تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

تزریق سیمان (ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی) برای درمان شکستگی ستون فقرات

ورتبروپلاستی ستون فقرات شامل تزریق یک رزین تقویت کننده به یک یا چند مهره است. این تکنیکی است که توسط رادیولوژیست فرانسوی در سال 1987 برای درمان تومور عروقی مهره ای (همانژیوم مهره ای) ابداع شد. مزیت بزرگ این روش این است که حداقل تهاجمی است، یعنی با یک دهانه کوچک پوستی کمتر از یک سانتی متر، که امکان بهبودی بسیار سریع (معمولاً چند روز) را فراهم می کند.

سیمان تزریق شده یک رزین است که روی میز جراحی بازسازی شده است. جراح پودری را با مایع تشکیل دهنده سیمان که در فاز مایع آن تزریق می شود مخلوط می کند. خشک شدن نهایی سیمان حدود 30 دقیقه پس از تزریق طول می کشد و درد ستون فقرات معمولاً طی 24 تا 48 ساعت کاهش می یابد.

تزریق سیمان (ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی) برای درمان شکستگی ستون فقرات

این سیمان ها گاهی قابل جذب هستند، اما تا به امروز به ندرت چنین چیزی وجود داشته است. بنابراین آنها به طور دائم در استخوان باقی می مانند و سازگار می شوند از آنجایی که منافذ پوستی بزرگ یا آسیب عضلانی بزرگ وجود ندارد، عفونت ها بسیار نادرتر از جراحی های معمولی هستند.

این تکنیک‌ها پیشرفت بزرگی برای مدیریت شکستگی‌های مهره‌ای، روی استخوان طبیعی (تصادف، افتادن و غیره) یا استخوان پاتولوژیک (متاستاز، پوکی استخوان) هستند. ورتبروپلاستی مهره و کیفوپلاستی تکنیک‌های جراحی هستند که در درمان متاستازهای ستون فقرات یا تثبیت فروپاشی یا شکستگی مهره‌ها نشان داده می‌شوند. هر دوی این تکنیک ها تحت بیهوشی عمومی انجام می شوند.

توضیحات دکتر اشکان خواجو درباره تزریق سیمان به کمر:

ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

هدف اصلی ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی تثبیت مهره است. نشانه‌های اصلی نیاز به این تکنیک‌ها، فروپاشی مهره‌ها و شکستگی‌ها و همچنین متاستازها است.

این یک جایگزین واقعی برای استفاده از کرست است و به بیمار این امکان را می دهد که با درمان سریعتر فعالیت های خود را زودتر از سر بگیرد. دو دسته اندیکاسیون برای استخوان پاتولوژیک و استخوان طبیعی وجود دارد. در یک استخوان طبیعی، شکستگی با یک ضربه مستقیم مرتبط است. اگر ضایعات منجر به بی ثباتی مهره یا اختلالات عصبی اضافی شود، ورتبروپلاستی مناسب نیست.

در یک استخوان پاتولوژیک، متاستازهای ستون فقرات و پوکی استخوان اغلب نگران کننده هستند. در واقع، این آسیب شناسی ها مسئول تضعیف مهره هستند. جراح می تواند انتخابی را برای تحکیم مهره های پر شده و همچنین برای اعمال یک درمان پیشگیرانه در مورد مهره های مجاور انجام دهد. ارزیابی پوکی استخوان باید از قبل با ارزیابی اشعه ایکس، سی تی و گاهی ام آر آی انجام شود.

روش ورتبروپلاستی

در حین عمل، بیمار به طور کلی روی شکم خود قرار می گیرد. از او خواسته می شود تا حد امکان حرکات خود را محدود کند تا کار رادیولوژیست ها تسهیل شود و عمل به خوبی انجام شود. پس از هدف قرار دادن ناحیه تحت درمان با استفاده از اسکنر یا اشعه ایکس، رادیولوژیست پوست را ضد عفونی کرده و سپس از بی حسی موضعی استفاده می کند. سپس سوزن را وارد می کند و سپس سیمانی را تزریق می کند که شکنندگی استخوان را تقویت و تحکیم می کند. این روش معمولا 1 ساعت طول می کشد.

ورتبروپلاستی دیسک (ورتبروپلاستی مهره ها) توسط جراح انجام می شود. بسته به شرایط، پزشک با مشورت قبلی بیمار، بیهوشی عمومی یا موضعی را انتخاب می کند.

دستگاه رادیوسکوپی برای کنترل کامل و دقیق تزریق سیمان در تمام مدت مداخله ضروری است. دو برش کوچک در مکان‌های خاص برای وارد کردن لوله‌های فلزی سفت و سخت ایجاد می‌شود که امکان تزریق سیمان را از طریق پوست و ماهیچه‌ها به استخوان فراهم می‌کند. در مورد ورتبروپلاستی، یک بالون یا یک جک برای بازیابی آناتومی مهره وارد می شود. سپس، در ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی، تزریق با کنترل زمان انجام می شود تا از نشتی در خارج از مهره جلوگیری شود.

در نتیجه بیمار به دلایل آسپسیس و راحتی در اتاق عمل مراقبت می شود. ورتبروپلاستی را می توان در طول بستری حداکثر 48 ساعت و یا به صورت سرپایی انجام داد.

تزریق سیمان (ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی) برای درمان شکستگی ستون فقرات

مراقبت های بعد از عمل ورتبروپلاستی

  • بیمار به طور کلی می تواند بعد از بیدار شدن بلند شود.
  • بازگشت به خانه بسته به عمل انجام شده می تواند روز بعد یا همان روز انجام شود.
  • برای مدیریت بهتر، پیش بینی درد باید با داروهای مبتنی بر ضد التهاب یا ضد درد انجام شود.
  • برای چند روز، بیمار باید جوراب فشاری بپوشد تا زمانی که بتواند دوباره به حالت عادی راه برود.
  • کرستی برای پوشیدن وجود ندارد.
  • در پایان روز دهم، پرستار بخیه ها را می کشد، مگر اینکه بخیه ها قابل جذب باشند.

توانبخشی بعد از عمل ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی

کار توانبخشی بر اساس ارزیابی های جراح و فیزیوتراپ به صورت موردی انجام می شود. هدف از تمرینات مختلف تقویت عضلات موضعی است. از سرگیری فعالیت برای بیمار با توجه به درد انجام می شود. یک هفته پس از تزریق سیمان، کار توانبخشی بر روی عضلات پاراورتبرال آغاز می شود. مکمل درمانی در بالنئوتراپی زمانی امکان پذیر است که بهبودی پوست کامل شود. باید در هفته های اول از ورزش خودداری کرد. این امر در مورد فعالیت های حرفه ای نیز صدق می کند.

خطرات و عوارض ورتبروپلاستی❌

عوارض ورتبروپلاستی نادر است. با این حال، ممکن است مقداری درد در محل تزریق ظاهر شود و باعث خونریزی در جای زخم شود. در مورد نشتی سیمان، طبیعی و مکرر است، اما به ندرت علامت دار است. آنها با وریدهایی که خون را تخلیه می کنند و ترک های موجود در سطح مهره ها توضیح داده می شوند.

dr-2

دکتر اشکان خاجو

دارای بورد فوق تخصصی جراحی مغز و اعصاب مدیر گروه بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان امیرالمومنین ( وابسته به دانشگاه آزاد) استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی ( وابسته به دانشگاه آزاد) پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر 6 سال سابقه کاری در بیمارستان خاتم االنبیا و انجام بیش از 5000 عمل جراحی موفق ستون فقرات 1396-1391

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *