تهران، سعادت آباد ، بین چهارراه سرو و میدان کتاب ، روبروی بانک صادرات ، جنب سیسمونی بهشت کودکان ، پلاک ۱۲۱ طبقه ۲

دکتر اشکان خواجو / جراحی دیسک / نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر

0 / 5. 0

۵ دقیقه

نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر

آنچه می خوانید...

این روزها بسیاری از افراد برای درمان دیسک کمر به مراکز درمانی مراجعه می کنند. متاسفانه امروزه، بخش بزرگی از جامعه با مشکل دیسک کمر دست و پنجه نرم می کنند. این مشکل حاصل از یک عارضه در ستون فقرات فرد است. عارضه دیسک کمر معمولا در اثر فتق دیسک و یا پارگی آن در افراد بروز می کند. این ضایعه دردی جدی و شدید در ستون فقرات شما ایجاد می کند. در این مقاله میخواهیم در رابطه با نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر توضیح دهیم.

استراحت دیسک کمر


درمان دیسک کمر معمولا به وسیله ماساژ درمانی، فیزیوتراپی، دارو درمانی، اوزون تراپی، جراحی دیسک کمر و… انجام می شود. البته در بعضی موارد که این درد خفیف است، می توان با استراحت در خانه آن را درمان کرد. البته باید دقت کنید که استراحت مناسب برای درمان دیسک کمر را در دستور کار خود قرار دهید. بعضی افراد به نحوی در دوره درمان خود استراحت می کنند که درد دیسک کمر را تشدید خواهد کرد. بنابراین برای درمان خانگی دیسک کمر به وسیله استراحت، باید حتما با روش درست استراحت کردن آشنا شوید. در ادامه به بررسی شیوه صحیح استراحت برای درمان دیسک کمر می پردازیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.


نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر


حال در این بخش می خواهیم روش های مناسب استراحت برای درمان دیسک کمر را مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که گفته شدن هنگام استراحت برای رفع درد دیسک کمر باید نکاتی را رعایت کنید. در ادامه این نکات را برای شما به طور کامل شرح خواهیم داد:

درمان دیسک کمر


• نکته اول این است که پزشک معمولا چند روز استراحت برای درمان دیسک کمر برای شما تجویز خواهد کرد. البته باید دقت کنید نباید استراحت مطلق داشته باشید و به صورت شبانه روزی در تخت خواب دراز بکشید. بلکه باید هر چند ساعت یک بار از جای خود بلند شوید و مقداری قدم بزنید. به طور کلی می توانید در 48 ساعت اولیه شروع استراحت، بیشتر در تخت خواب بمانید. اما پس از گذشت 48 ساعت باید قدم زدن های آهسته را آغاز کنید. در غیر این صورت، دیسک کمر شما نه تنها بهتر نمی شود، بلکه ممکن است درد آن شدیدتر هم شود.


• نکته دوم نشستن طولانی مدت است. باید بدانید که نشستن برای مدت طولانی نه تنها به درمان دیسک کمر کمک نمی کند، بلکه علائم دیسک کمر را نیز شدیدتر خواهد کرد. اگر به صورت طولانی مدت در محلی نشسته و استراحت کنید، درد دیسک کمر شما شدیدتر خواهد شد. بنابراین باید هنگام نشستن به نکاتی دقت کنید. اولا اینکه از نشستن در حالتی که به کمر شما فشار وارد می شود، خودداری کنید. دوما، از نشستن های طولانی مدت بپرهیزید. بهتر است هر دو ساعت یکبار، از جای خود برخاسته و کمی قدم بزنید.

تاثیر درست خوابیدن بر درمان دیسک کمر


رعایت نحوه درست خوابیدن نیز از دیگر نکات استراحت برای درمان دیسک کمر به شمار می رود. در صورتی که به عارضه دیسک کمر مبتلا هستید، باید دقت کنید که در حالت های صحیح دراز کشیده و بخوابید. در واقع بعضی از حالت های بدن هنگام خواب، می توانند به درمان دیسک کمر کمک کنند. از جمله این حالت ها می توان به حالت جنین، خوابیدن به پهلو و خوابیدن به پشت اشاره کرد. البته باید دقت کنید که حین خوابیدن به پهلو، یک بالشت نرم بین دو پای خود قرار دهید. همچنین هنگام خوابیدن به پشت نیز بهتر است یک بالشت زیر پای خود بگذارید. به علاوه باید دقت داشته باشید که از خوابیدن به صورت دمر و روی شکم، به شدت خودداری کنید.

کارهای ممنوعه در دوره درمان دیسک کمر


حین استراحت برای درمان دیسک کمر باید از انجام بعضی از فعالیت ها به صورت جدی اجتناب کنید. یکی از این فعالیت ها جاروبرقی کشیدن است. شاید در ابتدای امر تصور کنید که استفاده از جارو برقی با وجود دسته بلند، فشاری به کمر شما وارد نخواهد کرد. اما باید بدانید که این تصور به کلی اشتباه است. هنگام استفاده از جارو برقی کمر شما به صورت مستمر خم و راست می شود و این مسئله می تواند فشار زیادی به ستون فقرات شما وارد کند. به طور کلی باید از انجام فعالیت هایی که باعث ایجاد فشار روی کمر شما می شود خودداری کنید. ورزش های سنگین، بلند کردن و جابجایی اجسام و… از جمله این فعالیت ها محسوب می شوند. انجام این فعالیت ها روند درمانی شما را با مشکل مواجه می کنند.

نکات در مورد محل استراحت هنگام ابتلا به عارضه دیسک کمر


هنگام ابتلا به عارضه دیسک کمر و آغاز درمان آن، باید محل استراحت خود را نیز با تغییراتی مواجه کنید. برای مثال بهتر است هنگام درمان دیسک کمر، از تشک های طبی استفاده کنید. تشک طبی نه باید خیلی سفت و نه خیلی نرم باشد. استفاده از بالشت های متوسط نیز به درمان درد شما کمک خواهند کرد. برای خریداری این بالشت ها و تشک ها می توانید به یک مجموعه معتبر ارائه دهنده کالاهای طبی مراجعه کرده و بالشت و تشک مناسب خود را انتخاب کنید.


تمرین های مناسب و سبک برای درمان دیسک کمر


در دوره استراحت برای درمان دیسک کمر، می توانید با انجام تمرین هایی سبک، روند درمان خود را سرعت ببخشید. به طور کلی بهتر است این تمرینات کاملا سبک باشند و هیچ گونه فشاری به شما وارد نکنند. برای مثال پیاده روی سبک به صورت قدم زدن به عنوان یک روش تمرینی مناسب شناخته می شود. از طرفی تکان دادن دست و پا به صورت نشسته و یا دراز کش نیز می توانند به شما در بهبود دیسک کمر کمک کنند. البته باید دقت داشته باشید حین انجام این تمرینات، هیچ فشاری به کمر و ستون فقرات خود وارد نکنید.

ورزش دیسک کمر


علاوه بر این باید هنگام درمان دیسک کمر از انجام ورزش هایی نیز خودداری کنید. ورزش های سنگین مانند بدنسازی از جمله این ورزش ها به شمار می روند. همچنین ورزش های جمعی یا مبارزه ای نیز ممکن است باعث وارد شدن ضربه به کمر شما شوند، پس باید از انجام دادن آن ها خودداری کنید.

دکتر اشکان خواجو

جراح مغز و اعصاب
دارای بوردتخصصی جراحی مغز و اعصاب

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
پژوهشگر بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان فیروزگر
استادیار جراحی مغز و اعصاب بیمارستان بوعلی وابسته به دانشگاه آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.