تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

دکتر اشکان خواجو / دسته‌بندی نشده / جراحی تومور های مغزی

0 / 5. 0

۷ دقیقه
جراحی تومور مغزی

جراحی تومور های مغزی

آنچه می خوانید...

مغز نیز مانند سایر اعضای بدن است و احتمال ایجاد تومور در آن وجود دارد. تومور مغزی یک عارضه و یک بیماری می باشد که بسیار خطرناک است، هنگامی که تومور ها در مغز به صورت غیر طبیعی رشد کنند این عارضه پدید می آید. در این مشکل یک بافت شروع به رشد بسیار زیاد میکند و به بافت های دیگر صدمه میزند. در حالت کلی تومور ها انواع مختلفی دارند که در بعضی موارد برای شناسایی، تشخیص و درمان آن ها باید نمونه برداری انجام شود و در صورت نیاز جراحی تومور مغزی انجام شود.

انواع تومور مغزی

تومور ها به چند دسته تقسیم میشوند . گاهی اوقات تومور مغزی ممکن است در همان ناحیه ی مغز رشد کند اما در بعضی موارد دیگر تومور در قسمت های دیگر بدن رشد می کند و به سمت مغز گسترش پیدا می کند.

1- تومور اولیه

گاهی ممکن است تومور از همان بافت مغز باشد (از نوع بافت پارانشیم مغز باشد.) که نوع گلیوم، اپاندیموم، گلیوبلاستوم، آستروسیتوم را شامل میشود.

نوع دیگر تومور ، تومور مننژیوم است که نشان میدهد این مشکل از پرده مغز می باشد. این تومور در بین خانم های بالای 50 سال بسیار شایع است.

از انواع دیگر تومور میتوانیم به تومور شوانوم اشاره کنیم که منشاء آن غلاف عصب وستیبولار گوش داخلی است.

نوعی از تومور بدخیم در کودکان مدولوبلاستوم است که منشاء آن از مخچه است.

2- تومور ثانویه

تومور های ثانویه از ناحیه ی دیگری وارد مغز میشوند. برای مثال از کلیه، ریه، روده بزرگ، پستان و … وارد خون و سپس مغز شوند و رشد کنند. این تومور ها معمولا نیاز به جراحی دارند.

لازم است بدانید که سرعت رشد تومورهای مغزی با یکدیگر متفاوت است و محل وجود تومور می تواند تعیین کند که تومور تا چه حدی می تواند بر سیستم عصبی تاثیر بگذارد.

تومور ها 4 طبقه بندی دارند که نوع 4 آن از همه دیگر تومور ها بدخیم تر است و نیاز به جراحی دارد. معمولا پس از جراحی بیمار تخت شیمی درمانی و رادیوتراپی قرار میگرد تا رشد تومور متوقف شود.

در جراحی تومور های مغزی یکی از مسائل مهم محل قرار گیری تومور است . گاهی برای این که آسیب کمتری به سایر بخش ها وارد شود از روش های گامانایف، براکی تراپی استفاده میشود. تصمیم استفاده از هر یک از روش ها برای خارج کردن تومور کاملا بر عهده پزشک و طبق صلاحدید او انجام میشود.

جراحی تومور مغزی
جراحی تومور مغزی

علائم تومور های مغزی چیست؟

سر درد: یکی از شایع ترین علامتی که در بروز تومور مغزی وجود دارد سر درد های شدید می باشد. این نوع سردرد ها در مقابل درمان با دارو مقاوم هستند که اغلب با حالت تهوع و استفراغ همراه هستند. اما بهتر است بدانیم که اکثر سردرد ها خوش خیم هستند و همه ی سر درد ها با تومور مغزی ارتباط ندارند.

تشنج: تشنج هایی که در سنین بلوغ رخ می دهد باید پیگیری شود. در صورت بروز تشنج با انجام MRI می توان از بروز تومورهای مغزی جلوگیری کرد.

نقص عصبی: نقص عصبی همان بروز اختلالات در عملکرد بخش های مختلف مغز می باشد که این عارضه باعث فلج شدن نیمی از بدن، از بین رفتن حس در قسمت های مختلف بدن، از بین رفتن حس بویایی و یا بینایی می شود.

تغییر شخصیت یا رفتار: ممکن است در فردی که به این عارضه مبتلا می شود مشاهده کنید که در رفتار، عملکرد و خلقیاتشان تغییر ناگهانی رخ داده است. این تغییرات از نشانه های تومور مغزی در فرد می باشد که حتما باید MRI انجام دهند تا پزشک تشخیص نهایی را بدهد.

از دیگر علائم بروز این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد. همچنین لازم است بدانید هر زمان که این علائم را مشاهده کردین حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

بروز شنوایی

بروز مشکلات بینایی

احساس استفراغ و حالت تهوع

ایجاد اختلال در حفظ تعادل بدن

به صورت تدریجی احساس در دست ها و پاها از دست می رود

بروز مشکلات گفتاری

جراحی تومور مغزی
جراحی تومور مغزی

جراحی تومور مغزی

برای برداشتن تومور مغزی عمل هایی انجام می شود که در ادامه به انواع آن ها می پردازیم:

برای انجام جراحی تومور مغزی ابتدا نیاز است که نوع و درجه ی تومور مورد برسی قرار بگیرد. زیرا نوع عمل به این موارد بستگی دارد.

1. کرانیوتومی یا برش جمجمه: انجام این عمل به این صورت است که ابتدا با وسایل و ابزار های مخصوص برای دستیابی به تومور قطعه ایی از استخوان جمجمه و یا کل و یا قسمتی از جمجمه برداشته می شود. پس از انجام جراحی دوباره استخوان در جای خود قرار می گیرد. در انجام این عمل ممکن است که بعد از بین رفتن تورم استخوان در جای خود قرار بگیرد و یا اصلا در جای خود قرار نگیرد.

2. آندوسکوپی: برای انجام این روش از یک دستگاه اندوسکوپی استفاده می کنند که با توجه به این دستگاه می توان به تومور از طریق بینی و سینوس ها دست پیدا کرد. دستگاه اندوسکوپی دارای هدایت تصویری و ابزار های ویژه ای می باشد که با استفاده از آن می توان عمل جراحی تومور را انجام داد و آن را برداشت و یا از آن نمونه برداری کرد.

3. نورو اندوسکوپی: برای انجام این عمل ابتدا توسط سوراخی که در قسمت جمجمه ایجاد می شود دستگاه اندوسکوپ وارد جمجمه می شود و در این حالت تا درون مغز را می توان دید، پس از ورود دستگاه اندوسکوپ می توان تومور را برداشت و یا با استفاده از ابزاری که به اندوسکوپ متصل است می توان از تومور نمونه برداری کرد.

4. جراحی شانت: در این روش با استفاده از یک لوله ی باریک به نام شانت و از طریق سوراخی که در استخوان جمجمه ایجاد می شود وارد یکی از بطن های مغز می شود. شانت مایع اضافی موجود مغز را از یک قسمت به قسمت دیگری منتقل می کند. در این صورت سلول های سرطانی که در این مایع ممکن است به صورت ازادانه حرکت کنند را در فیلتر موجود در این لوله به دام می اندازد.

5. تعبیه یک مخزن اومایا: انجام این روش جراحی به این صورت است که یک مخزن کوچک به لوله ای که در زیر پوست قرار دارد وصل می شود. این لوله به بطنی از مغز متصل می شود که مایع مغزی نخاعی در آن جریان پیدا می کند و باعث می شود که مواد شیمی درمانی از این طریق به مغز و مایع مغزی وارد شود و یا می توان به وسیله ی آن مقداری مایع جهت نمونه برداری را خارج کرد.

جراحی تومور مغزی
جراحی تومور مغزی

مشکلات احتمالی که ممکن است پس از جراحی تومور مغزی برای بیمار به وجود آید چیست؟

ممکن است فرد دچار سکته ی مغزی یا خون ریزی داخل جمجمه شود.

ممکن است فرد دچار عفونت غشای های مغزی و نخاعی(مننژیت) شود.

ممکن است به عصب های بینایی آسیب وارد شود و فرد در قدرت بینایی خود دچار مشکل شود.

امکان وجود خطر بیشتر نسبت به سایر روش های درمانی در نشت مایعات مغزی وجود دارد.

مراقبت های بعد از انجام جراحی تومور مغزی کدامند؟

پانسمان محل جراحی با استفاده از آموزش هایی که پرستاران و یا خود پزشک به بیمار می دهد تعویض شود.

به مدت 2 هفته بعد از انجام جراحی به محل جراحی آب زده نشود. در صورت جوش خوردن محل جراحی بعد از 10 روز بیمار می تواند آن محل را به ارامی بشورد.

به بیماران توصیه می شود که تا دو هفته بعد از انجام جراحی از انجام هرگونه فعالیت های سنگین و مسافرت های هوایی خودداری کنند.

به بیماران توصیه می شود که بعد از انجام جراحی حتما راه بروند زیرا راه رفتن به گردش خون کمک می کند و باعث می شود که خون لخته نشود.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر همین مطلب برای ما به اشتراک بگذارید.

دکتر اشکان خواجو

جراح مغز و اعصاب
دارای بوردتخصصی جراحی مغز و اعصاب

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر
استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی وابسته به دانشگاه آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.