تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

دکتر اشکان خواجو / جراحی دیسک / همه چیز در مورد جراحی دیسک کمر

4.3 / 5. 7

۳۵ دقیقه
جراحی دیسک کمر

همه چیز در مورد جراحی دیسک کمر

آنچه می خوانید...
اسکلت متحرک

با بالا رفتن سن عضلات کمر ضعیف می شوند و اگر فشار زیادی به کمر وارد شود دیسک کمر یا waist disk  ایجاد می شود. داشتن درد از مهم ترین علائم و نشانه های دیسک کمر می باشد که گاهی منجر به جراحی دیسک کمر می شود. اگر شما هم به دیسک کمر مبتلا هستید، می توان گفت که این عارضه بیماری محسوب می شود. اگر دیسک کمر دچار بیرون زدگی یا فتق شود باعث وارد شدن فشار روی نخاع یا رشته های نخاع می شود، که درد در ناحیه کمر و پاها را به همراه دارد و به دیسک کمر معروف است. لازم است بدانید اصطلاح درست آن فتق دیسک کمر می باشد همچنین به بیماری سیاتیک نیز شناخته شده می باشد.

در این مطلب به طور کامل در مورد این عارضه و جراحی دیسک کمر صحبت می کنیم تا شما با جزئیات آن آشنا شوید پس تا انتها همراه ما باشید.

دسترسی آسان به مهم ترین بخش ها

جراحی دیسک کمر

برای اطلاعات بیشتر بر روی

دکمه زیر کلیک کنید

نحوه شناخت بهترین جراح

برای اطلاعات بیشتر بر روی

دکمه زیر کلیک کنید

نحوه پیدا کردن بهترین جراح

برای اطلاعات بیشتر بر روی

دکمه زیر کلیک کنید

آناتومی ستون فقرات و کمر

همانطور که گفتیم دیسک کمر یک عارضه محسوب می شود، پس به منظور درک بهتر حتما می بایست به نحوه عملکرد ستون فقرات و آناتومی آن آگاهی داشته باشید. ستون فقرات تشکیل شده از 33 استخوان متحرک به نام مهره می باشد که شامل بخش های زیر می شود:

 • گردن شامل هفت مهره از C1 تا C7 می شود.
 • قفسه سینه شامل 12 مهره از T1 تا T12 می شود.
 • کمر شامل 6 مهره L1 تا L5 هستند.
 • ساکروم شامل 5 مهره به هم چسبیده می شود که به آن لگن می گویند.
 • کوکسی همان دنبالچه است.

بین مهره ها دیسک قرار می گیرد و در واقع شبیه به ضربه گیر عمل می کند و مانع سایش دو مهره روی هم می شود، حلقه بیرونی دیسک آنولوس نام دارد.

از هر سطح دیسک یک جفت از نخاع خارج می شود و سپس در بدن شاخه شاخه می شود. عملکرد نخاع و عصب های نخاعی مانند تلفن می باشد، به این معنا که پیام ها توسط نخاع و عصب های نخاعی برای انتقال حس و کنترل حرکت از مغز به بدن و بالعکس منتقل می شود.

آناتومی ستون فقرات

عارضه دیسک کمر چگونه اتفاق می افتد؟

با توجه به افزایش سن دیسک های بین مهره ای مایع خود را از دست داده و خشک می شوند، که باعث می شود فشردگی دیسک اتفاق بیافتد. امروز عارضه دیسک کمر و دیسک گردن هم در بانوان و هم در آقایان دیده می شود، در بعضی از منابع آمده است که فتق دیسک کمر در مردان 30 تا 50 سال دیده می شود. اما در جوانان با رده های سنی 16 تا 20 سال نیز بسیار شیوع پیدا کرده است.

فیلمی که در زیر در رابطه با دیسک کمر تهیه شده است را مشاهده کنید:

آیا هر کمر دردی به دلیل دیسک کمر است؟

خیر. کمر درد به دلایل مختلفی ایجاد می شود برای مثال : تومور های نخاعی، تومور های استخوانی، بیماری متابولیک، شکستگی مهره ها و …. . پس هر کمر دردی به علت دیسک کمر نیست ولی میتوان گفت از شایع ترین دلایل کمر درد دیسک کمر است. برای تشخیص علت دقیق کمر درد حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

کمر درد

دیسک کمر چه وظیفه ای دارد؟

هر عضوی در ستون فقرات وظیفه ای را بر عهده دارد، دیسک کمر نیز از عضو هایی است که بسیار پر کاربرد است. به طور کلی وظایف دیسک کمر عبارت است از:

 • دیسک کمر کمک می کند که ما راحت تر بتوانیم به عقب، جلو، چپ و راست خم شویم و یا بچرخیم.
 • هنگام راه رفتن و یا دویدن به ستون فقرات فشار و ضربه ای وارد می شود، دیسک ها کمک می کنند تا از فشرده شدن و شکستن مهره ها جلوگیری شود.
 • هنگام بلند کردن اجسام نیز مهره ها فشرده و آسیب پذیر تر می شوند. دیسک ها می توانند از این شکستگی محافظت کنند.
وظیفه دیسک کمر

علائم دیسک کمر چیست؟

دیسک کمر چه نشانه هایی دارد؟ علائم اولیه دیسک کمر چیست؟ در زیر به تعدادی از علائمی که می تواند نشان دهنده یک اختلال در کمر و در پی آن دیسک کمر باشد اشاره می کنیم:

 • کمر درد
 • درد سیاتیک
 • فلج از کمر به پایین
 • تغییر در عملکرد روده و مثانه
 • درد در جلو پا
 • بی اختیاری ادرار
 • ضعف عضلانی
 • گز گز کردن یک یا دو پا
 • اسپاسم عضلات
 • بی حسی کمر

در صورت مشاهده موارد بالا حتما به بهترین جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید تا بهترین روش درمانی را در سریع ترین زمان ممکن به شما ارائه دهد.

راه های پیشگیری از دیسک کمر

برای جلوگیری از ابتلا به دیسک کمر باید نکاتی را در همه سنین رعایت کنید. در زیر به تعدادی از این موارد اشاره می کنیم:

 1. وزن متناسب با بدن خود را داشته باشید تا به پایین کمرتان فشار وارد نشود.
 2. زمانی که در حال ایستان، نشستن، خوابیدن و یا حتی نوشتن هستید باید به وضعیت بدنی خود توجه کنید به صورتی که گوش ها، شانه ها و ران هایتان در یک راستا قرار بگیرند.
 3. توصیه می شود در هنگام نشستن از بالشتک های مخصوصی که پشت کمر می گذارند استفاده کنید و یا یک حوله تا شده بین کمر و صندلیتان قرار دهید.
 4. اگر در هنگام استراحت و زمانی که دراز کشیده اید به پهلو میخوابید، حتما بین زانو هایتان بالشت بگذارید.
 5. از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. اجسام را به صورت صحیح از زمین بردارید تا به کمر شما فشاری وارد نشود.
 6. انجام ورزش صحیح و مرتب همچنین پیاده روی و شنا میتواند از بروز کمر درد و دیسک کمر در سال های آینده جلوگیری کرد.
 7. برای جلوگیری از دیسک کمر از سیگار نکشید زیرا سیگار میتواند باعث خشک شدگی و شکستگی دیسک ها و همچنین عدم جذب مواد غذایی به بدن شود.
 8. در محل کار و یا تحصیل که به صورت طولانی مدت در آن جا هستید از میز و صندلی استاندارد و مناسب استفاده کنید.
تماس با دکتر اشکان خواجو

دیسک کمر چگونه تشخیص داده می شود؟

شاید با خودتان بگویید چگونه باید مطمئن شوم که دیسک کمر دارم؟ آیا فقط با یک معاینه ساده دیسک کمر تشخیص داده می شود؟ روش های مختلفی برای تشخیص دیسک کمر وجود دارد. (به دنبال روش های خانگی برای درمان دیسک کمر نباشید! )

این روش های اصولی عبارتند از:

بررسی سابقه پزشکی و علائم توسط جراح

در ابتدا و با مراجعه به پزشک شرح حال بیمار بررسی می شود. در ابتدا بیمار میگوید سابقه درد در چه نواحی از بدن را دارد و چه زمانی درد بیشتر از قبل حس می شود. معمولا بیماران مبتلا یک درد شدید و ناگهانی را در کمر و یا پشت پا خود حس می کنند. حتی گاهی درد از کمر شروع می شود و به داخل لگن و به پشت ران و سپس پشت ساق پا انتشار میابد.

مراجعه به جراح دیسک کمر

معاینه فیزیکی بیمار

معاینه فیزیکی بیمار نیز یکی از راه هایی است که به تشخیص دیسک کمر کمک می کند. پزشک در حال معاینه فیزیکی پای بیمار را بالا میبرد تا متوجه شود چه زمانی و چگونه درد آغاز می شود.

انجام تست های تشخیصی

پس از معاینه فیزیکی برای تشخیص دقیق تر پزشک پیشنهاد انجام یک سری تصویر برداری ها مانند آم آر آی ، سی تی اسکن و … را می دهد.

سی تی اسکن/ میلوگرام

سی تی اسکن یکی از بهترین روش ها برای تشخیص آسیب های ستون فقرات است. برای تشخیص دقیق تر آسیب، یک ماده حاجب به بدن تزریق می شود تا جزئیات بیشتری از ستون فقرات مشخص شود.

اسکن ام آر ای

امروزه ام آر آی جایگزین سی تی اسکن شده است و بسیار دقیق تر از آن عمل می کند. ام ار ای میتواند با امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی تصاویر مفصلی از داخل بدن تولید کند و به فرد نمایش دهد. این روش بسیار کم خطر بوده و خوشبختانه از اشعه هایی که به سلول ها آسیب می رساند استفاده نمی شود.

دیسکوگرام

اگر کمر درد با روش ها اولیه درمانی بهبود نیابد و علت آن با راه های تشخیصی قبلی مشخص نشود، از دیسکوگرام کمک می گیرند. در این روش یک ماده رنگی به درون دیسک تزریق می شود تا دیسک پاره شده بیشتر مشخص شود و دلیل اصلی درد پیدا شود.

پس از دریافت نتیجه این آزمایش ها به صورت مجدد به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی تصویر برداری های مشکل را شناسایی کرده و راه حل درمانی خود را به شما پیشنهاد دهد.

دیسک کمر جا میره؟؟؟ باوری غلط در میان افراد!

دیسک یک غضروف بین دو مهره است که باعث حرکت راحت تر بدن می شود. دیسک ها مانع از ساییده شدن دو مهره بر روی هم می شود. اگر دیسک به دلایل مختلفی مانند ژنتیک ضعیف باشد و یا هر فشاری به ستون فقرات بیاید دیسک از جای خود بیرون میزند. دیسک هیچ گاه سر جای خود برنمیگردد و جا نمی رود. دیسک غضروفی است که بیرون می آید و خراب می شود و در نهایت از بین میرود.

جا انداختن دیسک کمر

درمان دیسک کمر با روش های غیر جراحی چگونه است؟

اگر شما در ناحیه کمر خود احساس درد دارید ولی این درد خیلی باعث آزارتان نمی شود انجام راه کار هایی که باعث کاهش التهاب می شود می تواند به تسکین درد شما کمک کند. برای درمان بهتر است که روی شکم خود به مدت 10 تا 15 دقیقه دراز بکشید و توجه داشته باشید که این عمل را دو بار در روز انجام دهید. در صورتی که با انجام این کار درد کمرتان بهبود پیدا نکرد می بایست حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

با توجه به این که دیسک از کجا بیرون میزند، کدام مهره است و چه مقدار فشار به نخاع و ریشه عصبی وارد می کند درمان های متفاوتی وجود دارد. اگر این مشکل باعث نقص عصبی شده باشد بهترین راه جراحی است در غیر این صورت درمان های غیر جراحی وجود دارد و در این حین استراحت و دارو تجویز می شود. برای دیسک های کوچک نیز درمان مقطعی مانند اوزون تراپی و تزریق کورتون وجود دارد.

داروهای مسکن: داروهای مسکن می بایست حتما طبق تجویز پزشک باشند. این دارو ها به منظور رفع درد، التهاب، درد در مفصل و همچنین حساسیت به لمس می باشند. ایبوپروفن، ناپروکسین نیز برای تسکین درد پیشنهاد می شود. (هیچ گاه هیچ دارویی را سرخود مصرف نکنید.)

کیسه یخ: اگر به کمر درد دچار شدید از کیسه یخ استفاده کنید چرا که به رفع التهاب و همچنین آهسته شدن تکان های عصبی بسیار کمک می کند و همچنین از گرفتگی عضلات جلوگیری می کند. کمپرس یخ رگ ها را منقبض می کند و اگر برداشته شود خون دوباره ناحیه دردناک را پر می کند و باعث می شود که تسکین درد و همچینن التیام بافت سریع تر انجام شود.

گرما درمانی: برای درمان گرفتگی عضلات کیسه آب گرم، حمام با آب داغ، بستن پارچه آب گرم روی کمر به مدت 2 روز بسیار می تواند موثر باشد. این روش ها را با مشورت پزشک خود انجام دهید.

دقت در حرکات: برای اینکه فشار روی دیسک به حداقل برسد نیاز دارید تا در انجام یکسری از کارها مثلا خوابیدن روی شکم، پوشیدن کفش پاشنه بلند، ایستادن و همچنین نشستن های طولانی مدت و … احتیاط کنید.همچنین اجسام بالای 4 کلیوگرام را بلند نکنید و در هنگم بلند کردن اجسام سنگین از روش های صحیح کمک بگیرید.

مراجعه به فیزیوتراپ: اکثر افرادی که از کمر درد رنج می برند با مراجعه به فیزیوتراپ مشکل شان برطرف می شود چرا که انجام تمرین می تواند به بازآموزی بدن بسیار کمک کند و از بروز کمر درد در آینده پیشگیری کند.

جراحی دیسک کمر چگونه است؟

همانطور که گفته شد بین هرکدام از استخوان های ستون فقرات دیسکی قرار گرفته است که باعث جلوگیری از هرگونه ضربه به استخوان می شود و در حالت کلی از استخوان محافظت می کند. از جمله مشکلاتی که برای دیسک اتفاق می افتد بیرون زدگی دیسک می باشد، ستون فقرات نیز ممکن است که دچار بیرون زدگی دیسک شود، حتی برای گردن نیز ممکن است این اتفاق پیش بیاید، اما به صورت معمول این مشکل بیشتر در قسمت انتهای ستون فقرات اتفاق می افتد.

جراحی دیسک کمر به دو روش باز و بسته انجام می شود.

در روش جراحی دیسک کمر به صورت باز پزشک متخصص می بایست ابتدا بیمار را بیهوش کند تا جراح بتواند بر روی پوست کمر برشی را ایجاد کند و به شکل مستقیم اقدام به برداشتن یا ترمیم قسمت آسیب دیده کند. باید به این نکته اشاره کنیم برای دیسک های تخریب شده که باعث  فشار به اعصاب و نخاع می شود با کمک این جراحی صورت می گیرد.

جراحی دیسک کمر به روش بسته نیز با روش های مختلفی انجام می شود برای مثال تزریق ماده شیمیایی به دیسک و یا استفاده از ابزار لوله مانند.

رضایت از جراحی دیسک کمر توسط دکتر خواجو

فیلم رو به رو تجربه خانم ارایشگری را نشان میدهد که جراحی دیسک کمر انجام دادند:

🛑 شغل: ارایشگر
🛑مشکل: درد شدید در ناحیه دیسک کمر و ترکیدن دیسک

ویس رضایت از جراحی آقای 30 ساله که به شغل باغبانی مشغول هستند:

زمان مناسب برای جراحی دیسک کمر

آیا همیشه اولین و آخرین راه جراحی دیسک کمر است؟ آیا برای همه افرادی که دیسک کمر دارند جراحی تجویز می شود؟ چه زمانی بهترین موقع برای جراحی دیسک کمر است؟ در زیر به این موارد اشاره شده است:

 • زمانی دیسک عمل می شود که نقص عصبی داده باشد.
 • درد بیمار با هیچ یک از روش های غیر جراحی مانند استراحت، دارو، فیزیوتراپی درمان نشود.
 • دیسک باعث وجود مشکلات حادی مانند بی اختیاری ادرار شده باشد.
 • دیسک باعث ضعف عضله پا و مچ پا شده باشد.

انواع جراحی دیسک کمر کدامند؟

از انواع جراحی دیسک کمر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

جراحی لامینکتومی و دیسککتومی

این جراحی جزء روش های قدیمی می باشد که خطرات و همچنین تخریب های زیادی را به همراه دارد. هدف از این جراحی برداشتن فشار از روی ریشه های عصبی است که از ستون مهره خارج می شود.

مراحل جراحی

مرحله اول: بیهوشی

جراحی به این شکل انجام می شود که ابتدا بیمار باید بر روی شکم بخوابد و تحت بیهوشی موضعی و یا عمومی قرار می گیرد تا روی کمر برش کوچکی ایجاد شود.

مرحله دوم : برش

جراح با ایجاد برش یک راه دسترسی برای مشاهده مهره ها باز می کند. عضلات با وسایل مخصوصی از استخوان مهره جدا شده (کنار زده می شود) و لامینا برداشته می شود. (لازم به ذکر است طول برش با توجه به تعداد مهره هایی که قرار است تحت جراحی قرار بگیرند متفاوت است.)

مرحله سوم: برداشتن بافت اضافه

در نهایت جراح قسمت ژلاتینی بیرون زده دیسک را در می آورد و اطراف تمام عصب را بررسی می کند تا تکه های احتمال دیسک را که بر روی عصب فشار وارد می کنند را خارج کند. بعد از اتمام کار محل جراحی را بخیه می زنند.

مرحله اول

مرحله دوم

مرحله سوم

مرحله چهارم

جراحی میکرودیسککتومی

این نوع جراحی جزو عمل های بسیار کم تهاجمی و بسته محسوب می شود که شکاف در آن حدود 5 سانتی متر است. همانند جراحی لامینکتومی می باشد ولی با این تفاوت که از میکروسکوپ استفاده می شود و باعث می شود تا بر روی استخوان ها تخریب کمتری وارد شود. از طریق میکروسکوپ ریشه های عصبی و همچنین دیسک با دقت دیده می شوند که همین موضوع باعث می شود تا عمل راحت تر انجام داده شود. در عمل میکرودیسککتومی نیز دیسک بیرون زده از زیر رشته های عصبی خارج می­ شود. این نوع عمل آسیب کمتری به بافت ها وارد می کند و دوره نقاهت کمتری دارد.

مرحله اول

مرحله دوم

مرحله سوم

مرحله چهارم

جراحی توراکوسکوپی

اگر به دیسک قسمت های بالایی کمر و همچنین مهره های متصل به قفسه سینه آسیب وارد شود با انجام این جراحی می توان قسمت های گفته شده را درمان کرد. جراحی توراکوسکوپی جزو عمل های کم تهاجمی محسوب می شود و با هدف ترمیم و اصلاح ناحیه توراسیک ستون فقرات انجام می شود. در این جراحی دستگاهی به نام توراکوسکوپ به فضای سینه فرستاده می شود تا بتوان بخش های داخلی یعنی فضای بین دنده و قفسه سینه را مشاهده کرد و به درمان و اصلاح مهره های پشتی پرداخت.

مرحله اول

مرحله دوم

مرحله سوم

مرحله چهارم

جراحی کایفوپلاستی و ورتبرپلاستی

از این جراحی به منظور درمان مهره های ستون فقرات و همچنین ترمیم مهره ها استفاده می شود، اگر جراح تشخیص دهد که ضایعه مهره ها منجر به آسیب دیدگی کمر شده برای برطرف کردن مشکل از نوعی سیمان استخوانی استفاده می کنند که دیسک کمر را درمان می کند.

کایفوپلاستی

جراحی آندوسکوپی

شبیه به جراحی های قبلی نیست، برای خارج کردن عارضه از سوزن استفاده می شود و نیاز به تخریب و جداسازی نمی باشد.

نوک سوزن دارای لنز و انبرک می باشد و به صورت تلسکوپی عمل می کند. جراح ابتدا می بایست سوراخی را بین مهره ها ایجاد کند تا بتواند سوزن را به سمت دیسک هدایت کند تا از این راه دیسک را خارج کند. همانطور که گفته شد سر سوزن دارای لنز می باشد و باعث می شود تا جراح ناحیه آسیب دیده را شناسایی کند همچنین سوزن را به خوبی هدایت کند. باید به این نکته اشاره کنیم که ریسک این جراحی بسیار کم می باشد.

جراحی فیوژن دیسک کمر

این جراحی به منظور عفونت، تومور، انحراف مهره ها، بیرون زدگی مزمن دیسک انجام می شود. معمولا بعد از عمل جراحی لامینکتومی صورت میگیرد چرا که می توان تا حدی درد و مشکلات بیماری را کاهش داد. در این روش، عمل جایگزینی با استفاده از مهره های تیتانیومی و پیچ انجام می شود که به منظور تثبیت و همچنین ترمیم مهره های آسیب دیده می باشد.

کاندیدای مناسب جراحی دیسک کمر

پیش از انجام عمل جراحی دیسک کمر یک تیم جراحی که از متخصصان تشکیل شده است در مورد شرایط و وضعیت شما با هم صحبت کرده و بهترین برنامه درمانی را به شما توصیه خواهند کرد. همیشه اولین گزینه درمانی ، کمک از روش های غیر جراحی مانند دارو، فیزیوتراپی و ورزش است تا فرد از درد رهایی پیدا کند. در صورتی که روش های غیر جراحی برای درمان کافی نبودنداز روش های جراحی کم تهاجمی استفاده خواهد شد. انتخاب روش درمانی بر عهده جراح است.

14

آیا لازم است به جراح دیسک کمر مراجعه کنم؟

کاندیدای جراحی دیسک کمر

1 / 5

آیا شما کمر درد دارید؟

2 / 5

آیا در جلو ران پایتان احساس درد دارید؟

3 / 5

آیا  در یک یا دو پایتان احساس گز گز و سوزن سوزن شدن دارید؟

4 / 5

آیا کمرتان بی حس است؟

5 / 5

آیا شما اخیرا دچار بی اختیاری ادرار و مدفوع شده اید؟

امتیاز شما

0%

آیا جراحی دیسک کمر باعث فلج شدن می شود؟

یکی دیگر از باور های غلط در میان افراد این است که فکر میکنند جراحی دیسک کرم میتواند منجر به فلج شدن آن ها شود. در واقع باید بدانید اگر دیسک بزرگ باشد و جراحی نشوید فلج خواهید شد. ما باید به سرعت فشار را از روی ریشه عصبی و نخاع برداریم. احتمال فلج شدن بعد از جراحی دیسک کمر بسیار کم است زیرا این جراحی توسط میکروسکوپ انجام می شود و از آن جایی که در نقطه حساسی است باید به اندازه کافی دقت شود. برای کاهش درد پس از جراحی باید مراقبت هایی انجام شود و در صورت لزوم ورزش های خاص و فیزیوتراپی تجویز می شود.

فلج شدن با جراحی دیسک کمر

اقدامات لازم قبل از جراحی دیسک کمر

اگر قصد جراحی دیسک کمر را دارید قبل از هر کاری می بایست به یک پزشک با تجربه در این زمینه مراجعه کنید و در خصوص مشکل خود با او مشورت کنید شاید نیاز به جراحی باز نداشته باشید و بتوان آن را با روش های دیگر درمان کرد. ولی اگر نیاز به جراحی داشتید حتما می بایست یکسری تست هایی را انجام دهید انجام این تست ها به پزشک برای انتخاب مناسب نوع جراحی بسیار می تواند کمک کند، این تست ها و همچنین مراقبت ها شامل موارد زیر می شود:

 • عکس های دقیق از مهره ها و همچنین مفاصل که از طریق اشعه ایکس انجام می شود.
 • باید عکس های دقیق را از ستون فقرات و همچنین ساختار اطراف آن در اختیار پزشک قرار دهید( این تصاویر از طریق سی تی اسکن انجام می شود.)
 • عکس های سه بعدی از نخاع، ریشه های عصبی و دیسک که توسط MRI انجام داده می شود.
 • فعالیت الکتریکی ماهیچه ها و همچنین اعصاب که از طریق نوار عصب و عضله انجام داده می شود.
 • اگر دارای بیماری خاصی هستید و یا دارویی مصرف می کنید حتما به پزشکتان اطلاع دهید و او را در جریان بگذارید.
 • از دو هفته قبل از جراحی دارو های رقیق کننده خون مانند آسپرین و .. را به مشورت پزشک معالجتان قطع و یا کم کنید.
 • از مدتی قبل از جراحی سیگار نکشید و مشروبات الکلی مصرف نکنید.
 • حتما فردی را به عنوان همراه در روز جراحی همراه خود داشته باشید تا به شما کمک کند.
اقدامات قبل از جراحی دیسک کمر

مراقبت های لازم بعد از جراحی دیسک کمر

بعد از عمل جراحی نیاز است تا یکسری مراقبت ها انجام داده شود تا روند بهبود سریع تر انجام شود. انجام اینمراقبت ها کمک میکند تا شما دوره نقاهت راحت تری را تجربه کنید. در زیر به برخی از این مراقبت ها اشاره می کنیم:

 • بعد از جراحی از برداشتن اجسام بالای 4 کیلو خودداری کنید.
 • اگر پیچاندن کمر و همچنین خم شدن اجتناب کنید.
 • در هنگام خواب حتما به پشت یا پهلو بخوابید بالش می تواند به کمر شما بسیار کمک کند. به عنوان مثال زمانی که پهلو دراز می کشید، پشت بدن خود و همچنین ما بین زانوها یک بالش قرار دهید. یا زمانی که به پشت می خوابید برای پشت زانوها هم یک بالش قرار دهید.
 • ناحیه ی برش داده شده می بایست حتما خشک بماند و با پانسمان جراحی پوشانده شود. بعد از گذشت 5 روز از جراحی پانسمان توسط پزشک برداشته می شود و به صورت غیر مستقیم می توان آن را شستشو داد و خشک کرد، فقط دقت داشته باشید که باید آرام و با دقت انجام داده شود.
 • زمان بازگشت به محل کار کاملا بستگی به نوع کار شما دارد، یعنی اگر کارتان به گونه ای است که فعالیت بدنی زیادی دارید اصلا عجله ای برای بازگشت به محل کار نداشته باشید و در این خصوص حتما با پزشک خود صحبت کنید.
 • اگر مسکن مصرف می کنید از رانندگی کردن خودداری کنید.
 • از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی به مدت 4 تا 6 ماه خودداری کنید.
اینفوگرافیک مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر

درد بعد از جراحی دیسک کمر

بیمار بعد از عمل از همان ناحیه و اطراف آن دچار درد می شود، برای اینکه این درد تسکین پیدا کند به شما مسکن داده می شود. بلافاصله بعد از عمل درد اصلی پای شما رفع می شود ولی اگر برطرف نشد حتما می بایست پزشکتان را مطلع کنید.

بعد از عمل جراحی برای تعداد کمی از بیماران ممکن است که مشکل تخلیه ادرار ایجاد شود، که جای هیچ نگرانی نیست چرا که یک مشکل موقتی می باشد. درد و خستگی ناشی از عمل برای اینکه کاملا برطرف شود حدودا 6 هفته زمان می برد.

عوارض جراحی دیسک کمر

جراحی دیسک کمر مانند سایر جراحی ها ممکن است با عوارضی همراه باشد. توصیه می شود قبل از جراحی به خوبی تحقیق کنید و در مورد عوارض عمل دیسک کمر از جراحتان سوال کنید. مطمئنا انتخاب جراح خوب و با تجربه و رعایت مراقبت های بعد از جراحی میتواند به کاش این عوارض کمک کند. در زیر به تعدادی از این عوارض خواهیم پرداخت:

 • ممکن است بدن بیمار نسبت به بیهوشی و یا دارو واکنش نشان دهد.
 • امکان خونریزی در بیمار
 • وابسته شدن به دارو های مسکن
 • گز گز و بی حسی در دست و پاها
 • عفونت در محل
 • آمبولی ریه
 • نا موفق بودن نتیجه جراح
 • خشکی و گرفتگی کمر بعد از عمل
 • درد شدید و طولانی مدت در محل جراحی
 • احساس سفت شدگی در ناحیه جراحی به صورت موقت
 • آسیب های عصبی که می تواند باعث ضعف، فلج، اختلال در عملکرد جنسی، از دست دادن کنترل روده و یا مثانه شود.

هزینه جراحی دیسک کمر

هزینه جراحی دیسک کمر به عوامل مختلفی بستگی دارد.

ویژگی های بهترین جراح دیسک کمر

انتخاب بهترین جراح دیسک کمر در نتیجه جراحی بسیار مهم و تاثیر گذار است. یک جراح خوب و با تجربه میتواند نتایج عالی از عمل را رغم بزند. از آن جایی که دیسک کمر در ناحیه ستون فقرات قرار دارد و این بخش جزو نواحی خطرناک و حساس محسوب می شود باید جراحی به گونه ای انجام شود که به سایر بخش ها آسیبی وارد نشود.

 1. پزشک باید برای هر بیمار به انداره کافی وقت بگذارد و در طی جلسات مشاوره به خوبی به حرف های بیماران گوش دهد و فقط به فکر تمام شدن جلسه معاینه نباشد.
 2. جراح دیسک کمر باید با جدید ترین روش های جراحی دیسک کمر آشنا باشد و دانش و اطلاعات خود را هر روز آپدیت کند.
 3. بهترین جراح دیسک کمر باید بتواند از میان راه و روش های مختلف درمانی بهترین آن را انتخاب کند.
 4. جراح دیسک باید بیش از هر چیز دیگری سلامت بیمار ر ا در نظر بگیرد و به فکر منافع شخصی خود نباشد، همچنین اگر با انجام جراحی امیدی برای بهبود او نیست جراحی را انجام ندهد.
 5. جراح خوب دیسک کمر باید قبل از جراحی توضیحات لازم را به بیمار بدهد و او را از تمامی عوارض دیسک کمر و خطرات جراحی آگاه کند تا او با آگاهی کامل برای جراحی اقدام کند.
 6. جراح باید راز دار باشد و اطلاعات شخصی و پزشکی بیمار خود را در اختیار اشخاص دیگری قرار ندهد و آن را نزد خود امانت نگهدارد.
 7. جراح باید تحصیلات خود را در یک دانشگاه معتبر گذرانده باشد.
 8. دکتر خوب دیسک کمر باید تعداد زیادی عمل موفقیت آمیز داشته باشد و همه مراجعه کنندگان از نتیجه عمل راضی باشند.
 9. جراح باید بیمار را به خوبی توجیه کرده و مراقبت های قبل و بعد از جراحی را به خوبی به او گوشزد کند.
ویژگی بهترین جراح دیسک کمر

وظیفه بهترین جراح دیسک کمر چیست؟

جراح خوب دیسک کمر فردی است که با آناتومی ستون فقرات و دیسک کمر به خوبی آشنا باشد. بهترین جراح دیسک کمر باید بتواند نوع بیماری را از میان 100 ها بیماری مشابه تشخیص دهد و از میان روش های درمانی متفاوت بهترین نوع درمان را پیشنهاد کند یعنی برای هر فردی نسخه ای جداگانه بپیچد به صورتی که به برخی افراد استراحت و درمان های طبی و به برخی دیگر جراحی را پیشنهاد کند.

نحوه پیدا کردن بهترین جراح دیسک کمر

امروزه پیدا کردن بهترین جراحان دیسک کمر کار آسانی است. روش های مختلفی وجود دارد که شما را رد کمترین زمان ممکن به لیستی از بهترین پزشکان می رساند.

1-جست و جو در گوگل| بینگ

از معروف ترین و همچنین پر استفاده ترین موتور های جست و جو میتوانیم به گوگل و بینگ اشاره کنیم. امروزه وب سایت های زیادی در فضای اینترنت به وجود آمده اند که می توانند پزشکان را تک به تک به ما معرفی کنند و اطلاعاتی دقیق از رزومه شان را در اختیارمان بگذارند. شما کافیست کلمه “بهترین جراح دیسک کمر ” را در اینترنت جست و جو کنید تا شاهد لیستی عظیم از پزشکان خوب در این حوزه باشید.

2- انجمن| تالار گفت و گو

شاید با شنیدن اسم تالار گفت و گو به یاد زمان های قبل تری بیوفتید که اینترنت پیشرفت چشم گیری نکرده بود اما جالب است بدانید از بهترین روش های پیدا کردن پزشکان خوب، سر زدن به ایت تالار هاست. شما میتوایند در این انجمن ها از اطلاعات و تجربیات سایر افراد کمک بگیرید و سوالات خود را از آن ها بپرسید.

3- شبکه های اجتماعی

هر روز بر تعداد شبکه های اجتماعی افزوده می شود، پزشکان نیز در تعداد زیادی از این شبکه های اجتماعی فعال هستند و تجربیاتشان را در اختیار مخاطبان میگذارند. کافیست به بخش کامنت ها سری بزنید تا بازخورد مخاطبان را مشاهده کنید. شما از این طریق میتوانید برای انتخاب بهترین جراح دیسک کمر تصمیم بگیرید.

4- پرس و جو از آشنایان

حتما در بین همسایگان، دوستان و فامیل ها شخصی وجود دارد که خود و یا اطرافیانش دچار دیسک کمر شده باشند و یا تحت جراحی قرار گرفته باشند. شما نیز میتوانید از تجربیان این افراد کمک گرفته و در صورت رضایت به پزشکشان مراجعه کنید.

در نهایت با در دست داشتن لیستی از بهترین متخصصان و جراحان میتوانید به مطب هر یک مراجعه کرده و بیماران را زا نزدیک ببینید. مراجعه کنندگان نیز می توانند از روند جراحی و دوره نقاهت با شما صحبت کنند و بگویند چند درصد از دردشان بهبود یافته است. اگر عمل برای ان ها موفقیت آمیز بوده باشد شما میتوانید با خیالی آسوده برای جراحی اقدام کنید.

چرا دکتر اشکان خواجو؟

پزشک مرکز بهداشت استان کردستان۱۳۸۳ – ۱۳۸۴
پزشک مرکز بهداشت وابسته به مرکز استخراج گاز عسلویه ۱۳۸۵-۱۳۸۶
رزیدنت جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر ۱۳۸۶-۱۳۹۱
مدیر گروه بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان امیرالمومنین( وابسته به دانشگاه آزاد)
استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی (وابسته به دانشگاه آزاد)
پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر
6 سال سابقه کاری در بیمارستان خاتم االنبیا و انجام بیش از 5000 عمل جراحی موفق ستون فقرات 1396-1391

دکتر اشکان خواجو

برای مشاوره با دکتر خواجو فرم زیر را پرکنید.

سوالات متداول

نتیجه گیری

جراحی دیسک کمر به دلیل محلی که قرار دارد و همچنین کاری که قرار است در آن ناحیه انجام شود بسیار حساس است. انتخاب بهترین جراح دیسک کمر میتواند باعث نتیجه خوب جراحی و بعد از آن بهبود کیفیت زندگی فرد شود. توصیه می شود برای یافتن جراح ستون فقرات به خوبی تحقیق کنید و در زمان مناسب برای جراحی اقدام کنید.

امیدورام این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید در زیر همین مطلب سوالات و تجربیات خود را مطرح کنید.

تماس با دکتر اشکان خواجو

آدرس

تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

شماره های تماس

09398888408- 09224572476

دکتر اشکان خواجو

جراح مغز و اعصاب
دارای بوردتخصصی جراحی مغز و اعصاب

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر
استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی وابسته به دانشگاه آزاد

27 پاسخ

 1. سلام ، بر اثر نشستن طولانی بر روی صندلی الان مهره های ۴ و ۵ کمرم درد مداوم گرفته ، چکاری باید انجام بدم ؟

 2. چقدر صفحه مقالتون جذابه منی که از مقالات علمی فراری بودم تا ته مطلبتونو خوندم

 3. تصاویر داخل مقاله چقدر جذاب بود. کامل متوجه شدم که دیسک کمر چطور به وجود میاد و درمان میشه.

 4. سلام دکتر من مادرم چند روزه کمردرد داره عکس هم گرفتیم میخواستم ببینم چه روزایی شما هستین که مادرم برای معاینه بیاد خدمتتون؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.