینگ
 • تغییراتی را در شیوه ایستادن و راه رفتن

انواع لغزندگی دیسک کمر کدامند؟

اسپوندیلولیستزیس دیسپلاستیک

اسپوندیلولیستزیس ایسکمیک

اسپوندیلولیستزیس دژنراتیو

اسپوندیلولیستزیس ناشی از آسیب دیدگی

اسپوندیلولیستزیس پاتولوژیک

تنگی کانال نخاعی:

یکی از مشکلات شایع ستون فقرات و کمر تنگی کانال نخاع است. این عارضه زمانی رخ میدهد که فضای کانال نخاعی کم باشد. این کم بودن فضا باعث میشود به نخاع و عصب ها فشار وارد شود و فرد دچار کمر درد و گردن درد شود.

علائم تنگی کانال نخاعی

 • کمردرد
 • درد سوزشی در انتهای کمر
 • درد و گرفتگی در پشت ساق پا
 • گزگز کردن اندام های فوقانی
 • ضعف عضلات ساق پا
 • اختلال در عملکرد حرکتی فرد مانند لنگیدن در راه رفتن
 • کاهش درد در زمان خم شدن به جلو مانند زمانی که فرد مینشیند.
 • تشدید درد هنگام راه رفتن
 • احساس درد در ساق پا
 • بی حسی و ضعف پاها
 • سوزن سوزن شدن دست ها
 • درد گردن یا شانه در صورت تنگی کانال نخاعی در ناحیه گردن

روماتیسم ستون فقرات:

روماتیسم ستون فقرات نوعی آرتریت است که بر روی مفاصل ستون فقرات تاثیر میگذارد و باعث میشود ستون فقرات سفت و دردناک شود. معمولا مردان بیشتر از زنان دچار این مشکل میشوند. دلایل اصلی مبتلا به این بیماری هنوز مشخص نیست ولی عوامل ژنتیکی میتواند در این بیمار موثر باشد.

روماتیسم ستون فقرات چه علائمی دارد؟

 • درد پایین کمر بیشتر از سه ماه
 •  خشکی کمر  بیشتر از سه ماه
 • درد و تورم در مفصل ران، زانو یا دیگر مفاصل
 • درد باسن
 • احساس خستگی و اختلال در خواب
 • مشکلات در تنفس مانند تنپی نفس
 • انحنای ستون فقرات

آرتروز گردنی یا اسپوندیلوز گردنی:

اسپوندیلوز گردنی به دلیل ساییدگی غضروف و استخوان ها به وجود می آید. اگر این مشکل شدید شود فرد حتی قادر به انجام فعالیت های روزانه نخواهد بود و دچار درد شدید و خشکی خواهد شد.

آرتروز گردن چه علائمی دارد؟

 • درد و محدودیت حرکتی در ناحیه گردن
 •  کم شدن حس
 • دردهای تیر کشنده به سمت شانه
 • کاهش قدرت عضلانی
آرتروز گردنی

تومورهای ستون فقرات:

شاید این جمله برایتان عجیب باشد ولی گاهی کمر درد ممکن است نشانه ای از سرطان کمر باشد. تومورهای نخاعی، توده های غیرطبیعی هستند که در داخل یا اطراف نخاع یا ستون فقرات رشد می کنند و ممکن است گاهی خوش خیم و یا بدخیم باشند.

تومور ستون فقرات

درد سیاتیک:

عصب سیاتیک یکی از طولانی ترین عصب های بدن است. این عصب در داخل باسن و در پشت ران درست درخط وسط عبور کرده و به زانو می رسد. اگر به این عصب فشار وارد شود فرد دچار کمر درد میشود به طوری که این درد به پا ها منتشر میشود. این درد ها به صورتی است که با نشستن بهتر میشود و هنگام حرکت تشدید میابد.

سیاتیک چه علائمی دارد؟

 • درد پایین کمر که به سمت باسن یا پشت یکی از پاها منتشر میشود.
 • بی حسی و کرخ شدن به صورت شدید و مداوم
 • ضعف شدید و طولانی مدت

گاهی ممکن است علائم دیسک کمر با سایر بیماری های مربوط به ستون فقرات به دلیل اشتباه گرفته شود پس حتما برای تشخیص به پزشک متخصص مراجعه کنید.

گوژپشتی یا قوزکمر:

قوز کمر علاوه بر این که بر زیبایی اندام فرد تاثیر بسیاری دارد میتواند با مشکلات جدی تری نیز همراه باشد. قوز کمر معمولا با ورزش ، بریس و … قابل درمان است اما در موارد شدید بعد از تصویر برداری و معاینه نیاز به جراحی دارد.

قوز کمر

تشخیص اختلالات ستون فقرات

تشخیص اختلالات ستون فقرات

بعضی از بیماری های مربوط به ستون فقرات مانند کمر درد ممکن است با مصرف دارو و ورزش درمان شود ولی گاهی این آسیب ها آن قدر شدید است که زندگی فرد را مختل میکند و بیمار باید تحت درمان های سخت تری قرار بگیرد . برای بررسی مشکل بیمار تحت آزمایشات خاصی قرار خواهد گرفت که در زیر تعدادی از آن ها را معرفی میکنیم:

تصویر برداری به کمک اشعه ایکس

رادیوگرافی و سی تی اسکن از روش های تشخیصی است که از اشعه ایکس کمک میگیرند. در این روش فرد متخصص تعدادی اشعه ایکس را به سمت مهره های ستون فقرات میفرستد تا به کمک تصویر برداری مشکل تشخیص داده شود.

تصویر برداری به کمک میلوگرافی

گاهی ممکن است نتوان از روش های تشخیصی دیگر مانند رادیوگرافی و ام آر ای استفاده کرد به همین دلیل جراح از این روش کمک میگیرد. در این روش پزشک یک ماده حاجب به درون مایع مغزی و نخاعی و اطراف نخاع تزریق میکند تا تصاویر دقیق از نخاع به دست آید.

تصویر برداری به کمک ام آر آی

این روش در عین حال که تصاویر دقیقی را در اختیار پزشک قرار میدهد بسیار کم خطر است. در این روش به کمک خاصیت مغناطیسی بافت ها میتوان تصاویر دقیق از استخوان و مهره های ستون فقرات به دست آورد.

انواع روش های جراحی ستون فقرات

تا اینجای مقاله شما با آناتومی ستون فقرات، اجزای آن، بیماری های ستون فقرات آشنا شدید، ما در این قسمت قصد داریم تا در خصوص انواع جراحی های رایج ستون فقرات برای شما صحبت کنیم . این جراحی ها شامل موارد زیر می شوند:

دیسککتومی

یکی از نام های دیگر آن میکرودیسککتومی می باشد، در این جراحی پزشک فتق بین مهره ای را بر می دارد تا از روی عصب فشرده شده فشار برداشته شود، همچنین  می توان گفت که جزء جراحی های حداقل تهاجمی ستون فقرات محسوب می شود.

تعویض دیسک

دیسک مصنوعی ترکیبی از فلز و پلاستیک است. جراح یک دیسک مصنوعی را جایگزین دیسک آسیب دیده می کند. از آنجا که پروتز کمر نیازی به همجوشی استخوان ندارد، زمان بهبودی در این جراحی بسیار کم تر از سایر جراحی های ستون فقرات است.

لامینکتومی

این جراحی به این شکل است که صفحه نازک استخوانی به نام لامینا برداشته می شود، یکی از دلایل اصلی از این کار کاهش فشار و همچنین افزایش فضای میان مجرای نخاعی است.

جراحی فیوژن ستون فقرات

در این جراحی پیچ و کیج هایی بین فاصله های ستون فقرات توسط جراح گذاشته میشود. اصلی ترین وظیفه این پیچ ها ثابت نگهداشتن ستون فقرات است.

جوش دادن مهره ها

دو مهره به هم جوش داده می شود و پیوند با استفاده از ابزار خاصی انجام می شود، برای پیوند استخوان روش های مختلفی وجود دارد مثل پیوند استخوان از خود فرد یا از فردی دیگر.

جراحی ALIF، PLIF، TLIF

تمامی این عمل های جراحی مربوط به جوش خوردن مهره های کمری هستند، که به منظور تثبیت ستون فقرات و همچنین از بین بردن حرکت بین استخوان ها استفاده می شود.

جراحی آندوسکوپی دیسک کمر

این جراحی یکی از روش های کم تهاجمی است. در این جراحی پزشک بیمار ا به صورت موضعی بی حس میکند تا بیمار روند جراحی را متوجه نشود و هیچ دردی حس نکند. پس از این که بیمار بی حس شد پزشک یک برش را در نزدیک دیسک کمر و در بافت ماهیچه ای ایجاد میکند سپس دیلاتور را وارد برش میکند. در این حین زخم با کمک یک لوله فلزی باز نگه داشته میشود. پزشک یک آندوسکوپ را وارد برش میکند تا بتواند فتق دیسک را به خوبی ببیند و تشخیص دهد چه چیزی باید خارج شود. پزشک به وسیله ابزار خاصی که در اختیار دارد مشکل را حل میکند و برش را میبنند.

جراحی میکروسکوپی دیسک کمر

کسانی که دچار فتق دیسک بین مهره ای یا همان بیرون زدگی دیسک کمر هستند می توانند به کمک جراحی میکروسکوپی دیسک کمر مشکلشان را درمان کنند یا بهبود ببخشند. این جراحی نیز جزو روش های کم تهاجمی بوده و روش کار به این صورت است که جراح برش کوچکی را در محل ایجاد میکند و با رگلاتور پوست کنار زده میشود سپس با کمک ابزار های مخصوص و میکروسکوپ قسمت های بیرون زده را برمیدارد تا فشار از روی عصب ها برداشته شود. از آن جایی که این عمل با کمک میکروسکوپ است این جراحی بسیار با دقت انجام خواهد شد.

جراحی کایفوپلاستی

جراحی کایفوپلاستی شکستگی هایی که در سنین بالا به دلیل پوکی استخوان اتفاق می افتد را درمان میکند. در این جراحی یک سوزن باریک وارد مهره های کمر میشود و با یک بالون یک حفره ایجاد میشود که باعث افزایش ارتفاع مهره میشود. سپس سیمان با یک فشار کنترل شده به درون آن تزریق می شود تا شکستگی ها فیکس شوند و ارتفاع از دست رفته جبران شود.

جراحی توراکوسکوپی

جراحی توراکوسکوپی ستون فقرات یک جراحی کم تهاجمی است. در این روش جراح سه سوراخ را در ناحیه قفسه سینه ایجاد میکند و لوله باریک به نام توراکوسکوپ را وارد بدن میکند تا بتواند مشکلات ایجاد شده را برطرف کند.

این روش به پزشک کمک میکند تا بتواند راحت تر ساختار داخلی بدن را مشاهده کند.

مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات

رعایت نکاتی در رابطه با مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات کمک میکند تا روند بهبودی شما بهتر و سریع تر پیش برود. این مراقبت ها شامل موارد زیر میشود.

 • بعد از جراحی ممکن است بیمار 3 تا 4 روز را در بیمارستان بستری باشد، همچنین استراحت بعد از جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • فردای عمل فیزیوتراپی شروع می شود که با انجام حرکات روند بهبودی بیمار نیز سریع تر می شود.
 • بیمار برای راه رفتن نیاز دارد تا از عصا و واکر کمک بگیرد.
 • طریقه نشستن بیمار باید درست باشد یعنی ستون فقرات می بایست صاف و مستقیم باشند و به هیچ وجه نباید به انحنا و یا خم دچار شوند.
 • اگر در زمان خواب به پشت می خوابید حتما بالشتی را زیر سر و همچنین زانوها قرار دهید.
 • پزشک برای تسکین درد بیمار مسکن را تجویز می کند که می بایست به موقع مصرف شود، همچنین به منظور پیشگیری از درد دارو را 45 دقیقه قبل از فیزیوتراپی مصرف کنید.
 • 3 تا 6 ماه بعد از جراحی مصرف داروهایی چون آسپیرین، ژلوفن، داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی ممنوع می باشد.
 • بهداشت فردی رعایت شود و همچنین برای استحمام حتما بر روی صندلی بنشینید.
 • چند هفته بعد از عمل می توانید رانندگی کنید.
 • در خصوص این موضوع که بعد از جراحی شما کی می توانید به محل کار خود برگردید حتما با پزشک خود صحبت داشته باشید.
 • بلند کردن اجسام سنگین، فعالیت های بدنی یا چرخش ناگهانی کمر بعد از جراحی ممنوع می باشد.
 • به صورت طولانی خم نشوید و از پله و نردبان بالا و پایین نروید.
 • در مدت بهبودی از رانندگی کردن به مدت طولانی بپرهیزید.
 • تا چند هفته سیگار نکشید و مشروبات الکلی مصرف نکنید.

تغذیه پس از جراحی ستون فقرات

یکی از رایج ترین مشکلاتی که برای بیماران پس از جراحی ستون فقرات به وجود می آید یبوست است. این مشکل بسیار ناراحت کننده بوده و بیماران را آزار خواهد داد به همین دلیل بیماران باید در طول دوره نقاهت به تغذیه خود توجه ویژه داشته باشند و مواد مغذی و سرشار از فیبر میل کنند.

تغذیه بعد جراحی ستون فقرات

خطرات جراحی ستون فقرات

عمل جراحی ستون فقرات با توجه به این که می تواند منجر به سلامتی شما شود می توان گفت از عوارض و خطراتی نیز برخوردار است، از عوارض جراحی ستون فقرات می توان به

 • لخته شدن خون
 • عفونت
 • مشکلات ریوی
 • درد مداوم
 • خونریزی
 • بیهوشی
 • پارگی سخت شامه ای

اشاره کرد.

قبل از اینکه عمل جراحی انجام شود پزشک متخصص سوالاتی در خصوص آلرژی ها، رژیم ها، سبک زندگی و … از شما می پرسد پاسخ به این سوالات به پزشک کمک می کند تا با خطرات احتمالی در خصوص جراحی آگاه شود.

از عواملی که در پیچیدگی عمل جراحی موثر می باشند شامل:

 • سن
 • سلامت عمومی بیمار
 • بیماری هایی مثل دیابت
 • پوکی استخوان
 • تجربه جراحی قبلی

همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که احتمال بروز این خطرات خیلی کم و به ندرت می باشد.

هزینه جراحی ستون فقرات

هزینه جراحی ستون فقرات با توجه عوامل مختلفی مانند نوع بیماری و روش جراحی تعیین میشود. به تعدادی از این عوامل اشاره میکنیم:

بهترین جراح ستون فقرات

بهترین جراح ستون فقرات دارای ویژگی هایی است که او را از سایرین جراح ها متمایز میکند. در زیر به معرفی ویژگی های بهترین جراح ستون فقرات میپردازیم:

توانایی تشخیص صحیح و به موقع داشته باشد.

بتواند مناسب ترین روش جراحی را انتخاب کند.

از مدرن ترین ابزارآلات و روش های جراحی استفاده کند.

سلامت بیمار را بیش از هر چیز دیگر در نظر بگیرد.

اطلاعات پزشکی بیمار را محفوظ نگه دارد.

دانش و اطلاعات خود را به روز نگه دارد.

هماهنگی دقیقی بین دست و چشم داشته باشد.

بتواند ارتباط خوبی با بیماران برقرار کند و به آن ها آرامش دهد.

صبور باشد و برای بیمار زمان کافی برای مشورت و دادن اطلاعات کافی را در نظر بگیرد.

سوالات متداول مربوط به ستون فقرات

نتیجه گیری

تشخیص به موقع بیماری شما و همچنین کمک از یک متخصص با تجربه که مهارت زیادی دارد میتواند در نتیجه این جراحی بسیار موثر باشد. سعی کردیم در این مطلب شما را با انواع بیماری های ستون فقرات آشنا کنیم،امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر همین مطلب مطرح کنید.

اطلاعات تماس

برای اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره میتوانید از طریق راه های زیر با دکتر اشکان خواجو در ارتباط باشید.

اینستاگرام: dr.ashkankhajoo

آدرس: بیمارستان فرهیختگان و بیمارستان بوعلی

شماره های تماس: 021**********

اینستاگرام دکتر اشکان خواجو

دکتر اشکان خواجو

جراح مغز و اعصاب
دارای بوردتخصصی جراحی مغز و اعصاب

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر
استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی وابسته به دانشگاه آزاد

23 پاسخ

 1. سلام آقای دکتر .
  دکتر من یک ماهه انقدر کمرم درد میکنه که نمیتونم تکون بخورم. کمرم تیر میکشه. حس میکنم یه نقطه از ستون فقراتمم باد کرده
  ممکنه سرطان باشه؟ خیلی میترسم.

 2. سلام من چون همیشه نگاهم به مانیتوره و کارم با کامپیوتر هست خیلی اوقات کمر درد میگیرم. فرصتی ام برای ورزش کردن ندارم چه توصیه ای دارید برای من آقای دکتر ممنون میشم پاسخ بدین

 3. سلام دکتر
  مادر من یه مدت خیلی طولانیه هم پایین کمرش درد میکنه هم گردن هم کتف
  درد کتفش هم اصلا نمیفته لطفا راهنمایی می کنید

 4. من بیشتر وقتها دچار گرفتگی کمر میشم و یه دفعه کمرم تیر میکشه تقریبا چند ماهی اینچوری شدم نمیدونم چرا

 5. آقای دکتر سلام
  پدر من چند روزه کمرش گرفته از درد نمیتونه از جاش بلند شه
  چکار باید کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.