تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

دکتر اشکان خواجو / دسته‌بندی نشده / هر آنچه لازم است در مورد انتخاب بهترین جراح مغز و اعصاب بدانید!

5 / 5. 1

۴۲ دقیقه
متخصص مغز و اعصاب خوب در تهران

هر آنچه لازم است در مورد انتخاب بهترین جراح مغز و اعصاب بدانید!

آنچه می خوانید...

وجود برخی از مشکلات مغزی مانند خونریزی مغزی، سکته مغزی، تومور مغزی و حتی بیماری های مربوط به ستون فقرات مانند دیسک کمر و دیسک گردن، شکستگی مهره گردن و … باعث می شود که شما نیاز به مراجعه به بهترین متخصص مغز و اعصاب داشته باشید. ممکن است برای درمان از روش های جراحی و غیر جراحی کمک گرفته شود، جراحی های مربوط به مغز و اعصاب بسیار مهم و حساس هستند به همین دلیل است که انتخاب بهترین جراح مغز و اعصاب برای بیماران و خانواده هایشان بسیار اهمیت دارد.

ابتدا به معرفی سیستم عصبی بدن میپردازیم که از چه بخش هایی تشکیل شده و چه ویژگی هایی دارد؟ سپس به سراغ معرفی خدمات بهترین جراح مغز و اعصاب و ویژگی های او میرویم، پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

دسترسی آسان به مهم ترین بخش ها

نحوه پیدا کردن بهترین جراح

برای اطلاعات بیشتر بر روی

دکمه زیر کلیک کنید

نحوه شناخت بهترین جراح

برای اطلاعات بیشتر بر روی

دکمه زیر کلیک کنید

سوالات رایج هنگام مراجعه به جراح مغز و اعصاب

برای اطلاعات بیشتر بر روی

دکمه زیر کلیک کنید

آناتومی سیستم عصبی انسان

سیستم عصبی انسان  که از مغز، ستون فقرات، نخاع و اعصاب پیرامون تشکیل شده از دو بخش مرکزی و محیطی ساخته شده است.

 1. بخش مرکزی شامل نخاع و عصاب می شود.
 2. بخش محیطی شامل اعصاب حسی و حرکتی می شود.

به طور کلی عصب ها از رشته های بلندی تشکیل شده اند که وظیفه آن ها انتقال پیام و اطلاعات به بخش های سیستم عصبی است یعنی میتوان گفت که دستورات را از مغز به دیگر بخش های بدن منتقل می کند. اگر یک آسیب کوچک به این سیستم عصبی وارد شود میتواند باعث اختلال عملکردی در تمامی اندام های بدن شود.

عملکرد مغز چگونه است؟

مغز انسان یکی از مهمترین اعضای بدن است که وزن آن حدود یک کیلو سیصد گرم است. مغز می‌تواند تمام عملکردهای بدن مانند احساسات، اعمال حرکتی، حس لامسه، بینائی، تنفس، دما، گرسنگی و … را کنترل کند، همچنین می تواند اطلاعاتی که از خارج از بدن و محیط اطراف دریافت می‌ کند را تفسیر کند. مغز داخل جمجمه قرار دارد و از قسمتهای مختلفی مانند مخ، مخچه، ساقه یا تنه مغز تشکیل شده است. ساقه مغز، مخ و مخچه را به نخاع متصل می کند.

آناتومی مغز

مغز انسان معمولاً اطلاعات و پیامها را از طریق حواس پنجگانه یعنی لامسه، چشایی، بینایی، بویایی و شنوایی دریافت می کند و به دو قسمت نیمکره راست و چپ تقسیم می‌ شود. هر نیمکره بخش مخالف خود در بدن را کنترل می کند یعنی نیمکره چپ بخش راست بدن و نیمکره راست، بخش چپ بدن را کنترل می کند.

برای مثال اگر سکته مغزی در قسمت راست مغز اتفاق بیوفتد بازو و یا پای چپ شخص ممکن است ضعیف یا فلج شود. هر کدام از نیمه های مغز عملکرد های مختلفی دارند، به طور کلی نیمکره چپ مغز توانایی نوشتن، درک گفتار و ریاضیات را کنترل می کند و نیمه راست مغز خلاقیت و مهارت‌ های هنری و موسیقی را کنترل می‌ کند.

عملکرد ستون فقرات چگونه است؟

مهمترین قسمت اسکلتی بدن انسان ستون فقرات است. ستون فقرات از ۳۳ استخوان تشکیل شده است که هر یک از این استخوان ها مهره می گویند. ستون فقرات از نخاع در برابر ضربه محافظت می کند و باعث حرکات راحت تر بدن به سمت جلو و عقب و چپ و راست می شود.

مهره های ستون فقرات شماره گذاری شده اند به چند دسته تقسیم می شود:

آناتومی ستون فقرات

مهره های گردن: مهره های گردن شامل 7 استخوان است و با نام های C1 تا C7 شناخته می شوند.
مهره های قفسه سینه : این بخش شامل 12 استخوان است و با نام های T1 تا T12 شناخته می شود.
مهره های کمر : این قسمت نیز که با نام لومبار نیز شناخته شده به صورت L1 تا L5 نام گذاری شده و بیشترین وزن را تحمل می کند.
مهره های لگن و دنبالچه: 9 مهره دیگر مربوط به این بخش می شود که به یکدیگر متصل هستند و یک جسم استخوانی واحد را تشکیل دادند.

هر یک از این بخش ها وظیفه ای را بر عهده دارند. به طور کلی همه این اجزا به صورتی طراحی شده اند که از طناب نخاعی محافظت می کند زیرا این عضور بسیار حساس است.

تاریخچه جراحی های اعصاب

پیدا کردن مانده های جمجمه از دوره های پیش از تاریخ نشان می دهد که افراد در آن زمان نیز به دنبال درمان بیماری ها بودند. با توجه به یافته های باستان شناسی به نظر می رسد که بیشتر از پنج هزار سال پیش جراحی هایی بر روی مغز و جمجمه انسان انجام می شده است و بعضی از بیماران، سال ها بعد از عمل، به زندگی خود ادامه دادند. جمجمه های پیدا شده در آن زمان به شکل های مختلفی سوراخ شده بودند. قدمت این جمجمه ها به چند هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد همه این ها نشان می‌دهد که آنها برای دیدن و بررسی داخل جمجمه تلاش می کردند.

دانشمندان و پزشکان زیادی در گذشته وجود داشتند که به بررسی سیستم عصبی پرداخته‌اند برای مثال بقراط که متولد ۴۶۰ قبل از میلاد مسیح است شیوه های متفاوت و وسایل سوراخ کردن جمجمه را به طور خاصی تشریح کرده است. همچنین نوشته های پیدا شده از سمت جالینوس نقش قطع عرض نخاع و فلجی ناشی از آن را تشریح می کند. ابو علی سینا نیز به عنوان یک دانشمند ایرانی در کتاب قانون در طب خود که سالها در مدارس مختلف تدریس می شد در مورد آناتومی نخاع و ستون فقرات توضیحاتی دقیق داده است و سال ها بعد یعنی قرن هفدهم نیز مدارکی وجود دارد که نشان می دهد یک جراح ایتالیایی برای تخلیه خون زیر سخت شامه آن را باز کرده است.

تاریخچه جراحی های مغز و اعصاب

متخصص جراح مغز و اعصاب کیست؟

رشته جراحی مغز و اعصاب یکی از سخت ترین رشته ها در پزشکی است جراح مغز و اعصاب با گذراندن هفت سال دوره پزشکی عمومی و همچنین ۶ سال دوره دستیاری رزیدنتی می تواند تخصص جراحی مغز و اعصاب را به دست آورد و به درمان بیماری های مربوط به این حوزه بپردازد. برای اینکه فرد بتواند از پس جراحی‌های سخت مغز و اعصاب بر بیاید می‌تواند در دوره های تکمیلی جراحی مغز و ستون فقرات یا فلوشیپ های تخصصی مانند جراحی عروق مغز، جراحی تومورهای قائده جمجمه، جراحی اعصاب اطفال، جراحی دیسک کمر و گردن و … شرکت کند.

متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) فردی است که تخصص و مهارت کافی برای درمان بیماری های تاثیر گذار در سیستم عصبی دارد. متخصص جراح مغز و اعصاب سعی می کند برای درمان این بیماری ها از روش های جراحی و غیر جراحی استفاده کند. انتخاب روش صحیح درمان بر عهده بهترین جراح مغز و اعصاب است به همین دلیل است که پیدا کردن یک جراح خوب بسیار حائز اهمیت است.
از آنجایی مغز و اعصاب جزو یکی از مهم ترین و پیچیده ترین اعضای بدن است تحصیل در آن رشته نیازمند هوش و علم  بالا است. جراح مغز و اعصاب باید بتواند در زمان مناسب بهترین تصمیم گیری را داشته باشد و درمانی را انتخاب کند که سلامت بیمار را به خطر نندازد.

فرق متخصص مغز و اعصاب با جراح مغز و اعصاب در چیست؟

لازم است بدانید که جراح مغز و اعصاب و متخصص مغز و اعصاب (نورولوژیست) کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. هر دو این افراد دانش تخصصی در مورد عملکرد سیستم عصبی مغز دارند.

متخصص مغز و اعصاب با استفاده از روش های غیر جراحی به درمان بیماران میپردازند این بیماری های می تواند شامل ام اس، تشنج، پاکینگسون و … شود.

جراح مغز و اعصاب می تواند علاوه بر تجویز دارو و ارائه روش های غیر جراحی ، به درمان بیماری با جراحی نیز بپردازند. برخی از بیماری هایی که نیاز به جراحی دارند شامل آنوریسم مغزی، تومور مغزی، دیسک کمر، تنگی کانال نخاعی و .. می شود.

به طور کلی در جلسات ابتدایی نوع بیماری و مشکل مراجعه کننده را با روش های مختلف تشخیص میدهد و اگر برای درمان بیماری به جراحی نیاز بود، بیمار به جراح مغز و اعصاب ارجاع داده می شود.

مشاوره با متخصص مغز و اعصاب

بهترین جراح مغز و اعصاب به درمان چه بیماری هایی میپردازد؟

بیماری هایی که جراح مغز و اعصاب به درمان آن میپردازد بسیار گسترده است. برای تشخیص درست و درمان بیماری های زیر باید به جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید تا با انجام بررسی های لازم به شما کمک کند:


1- تومور مغزی

شاید اولین سوالی که بعد از شنیدن اسم تومور مغزی به ذهنتان می‌رسد این پرسش باشد که این تومورها دقیقا چه هستند و چگونه به وجود می آیند. در واقع باید گفت رشد غیر طبیعی سلول های داخل مغز باعث به وجود آمدن تومور های مغزی می شود.

تومورهای مغزی می‌ تواند بدخیم و یا حتی خوش خیم باشد، فرقی نمی کند که تومور شما از نوع خوش خیم و بدخیم باشد در هر صورت باعث افزایش فشار داخل جمجمه می‌ شود و همین مسئله می‌ تواند باعث آسیب مغزی شود و زندگی فرد را تهدید کند.

تومورهای مغزی در دسته های مختلف قرار می گیرند مثلاً یکی از این دسته ها تومورهای اولیه و ثانویه هستند.

 1. تومور های اولیه تومور های هستند که به صورت مستقیم از مغز نشأت می گیرند.
 2. تومور های ثانویه تومور های هستند که از سلول‌های سرطانی دیگر اندام ها حرکت کرده و به سمت مغز گسترش یافته است.

علائم تومور مغزی چیست؟

تومور های مغزی می توانند نشانه ها و علائم مختلفی داشته باشند که با توجه به اندازه تومور، محل آن و همچنین سرعت رشد تومور این علائم متفاوت است. تعدادی از این علائم عبارتند از:

 •  سردردی که به مرور زمان بیشتر و شدیدتر می شود.
 • احساس حالت تهوع و استفراغ بدون آنکه دلیل شناخته شده ای داشته باشد.
 • به وجود آمدن اختلالات بینایی برای مثال فرد دید دوگانه داشته باشد.
 • عدم توانایی های فرد در حفظ تعادل.
 • به وجود آمدن مشکلات گفتاری
 • گیج شدن و سردرگمی در امور ساده روزمره
 • تشنج در افرادی که سابقه این بیماری را ندارند.
 • به وجود آمدن مشکلات شنوایی

اختلالات شخصیتی ناگهانی از مهم ترین عوارض تومور های مغزی هستند برای مثال به یکباره فرد خسیس می شود و یا رفتاری عجیب از خود نشان میدهد. بهتر است قبل از مراجعه فرد به روانپزشک، یک ام آر آی از مغز گرفته شود.

علائم تومور مغزی

جراحی تومور مغزی

جراحی تومور های مغزی  یکی از بهترین روش های درمان در بیمارستان ها است. در این جراحی، جراح از بافت سرطانی مغز نمونه برداری می کند و آن را برای بررسی به آزمایشگاه ارسال میکند تا زیر میکروسکوپ بررسی شود، گاهی در حین جراحی تومور به طور کلی برداشته می شود.

تومورهای مغزی به طور کلی  به دو دسته  جدا شدنی و جدا نشدنی تقسیم می شوند. تومور های جدا نشدنی تومور هایی هستند که در قسمت خاصی از مغز قرار دارند، این تومور ها خطرناک هستند و برداشتن آن ممکن است باعث آسیب به بافت سالم مغز شود.

 با توجه به نوع تومور و درجه آن عمل های مختلفی وجود دارد که جراح مغز و اعصاب مناسب ترین آن را انتخاب می کند. تعدادی از این جراحی ها عبارتند از:

۱- کرانیوتومی یا برش جمجمه

این جراحی به کمک ابزار های مخصوصی انجام می‌ شود. ابتدا برای دسترسی به تومور یک قسمت از استخوان جمجمه برداشته می شود بعد از آن کل یا قسمتی از تومور را برمیدارند. در این حین ممکن است جراح انتظار تورم پس از جراحی را داشته باشند به همین دلیل ممکن است استخوان را بعداً بر سر جای خود قرار دهد و یا اصلاً قرار داده نشود.

۲- آندوسکوپ اندونازال

در این روش برای دسترسی به تومور و مشاهده آن از دستگاه آندوسکوپی استفاده می کنند، به این صورت که دستگاه آندوسکوپی از طریق بینی وارد مغز می شود. با استفاده از ابزارهای خاصی که به دستگاه آندوسکوپی وصل است می توان جراحی تومور مغزی را انجام داد و تومور را برداشت یا از آن نمونه برداری کرد.

۳- نورو آندوسکوپی

در این روش دستگاه آندوسکوپی را از طریق یک سوراخ وارد جمجمه می‌کنند تا درون مغز را راحت‌تر ببینند و بعد از آن تومور را برمی دارند و یا از طریق ابزار های مخصوصی که دارند از آن نمونه برداری می کنند.

4- جراحی شانت

در این روش جراحی یک لوله باریک که نام آن شانت است از طریق یک سوراخ در جمجمه وارد بطن های مغز می شود، وظیفه شانت انتقال مایع اضافی از یک قسمت از مغز به قسمتی دیگر است. اگر سلول سرطانی در این مایع باشند در این لوله به دام می افتد.


2- ضربه های مغزی

ممکن است در طی یک سانحه آسیب شدیدی به مغز وارد شود که بر روی عملکرد مغزتان تاثیر بگذارد، به این اتفاق ضربه مغزی می گویند که ممکن است تاثیرات موقتی شامل سردرد، اختلال در تمرکز و حافظه، عدم تعادل و هماهنگی داشته باشد این حالات به دلیل ضربه ای که به سر وارد شده اتفاق می‌افتد.

تکان دادن شدید سر و نیم تنه بالا باعث بروز همچنین اتفاقاتی خواهد شد، در بعضی مواقع ممکن است این ضربه شدید باعث از دست رفتن هوشیاری در فرد شود. علائم ضربه مغزی گاهی ممکن است در اوایل یک سانحه پنهان باشد و مشخص نشود و در طی روزهای آینده و یا حتی هفته‌ های آینده علائم خود را نشان دهد.

علائم ضربه مغزی چیست؟

از علائم ضربه مغزی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • سردرد و سرگیجه
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • زنگ زدن گوش
 • تار شدن بینایی
 • خواب آلودگی
 • خستگی
 • نشناختن محیط اطراف
 • فراموش کردن حادثه
 • از دست دادن هوشیاری
 • لکنت زبان
 • واکنش نشان دادن به سوالات به صورت دیر هنگام
 • مشکل تمرکز و حافظه
 • وجود اختلال در خواب
 • حساس شدن چشم به نور و صدا
 • مشکلات روانشناختی مانند افسردگی
 • و حتی گاهی اختلال در چشایی و بویایی
علائم ضربه مغزی

در صورت مشاهده علائم و نشانه های زیر سریعاً به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید:

 • استفراغ یا تهوع مکرر
 • در صورت خارج شدن خون و یا مایع از بینی و گوش
 • شنیدن صدای زنگ در گوش که از بین نرود
 • سفت شدن دست و پا ها
 • رنگ پریدگی بیشتر از یک ساعت
 • دیدن رفتار های غیر عادی در فرد

اگر هر یک از این علائم به مرور زمان بدتر شد نشانه هایی از خطر در فرد ظاهر شده است.

سطوح مختلف ضربه مغزی

با توجه به میزان شدت ضربه که به سر وارد شده است میتوان ضربه مغزی را به سه دسته مختلف تقسیم بندی کرد:

1- آسیب ضربه ای خفیف مغز

این آسیب به گونه‌ای است که باعث بیهوشی فرد نمی شود و یا به مدت کمتر از ۳۰ دقیقه فرد را بیهوش می کند. معمولاً علائمی که پس از این ضربه مشاهده می‌ شود موقتی است و در عرض چند ساعت و چند روز برطرف می شود.

2- آسیب ضربه‌ای متوسط مغز

این آسیب باعث بیهوشی بیشتر از ۳۰ دقیقه می شود، علائمی که پس از این ضربه مشاهده می‌ شود جدی تر و طولانی است.

3- آسیب ضربه ای شدید مغز

این آسیب باعث بیهوش شدن فرد بیشتر از ۲۴ ساعت خواهد شد و علائم آن بسیار خطرناک است.


3- خون ریزی‌های مغزی

می‌توان گفت که خونریزی مغزی یک نوع سکته مغزی است که به دلیل پارگی شریان مغزی به وجود می آید و بافت های اطراف مغز را میگیرد. به طور کلی خونریزی داخلی اطراف مغز را خونریزی مغزی می گویند، خونریزی مغزی به دلایل مختلفی ایجاد می شود. برای مثال فشار‌ خون‌ بالا، تضعیف یا گشادی غیر عادی رگ های خون، سو مصرف مواد

علائم خونریزی مغزی

درمان خونریزی مغزی

اگر حجم خونریزی زیاد نباشد، به فرد جراحی را پیشنهاد نمی کنیم. در این حین پزشک باید فشار خون را کنترل کند و داروهای مختلف مانند داروهای ضد تشنج را برای فرد تجویز کند و اقداماتی را برای جلوگیری از خونریزی بیشتر و همچنین لخته شدن خون انجام دهد. اگر حجم خونریزی مقدار قابل توجهی باشد با توجه به سطح هوشیاری سن بیمار و شرایط بالینی جراحی به او پیشنهاد می شود.

حتما بخوانید!

آیا سر درد و سرگیجه در سالمندان به دلیل خونریزی مغزی هست؟

بشنویم صحبت های دکتر اشکان خواجو را در این مورد:

دکتر خواجو

4- ناهنجاری عروقی مغز

 ناهنجاری های عروقی مغز مشکلاتی هستند که باعث تغییر جریان خون می شوند. ناهنجاری های عروقی مغز می توانند با فشار آوردن روی مناطقی از مغز باعث تحریک بافت مغز یا التهاب و نشت مواد غیر طبیعی به مغز شوند و در  نتیجه مشکلاتی را ایجاد کنند.

ناهنجاری های عروقی مغز می‌ تواند باعث آزاد شدن خون در مغز شود و در نتیجه علل سکته مغزی باشد. بسته به شدت خونریزی ممکن است فرد دچار مرگ شود.

علائم ناهنجاری های عروقی مغز

 از جمله علائم بروز این مشکل می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 •  سردرد
 • تشنج
 • تغییر توانایی در فکر کردن
 • تغییر در بینایی
 • نقص در گفتار
 • تغییر در عملکرد حرکتی
 • احساس بی حسی

ناهنجاری های عروقی به طور معمول بر اساس اندازه ، محل و نوع رگ های خونی درگیر ، دسته بندی می شوند:

 • ناهنجاری های شریانی (AVM)
 • ناهنجاری های وریدی
 • فیستول شریانی دهان (DAVF)
 • بیماری مویامویا


5- جا به جایی دیسک در تمامی قسمت های ستون فقرات

ستون های مهره بدن از قطعاتی درست شده است که به هم متصل شده اند این قطعه ها مهره نام دارند و قسمت هایی که این استخوان ها را به هم متصل کرده است دیسک نام دارد.

به طور کلی هر فردی در ناحیه کمر و گردن دارای 4 دیسک کمر و 6 دیسک گردن است. دیسک ها اجزای ستون فقرات هستند و به تنهایی بیماری محسوب نمی شوند. اگر به دیسک ها فشار وارد شود و یا ضعیف شود می تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند. دیسک ها دچار فتق و یا بیرون زدگی می شوند.

دیسک بیرون زده می تواند به عصب سیاتیک فشار وارد کند و موجب درد آن شود.

دیسک کمر

دیسک کمر باعث حرکت راحت‌تر بدن به عقب و جلو و چپ و راست می شود، همچنین ضربه های وارد شده به ستون فقرات را می گیرد و از شکستن استخوان هنگام برداشتن اجسام سنگین جلوگیری می کند.

علائم بیماری دیسک کمر چیست؟
 •  کمر درد 
 • درد اندام های تحتانی که اصطلاحاً درد سیاتیکی نامیده می شود
 • علائم عصبی حسی مانند گزگز و سوزش و خواب رفتن کل اندام های تحتانی یا بی حسی در قسمتی از اندام های تحتانی
 • اختلالات حرکتی مانند ضعیف شدن عضله های اندام تحتانی 
 • سندروم دم اسب که تمام اندام‌های تحتانی از کار افتاده و فرد دچار بی اختیاری یا عدم توانایی در ادرار کردن می شود.
جراحی دیسک کمر

یکی از رایج ترین سوالات بیماران دچار این مشکل این است که در چه صورتی باید عمل دیسک کمر انجام داد؟ معمولاً در ابتدا پزشک جراحی را به فرد پیشنهاد نمی کند و از روش‌های دیگری مانند مسکن ها، مصرف داروهای غیر استروئیدی و ضد التهابی، فیزیوتراپی، تزریق استروئید ها و استراحت در منزل کمک میگیرد. اگر با وجود انجام اقداماتی که ذکر کردیم همچنان درد ادامه دار باشد و کارهای روزانه برای فرد سخت شده باشد پزشک جراحی دیسک کمر را به او پیشنهاد می کند.

بعد از جمع آوری اطلاعات از سوی پزشک و بسته به محل بیرون زدگی دیسک، کدام مهره است و میزان فشار وارده، پزشک انواع روش های جراحی را بررسی می کند و بهترین گزینه درمان آغاز خواهد شد. در برخی بیماران، نیاز است تا چند روش انجام شود.

لامینوتومی/ لامینکتومی

جراحی لامینکتومی (laminectomy) یک نوع جراحی هست که کمک میکند کانال نخاع بزرگتر شود و فشار از روی نخاع برداشته شود. این جراحی می تواند به درد هایی که به دلیل فشار بر روی نخاع است کمک کند. در این نوع عمل جراح قسمتی یا تمام لامینا استخوان مهره را خارج می کنند. مراحل جراحی به این صورت است که بیمار ابتدا بیهوش می شود سپس پوست ضد عفونی می شود بعد از آن یک برش حدوداً ۵ تا ۷ سانتی به شکل عمودی ایجاد می شود پس از بررسی محل با کمک ابزارهای دقیقی رشته های عصبی که تحت فشار قرار دارند را از حالت فشرده خارج میکنند. لازم به ذکر است که جراحی لامینکتومی یکی از قدیمی ترین روش های جراحی دیسک کمر است.

دیسکتومی/ میکرودیسکتومی

جراحی دیسککتومی(Discectomy) یک جراحی است که در آن بخشی از دیسک بین مهره ای را بر می‌دارند. این عمل می تواند دیسک های تخریب شده فتق یا پارگی دیسک را ترمیم و درمان کند. اگر روش های دیگری که کم خطر تر است قابل انجام نباشد از این جراحی استفاده می کنند.

جراحی دیسک مصنوعی

دیسک مصنوعی دیسکی است که از فلز و یا ترکیبی از فلز و پلاستیک ساخته شده است. در این جراحی دیسک مصنوعی در بخشی از ستون فقرات شما جایگزین می شود.

دیسک گردن

دیسک ها باعث حرکت راحت تر مهره ها می شوند و به ما کمک میکند تا گردن را راحت تر بچرخانیم یا خم کنیم. گردن ممکن است در طول زمان دچار پارگی یا فتق دیسک شود و باعث سخت شدن انجام فعالیت های روزانه شود.

علائم بیماری دیسک گردن چیست؟
 • گردن درد
 • شانه درد
 • خشکی یا گرفتگی عضله‌های گردن
 • دردی که به بازوها منتشر می شود
 • ضعف بازو ها یا دست ها

دیسک گردن
جراحی دیسک گردن

عمل دیسک گردن دیسککتومی نام دارد. این جراحی با توجه به محل آسیب و نوع مشکل در پشت و یا جلو گردن انجام می شود به این صورت که جراح برشی کوچک ایجاد میکند و به اجزای گردن دسترسی پیدا میکند تا مشکل را به طور کامل بر طرف کند.


6- تنگی کانل نخاعی ستون فقرات

کانال نخاعی استخوانی است که نخاع در آن قرار دارد. تنگی کانال نخاع اختلالی در ستون فقرات است و شامل تنگی کانال نخاع گردن و کمر می شود. این مشکل باعث به وجود آمدن خار ها و زائده های استخوانی در کانال نخاعی می شود. تنگی کانال نخاع می تواند انجام فعالیت های روزانه را برای فرد سخت کند.

علت تنگی کانال نخاعی چیست؟

تنگی کانال نخاعی می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیوفتد افزایش سن می تواند از دلایل بروز تنگی کانال نخاعی باشد حتی گاهی وجود اختلالات مادرزادی می تواند باعث تنگی کانال نخاعی شود.

عواملی وجود دارد که خطر ابتلا به تنگی کانال نخاع را افزایش می دهد این عوامل عبارتند از :

 • افرادی که سن آنها بالای ۵۰ سال است.
 • افرادی که سابقه آسیب‌دیدگی ستون فقرات دارند.
 • افرادی که به آرتریت ستون فقرات مبتلا هستند.
 • افرادی که نرمی استخوان دارند.
 • افرادی که به دلایلی مانند اسکولیوز دچار انحنای بیش از اندازه ستون فقرات شده‌ اند.
 • افرادی که دچار مشکلات ارثی و ژنتیکی هستند که بازوها پاها و یا مهره های ستون فقرات آنها به اندازه کافی رشد نکرده است.

جراحی تنگی کانال نخاع

اگر درمان های غیر جراحی نتواند مشکل بیمار را برطرف کند و یا موفقیت آمیز نباشد جراحی پیشنهاد می شود. جراحی تنگی کانال نخاع کمک می کند تا فشار از روی نخاع برداشته شود.


7- آسیب های نخاعی

این آسیب ها معمولا به دلیل ضربه و آسیب های ناگهانی به وجود می آیند. آسیب های نخاعی با توجه به این که در کدام بخش از بدن ایجاد شوند عوارض مختلفی دارند. این آسیب ها میتواند فرد را دچار مشکلات حسی و حرکتی به صورت دائم و موقت کند.

تزریق سیمان به کمر یا کایفوپلاستی


8- تومور‌های نخاعی

در ستون فقرات نیز ممکن است مانند مغز به دلیل رشد غیر طبیعی سلول ها، تومور هایی ایجاد شود. تومور های ستون فقرات نسبت به تومور های مغزی شیوع کمتری دارند.

انواع تومورهای نخاعی

1- تومورهای خارج از سخت شامه

2- تومورهای داخل سخت شامه

3- تومورهای داخل بافت نخاع

مراحل برداشتن تومور های نخاعی

مرحله چهارم

خارج کردن تومور

مرحله سوم

جداسازی تومور

مرحله دوم

شناسایی محل تومور

مرحله اول

باز کردن ستون فقرات

9- عفونت های مغز و نخاع

عفونت مغزی

عفونت مغزی یکی از مشکلاتی که با ورود میکروب به مغز و عفونی شدن اتفاق می افتد. یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید این است که عفونت مغزی چگونه منتقل می شود باید بدانید که عفونت مغزی شباهتی به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا ندارد به همین دلیل با تماس معمولی یا تنفس هوای آلوده منتقل نمی شود معمولا عفونت مغزی با تبادل ترشحات تنفسی و گلو در طی سرفه و بوسیدن منتقل می شود یعنی افرادی که به صورت طولانی مدت با این بیماران زندگی می کنند در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار دارند.

درمان عفونت مغزی

 عفونت مغزی با علائم مختلفی مثل تب شدید، سردرد شدید، حالت تهوع، استفراغ، خواب آلودگی و حواس پرتی همراه است. تشخیص و درمان زودهنگام عفونت مغزی بسیار اهمیت دارد زیرا ممکن است عفونت سیستم اعصاب مرکزی باعث به وجود آمدن مشکلات دیگری در فرد شود. پس از بروز علائم به سرعت به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید، پزشک نیز در جلسات معاینه علائم بیمار را بررسی می کند همچنین ممکن است آزمایشاتی مانند آزمایش خون، نمونه ادرار و همچنین نمونه هایی از ترشحات بینی و مجرای تنفسی از فرد گرفته شود. اگر پزشک تشخیص دهد، بیمار باید به انجام تصویر برداری هایی مانند سی تی اسکن و ام آر آی نیز بپردازد. این تصویر برداری ها کمک می کند تا فشار داخل مغز بررسی شود.

عفونت ستون فقرات

عفونت ستون فقرات می تواند به دلیل عفونت ستون مهره ها، عفونت فضا های دیسک بین‌ مهره‌ای، عفونت کانال نخاعی و همچنین عفونت بافت های نرم مجاور ایجاد شود. یکی از دلایلی که ممکن است ستون فقرات دچار عفونت شود جراحی است به صورتی که بیشتر عفونت ها بین سه روز تا سه ماه بعد از جراحی رخ میدهد. عفونت ستون فقرات می‌ تواند دلایل دیگری هم داشته باشد برای مثال قسمت دیگری از بدن دچار عفونت شده باشد و این عفونت از طریق جریان خون به ستون فقرات منتقل شود.

علائم عفونت ستون فقرات

با توجه به اینکه شما دچار چه نوع عفونتی شده‌اید علائم متفاوت است اما به تعدادی از این علائم در زیر اشاره می کنیم:

 • تب و لرز
 • کاهش وزن
 • ادرار دردناک
 • اسپاسم عضلات کمر
 • درد شدید ،تورم یا حساسیت نزدیک به برش
 • ضعف و بی حسی دست ها و پاها
 • بی اختیاری مدفوع و مثانه

10- بیماری های نورولوژیک

این دست از بیماری های می تواند علاوه بر جسم، فرد را دچار اختلالات شخصیتی کند. از شایع ترین بیماری نورولوژیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیماری آلزایمر
 • بیماری هانتیگتون
 • بیماری اسکلروز جانبی
 • انواع دمانس

راه های تشخیص بیماری های مغز و اعصاب

جراح مغز و اعصاب برای این که بتواند بهترین تشخیص را داشته باشد و درمان مناسبی را به شما پیشنهاد دهد، آزمایش و تصویر برداری هایی برای فرد تجویز می کند.

چند نمونه از این آزمایشات عبارتند از :

انجام سی تی اسکن مغز (CT – SCAN)

سی تی اسکن مغز یک روش غیر تهاجمی است که به صورت تصویر برداری انجام می شود. تصویر برداری در سی تی اسکن به گونه‌ای است که با کمک اشعه ایکس از نماهای مختلفی از مغز عکس تهیه می شود و به کامپیوتر فرستاده می شوند. این تصاویر به صورت دو بعدی روی مانیتور نمایش داده خواهند شد سپس اطلاعات دریافت شده تجزیه و تحلیل می شود.

به طور کلی سی تی اسکن مغز به دلایل مختلفی انجام می‌ شود، برای مثال وجود ضایعات، صدمات و خونریزی داخل جمجمه، ناهنجاری های ساختاری

نمونه برداری یا آنالیز مایع مغزی ـ نخاعی

نمونه گیری از مایع مغزی نخاعی چگونه انجام می شود؟ ابتدا بیمار باید به حالت خوابیده و یا نشسته ولی کاملاً بی حرکت قرار گیرد زمانی که بیمار در موقعیت صحیح قرار گرفت پزشک کمر را با ماده ضدعفونی کننده تمیز می کند بعد از آن بی حسی موضعی به زیر پوست تزریق خواهد شد هنگامی که ناحیه مورد نظر بی حس شد سوزن بین دو مهره و به کانال نخاع وارد می شود پس از نمونه گیری سوزن از بدن خارج می شود و از بیمار خواسته می‌ شود تا چند ساعت بدون بلند کردن سر خود دراز بکشد به طور کلی این نمونه گیری کمتر از نیم ساعت طول خواهد کشید.

انجام ام آر آی (MRI)

ام ار ای نیز یک روش تصویر برداری است که به کمک آن می توان بافت های درونی بدن را مشاهده کرد، در ام آر آی به هیچ عنوان از اشعه ایکس برای تصویر برداری استفاده نمی شود به همین دلیل است که یک روش کاملا بی خطر برای بدن محسوب می‌ شود. امواجی که در ام آر آی استفاده می شود امواج رادیویی و مغناطیسی است و هیچ گونه ضرری برای بدن ندارد.

ام آر آی کاربرد های زیادی دارد و برای قسمت‌ های مختلفی از بدن انجام می شود مانند ام آر آی مغز، ام آر آی ستون مهره ها، ام آر آی مفاصل و استخوان ها، ام آر ای حفره شکم، ام آر آی دستگاه گردش خون

انجام نوار مغزی

نوار مغزی تستی است که فعالیت‌های الکتریکی مغز را بررسی می کند. برای انجام این تست لازم است صفحه های فلزی کوچکی که نام آن الکترود است به سر متصل شود. این تست نیز جزو تست های بی خطر است که هیچگونه دردی ندارد و فرد می‌ تواند پس از انجام آن به کارهای روزمره خود بپردازد. این تست برای تشخیص بیماری هایی چون تشنج، صرع، تومور مغزی، زوال عقل و سکته کاربرد دارد.

انجام توموگرافی

نام دیگر توموگرافی پت اسکن است. توموگرافی نوع تصویر برداری است اما با روش های قبلی مانند ام ار ای و پرتونگاری کاملاً متفاوت است. در واقع توموگرافی به پزشکان نشان می دهد که در بدن چه اتفاقی در حال رخ دادن است و نحوه عملکرد بدن را به آن ها نشان می دهد. توموگرافی به پزشک در مورد جریان خون، نحوه استفاده بدن از اکسیژن و قند اطلاعات مفیدی می دهد.

انجام آنژیوگرافی مغز

آنژیوگرافی مغز یک روش کم تهاجمی است و می تواند تصاویر دقیقی از رگ های مغز تهیه کند. برای انجام آنژیوگرافی مغز لازم است روی یک میز اشعه ایکس دراز بکشید، سر شما با یک نوار نگه داشته می شود تا حرکتی انجام نشود. تکه های خاصی به نام لید بر روی دست ها و پاها چسبانده می شود و سپس سیم هایی از لید به دستگاه الکتروکاردیوگرام متصل می شود. برای انجام آنژیوگرافی مغز لازم است تا ماده رنگی به داخل رگ های خونی تزریق شود تا با کمک دستگاه های پیشرفته هر گونه انسداد یا ناهنجاری تشخیص داده شود.

بهترین جراح مغز را چگونه بشناسیم؟

همان طور که تا اینجا مطلب متوجه شده اید انتخاب بهترین جراح ستون فقرات بسیار اهمیت دارد. برای این که بتوانید انتخابی درست داشته باشید باید ابتدا لیستی از ویژگی های بهترین متخصص مغز و اعصاب را تهیه کنید. در ادامه به تعدادی از ویژگی های بهترین جراح مغز و اعصاب میپردازیم:

 1. بهترین جراح مغز و اعصاب باید مدارک و سوابق پزشکی معتبر داشته باشد.
 2. بیماران و مراجعه کنندگان باید رضایت کافی از عمل داشته باشند.
 3. پزشک باید تجربه چندین جراحی موفق را داشته باشد.
 4. جراح باید مجوز رسمی و پروانه کسب از سازمان نظام پزشکی داشته باشد.
 5. بهترین جراح  باید اطلاعات و دانش خود را به روز نگه دارد و همیشه در حال آپدیت اطلاعات خود باشد.
 6. بهترین متخصص مغز و اعصاب باید برای هر بیمار به اندازه کافی وقت بگذارد و به مشکلات بیماران به خوبی گوش دهد و بتواند با بیمار به راحتی ارتباط برقرار کند.
 7. پزشک باید اخلاق حرفه ای داشته باشد و به سوگند نامه پزشکی پایبند باشد.
 8. جراح باید خوش اخلاق، دلسوز، مهربان باشد و سلامت بیمار را بیش از هر چیز دیگری در نظر بگیرد و به منافع شخصی خودش اهمیت ندهد.
 9. بهترین جراح شخصی است که قبل از جراحی و در جلسات مشاوره بیمار را از عوارض جراحی با خبر کند و به آن ها هشدار بدهد.
 10. جراح باید اسرار و پرونده پزشکی بیمار را محفوظ نگهدارد و در اختیار شخص دیگری قرار ندهد.
 11. بهترین جراح باید در شناخت و تشخیص سریع بیماری ماهر باشد تا بتواند به موقع اقدام کند.
 12. یک پزشک خوب نباید قبل از معاینه و تشخیص بیماری فرد را فورا برای انجام تست بفرستد، زیرا بعضی از این تست ها ضروری نیستند.

چگونه بهترین جراح مغز و اعصاب را پیدا کنیم؟

با ویژگی های جراح خوب مغز و اعصاب آشنا شدیم حال به سراغ این میرویم که چگونه این جراح را انتخاب کنیم. راه های زیادی برای پیدا کردن جراح مغز و اعصاب وجود دارد، شما می توانید بهترین روش را پیدا کرده و برای انتخاب بهترین جراح اقدام نمایید.

سرچ در موتور های جست و جو

موتور های جست و جو یکی از در دسترس ترین ابزار ها هستند. شما می توانید در موتور های جست و جویی مانند گوگل و بینگ کلیدواژه “بهترین جراح مغز و اعصاب ” را سرچ کنید سپس لیستی از بهترین پزشکان در اختیار شما قرار داده می شود . شما می توانید به وب سایت هر پزشک مراجعه کنید و اطلاعات کاملی از رزومه، آدرس مطب و … را دریافت کنید.

شبکه های اجتماعی

امروزه با توجه به گسترش اینترنت و دسترسی همه افراد به تلفن های هوشمند می توان گفت هر پزشکی در یک شبکه اجتماعی فعالیت می کند. شما می توانید با مراجعه به شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام اطلاعات مفیدی کسب کرده  نظرات مراجعه کنندگان را مطالعه کنید. مطمئنا کامنت ها در زیر هر پست میتواند به شما کمک کند.

پرس و جو از آشنایان

در اطرافیان خود مانند دوستان، همسایگان و اقوام، افرادی را پیدا کنید که مشکلاتی شبیه شما داشته اند و به پزشک مراجعه کرده اند. در این صورت می توانید نتیجه جراحی را از نزدیک ببینید و مطمئن شوید که کار جراح نتیجه بخش بوده است. ارتباط حضوری با این مراجعه کنندگان میتواند به اعتماد بیشتر شما کمک کند.

شما با کمک از روش های بالا می توانید لیستی از بهترین پزشکان را تهیه کرده و به صورت حضوری به مطلب آن ها مراجعه کنید.

هنگام مراجعه به متخصص مغز و اعصاب چه سوالاتی بپرسیم؟

پس از مراجعه به متخصص مغز و اعصاب ابتدا باید مشکل خود را با تمام جزئیات مطرح کنید، سپس تمامی ابهامات و سوالاتی که در ذهن دارید را بپرسید. بعد از آن لازم است تعدادی سوال مهم بپرسید تا برنامه آینده شما مشخص شود.

 1. بهترین روش درمانی یا جراحی برای رفع مشکل چیست؟
 2. درمان بیماری با دارو چه قدر طول خواهد کشید؟
 3. مدت زمان جراحی چه قدر خواهد بود؟
 4. آیا بلافاصله بعد از جراحی مشکل برطرف می شود؟
 5. میزان هزینه جراحی چه قدر است؟

هزینه مراجعه به بهترین جراح مغز و اعصاب چقدر است؟

هزینه و دستمزد هر جراح با هم متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال نوع بیماری و روش درمانی در تعیین هزینه بسیار موثر است. از دیگر عوامل تاثیر گذار میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

آیا هزینه های تشخیص بیماری های مغز و اعصاب تحت پوشش بیمه قرار می گیرد؟

با توجه به نوع بیمه و بیمارستانی که مراجعه می کنید ممکن است این موضوع برای هر شخص متفاوت باشد، بسیاری از هزینه های بیماری های مغز و اعصاب با دفترچه بیمه است اما برای اطمینان بیشتر می توانید از دفتر بیمه خود در این مورد سوال کنید.

چرا دکتر اشکان خواجو؟

پزشک مرکز بهداشت استان کردستان۱۳۸۳ – ۱۳۸۴
پزشک مرکز بهداشت وابسته به مرکز استخراج گاز عسلویه ۱۳۸۵-۱۳۸۶
رزیدنت جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر ۱۳۸۶-۱۳۹۱
مدیر گروه بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان امیرالمومنین( وابسته به دانشگاه آزاد)
استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی (وابسته به دانشگاه آزاد)
پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر
6 سال سابقه کاری در بیمارستان خاتم االنبیا و انجام بیش از 5000 عمل جراحی موفق ستون فقرات 1396-1391

دکتر اشکان خواجو

مشاوره با دکتر اشکان خواجو

سوالات متداول

کلام آخر

سعی کنید با جمع آوری اطلاعات کامل و دقیق به بهترین جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید تا دچار مشکلات و عوارض جبران ناپذیر نشوید. دکتر اشکان خواجو یکی از بهترین جراحان مغز و اعصاب است که می تواند در تشخیص و درمان بیماری به شما کمک کند. انتخاب جراح نامناسب که تجربه جراحی کافی ندارد میتواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب به اشتراک بگذارید.

تماس با دکتر اشکان خواجو

سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱
۰۹۳۹۸۸۸۸۴۰۸- ۰۹۲۲۴۵۷۲۴۷۶

دکتر اشکان خواجو

جراح مغز و اعصاب
دارای بوردتخصصی جراحی مغز و اعصاب

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر
استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی وابسته به دانشگاه آزاد

6 پاسخ

 1. سلام من چند ساله کمرم درد خفیف داره…. اذیتم میشم ولی به خاطر ترس از عمل دکتر نمیرم… ممکنه آسیب جدی بهم وارد شه؟ فلج شم یا از کار افتاده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.